Olej z czarnuszki - niezastąpiony na alergie
| Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Olej z czarnuszki – niezastąpiony na alergie

Późna wiosna to początek trudnego dla alergików okresu – katar sienny, wysypki, zaostrzone objawy astmy. Niestety konwencjonalne leczenie objawów alergii oznacza głównie stosowanie leków sterydowych, które mają wiele skutków ubocznych. Na szczęście istnieje dla nich naturalna i bezpieczna alternatywa – olej z czarnuszki.

Prozdrowotne właściwości czarnuszki siewnej cenione były już w starożytności. I trudno się temu dziwić. Niepozornie wyglądające nasiona tej rośliny kryją w sobie prawdziwe bogactwo substancji aktywnych. Dzięki temu znajduje ona tak szerokie zastosowanie lecznicze.

Najważniejsze czynne składniki oleju z nasion czarnuszki to:

 • nienasycone kwasy tłuszczowe – stanowią aż 85% jego składu, w tym kwas: linolowy o własnościach antyoksydacyjnych, oleinowy, alfa-linolowy, eikozadienowy, palmitynowy,
 • nasycone kwasy tłuszczowe, fosfolipidy, fitosterole,
 • flawonoidy i saponiny,
 • olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: tymochinon, tymohydrochinon, ditymochinon oraz polimer tymochinonu – nigellon, a także: karwakrol, limonen i karwon,
 • alkaloidy: nigellina, nigellamina, nigellidyna, nigellicyna,
 • aminokwasy egzogenne: fenyloalanina, izoleucyna, leucyna, lizyna, metionina, treonina, tryptofan, walina,
 • witaminy: A, E, F, B1, B3, B6, biotyna,
 • biopierwiastki: cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód, potas.

Działanie antyalergiczne

Czarnuszka to jeden z najbardziej przebadanych i uznanych naturalnych sposobów na walkę z alergią i łagodzenie jej skutków, szczególnie w przypadku kataru siennego, uczulenia na roztocza czy astmy. Badania kliniczne (przodują w tym kraje arabskie) wykazały, że regularne stosowanie oleju z tej rośliny istotnie zmniejszało objawy kliniczne u pacjentów uczulonych na pyłki roślin. U chorych na astmę zaobserwowano poprawę wydolności płuc oraz ustanie świszczącego oddechu.

Reklama sponsora artykułu
Olej z czarnuszki

Olej z rodzinnej, polskiej manufaktury Olini. Tłoczony na zimno, do 40°C, 100% naturalny, nierafinowany, dzięki czemu zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Tłoczony z lokalnego ziarna - na świeżo, na zamówienie.

Zobacz więcej

W terapii czarnuszką istotne jest jej regularne i długotrwałe stosowanie, aczkolwiek już po kilkunastu dniach można zaobserwować zmniejszenie objawów.

Skąd bierze się skuteczność czarnuszki w leczeniu alergii

Najistotniejszymi składnikami czynnymi w tym kontekście są tymochinon i nigellon.
Tymochinon wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne, blokuje również wydziałanie histamin – białek powodujący reakcje alergiczne. Siła jego działania porównywalna jest ze skutecznością cetyryzyny – popularnego leku na alergię. W badaniach wykazano również, że olejek eteryczny obecny w nasionach czarnuszki hamuje kurczliwość tchawicy i jelit, a sterol i beta sitosterol działają obkurczająco na śluzówkę.

Olej z czarnuszki skuteczny jest również w terapii alergii skórnych i atopowego zapalenia skóry. Nienasycone kwasy tłuszczowe, w które jest on bogaty, zmiękczają skórę, a inne zawarte w nim składniki dodatkowo wspomagają regenerację naskórka.

Niska toksyczność – bezpieczeństwo użycia

Czarnuszka w zasadzie jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Praktycznie nie zaobserwowano reakcji alergicznych, a toksyczność wykazują dopiero duże dawki jednorazowe – około 1,5 l oleju (trudno sobie wyobrazić śmiałka). W przeciwieństwie do farmaceutyków stosowanych w leczeniu alergii, jak chociażby wspomniana wyżej cetyryzyna, nie powoduje skutków ubocznych, np. uczucia senności. Co więcej, działa ochronnie na wątrobę i drogi żółciowe, przyspieszając metabolizm i wydalanie toksyn.

Jedynym skutkiem ubocznym stosowania oleju może być nieprzyjemne odbijanie, aczkolwiek można je zniwelować, podając preparat po jedzeniu.

Olej z czarnuszki jest całkowicie bezpieczny dla dzieci. Co więcej, badania kliniczne sugerują, że dzieci reagują na terapię szybciej i mocniej niż dorośli.

Najlepsze książki dla dzieci i rodziców - księgarnia Natuli.pl

Ile oleju podawać

Jeśli chodzi o stosowanie wewnętrzne, skuteczne dawki to 1 łyżeczka dla dorosłych i ¼ – ½ łyżeczki dla dzieci podawane dwa razy dziennie, najlepiej przy posiłku. W przypadku leczenia atopii pożądane efekty przynosi dwukrotne w ciągu dnia smarowanie zmian na skórze.

Jaki olej kupować i jak go przechowywać

Kupując olej z czarnuszki, należy zwrócić uwagę na to, czy jest on tłoczony na zimno, świeży, w opakowaniu z ciemnego szkła. Odpowiednio przechowywany (w lodówce, w zamkniętej butelce) zdatny jest do użycia przez 3 miesiące po otwarciu.

Choć olej z czarnuszki nie należy do najtańszych, warto się w niego zaopatrzyć. Nawet jeśli nie grozi nam katar sienny, możemy go stosować w celu poprawienia odporności organizmu, poprawy wyglądu cery, jako naturalnego filtra UV czy też w celach kulinarnych. Dla alergików natomiast czarnuszka powinna stać się niezbędnym elementem codziennej diety.

Polecamy naturalny olej z czarnuszki (tłoczony na zamówienie) z Olini.pl

Źródła:

 • ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3642442/
 • ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11381824
 • journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0039841
 • onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.1356/epdf?r3_referer=wol&tracking_action=preview_click&show_checkout=1&purchase_site_license=LICENSE_DENIED
 • Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

  Dzieci są ważne

  Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
  Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
  Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

  Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

  Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

  Abecadło Porozumienia bez Przemocy

  10 przepisów na domowe mleka roślinne

  8 sekretów szczęśliwej rodziny

  Przejdz do: