Odnowiony pokój rodzinny w Galerii Bałtyckiej: dominuje styl skandynawski
| Odnowiony pokój rodzinny w Galerii Bałtyckiej: dominuje styl skandynawski

Odnowiony pokój rodzinny w Galerii Bałtyckiej: dominuje styl skandynawski

Gdańska Galeria Bałtycka odświeżyła swój pokój rodzinny przeznaczony dla klientów z małymi dziećmi. Doradztwem odnośnie wystroju oraz pracą nad nowymi udogodnieniami dla rodziców zajęła się znana blogerka parentingowa z Trójmiasta, Mrs. Polka Dot.

– Myślę, że często funkcjonuje pewne nieporozumienie w projektowaniu takich pomieszczeń dotyczące tego, komu one służą – mówi Agnieszka Burska-Wojtkuńska, autorka bloga Mrs. Polka Dot. – Pokoje rodzinne z założenia nie są salą zabaw, a miejscem, gdzie odnaleźć mają się przede wszystkim rodzice niemowląt i małych dzieci. Pracując nad koncepcją nowego wnętrza pokoju rodzinnego myślałam przede wszystkim o nich.

null

Agnieszka, która jest wielką miłośniczką stylu skandynawskiego, postawiła więc na naturalność i prostotę. Nie ukrywa jednak, że równie ważna jak design, była funkcjonalność pokoju. W pomieszczeniu wydzielono kilka stref: do przewijania, karmienia przy stoliku oraz najintymniejszą: do karmienia piersią. – Zależało nam, by pokój służył zarówno do przewijania, które zajmuje zwykle kilka minut, jak i karmienia, które może trwać znacznie dłużej, powodując kolejki na zewnątrz. Udało się wydzielić te strefy tak, żeby nie kolidowały ze sobą, a mamy, które potrzebują więcej intymności, miały swoje zaciszne kąciki – mówi blogerka.

Strefa przewijania została zaprojektowana tak, żeby zapewnić komfort i higienę tej czynności. Są w niej dwa przewijaki z rolkami papieru i mokrymi chusteczkami, dwie umywalki oraz zamykany kosz na odpady. W pokoju znajduje się również kuchenka mikrofalowa, stolik, krzesła i krzesełko niemowlęce oraz mały kącik dla nieco starszych dzieci, które mogą zająć się rysowaniem lub zabawą. Z kolei wygodna sofa posłuży osobom towarzyszącym, które w przyjaznych warunkach mogą zaczekać na koniec karmienia.Pracując nad koncepcją zmian w pokoju rodzinnym Galerii Bałtyckiej, Agnieszka Burska-Wojtkuńska bazowała na własnych doświadczeniach dotyczących funkcjonowania rodzin z dziećmi w przestrzeni publicznej, ale wsparła je także opiniami innych kobiet, m.in. czytelniczek swojego bloga. – Z ich komentarzy wyłania się dość negatywny obraz stanu udogodnień dla rodziców w miejscach publicznych – mówi autorka bloga Mrs. Polka Dot. – Mamy często wspominają o pomieszczeniach, które nie nadają się do karmienia piersią: twarde krzesła ustawione w toaletach, brzydkie zapachy, jaskrawe światło, głośne komunikaty przez megafon. Często brakuje w nich higieny i podstawowych udogodnień. Kobiety narzekają także na brak intymności. Chcieliśmy, żeby nasz pokój był inny: komfortowy, przyjazny, funkcjonalny. Tak, żeby rodzice mogli zaspokoić wszystkie potrzeby dzieci w miejscu o poziomie, na jaki zasługują.

Skąd pomysł na współpracę z blogerką podczas odnawiania pokoju rodzinnego w galerii handlowej? – Zawsze staramy się szukać udogodnień dla naszych klientów i tak było również w tym przypadku – tłumaczy Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej. – Szukając inspiracji do zmian, jakie chcieliśmy wprowadzić w pomieszczeniu dla rodzin z dziećmi, nie znaleźliśmy jednak żadnego pokoju, i to zarówno w Polsce, jak i na świecie, który spełniałby nasze oczekiwania. Podczas tych poszukiwań bardzo często trafialiśmy natomiast na blogi o tematyce dziecięcej i parentingowej, którym temat funkcjonowania z dzieckiem w przestrzeni publicznej, jest bardzo bliski. Stwierdziliśmy więc, że zamiast szukać pokoju, znajdziemy osobę, która pomoże nam w jego zaprojektowaniu. Tak trafiliśmy na panią Agnieszkę, która zajęła się doradztwem i opracowaniem koncepcji zmian, natomiast autorem projektu odnowionego pokoju rodzinnego jest pracownia ENTE-Architekci.

Marcin Łukasiewicz podkreśla, że zmiany, jakie przeszedł pokój rodzinny w gdańskim centrum handlowym mają służyć przede wszystkim rodzicom, tak aby ich funkcjonowanie z dziećmi w przestrzeni publicznej stało się łatwiejsze, ale także bardziej przyjemne.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: