Olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee
| Olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee

Olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee

Bygum Blue Mallee Eucalyptus Oil, czyli w skrócie olejek eukaliptusowy, to moje najnowsze odkrycie w kategoriach środek czyszczący i aromaterapia. Olejek przysłał nam zaprzyjaźniony sklep z produktami na bazie tej australijskiej rośliny – eukaliptusowy.pl.

Kilka miesięcy temu poznałam spray czyszczący na bazie eukaliptusa, który dzięki swojej wielofunkcyjności bardzo przypadł mi do gustu. Tym razem poznaję działanie olejku, w którym stężenie eukaliptusa jest stuprocentowe. Eukaliptus do niedawna kojarzył mi się wyłącznie z pokarmem dla pewnych sympatycznych zwierząt i nie miałam pojęcia, że ma tak liczne zastosowania medyczne i w życiu codziennym. Ta mnogość to wielka zaleta – oszczędzam pieniądze, czas i miejsce w szafce.

Zastosowanie olejku eukaliptusowego

Olejek eukaliptusowy działa silnie odkażająco – niszczy wirusy, grzyby, bakterie i roztocza. Jest środkiem silnie antyseptycznym, balsamicznym, dezodoryzującym i oczyszczającym. Poniżej kilka zastosowań.

  1. Inhalacje – stosuję go często przy przeziębieniu i katarze, ponieważ oczyszcza nos.
  2. Pielęgnacja skóry – działa łagodząco na stany zapalne skóry, tłuste włosy, łupież i łuszczycę. Nakładam go bezpośrednio na skórę i delikatnie wmasowuję. W pielęgnacji włosów sprawdza się rozcieńczony z niewielką ilością wody w butelce ze sprayem – roztwór aplikuje się na całej długości włosów.
  3. Masaż – skutecznie niweluje bóle mięśniowe, reumatyczne, bóle ścięgien i głowy – to w wypadku osób dorosłych, u których można bez obaw stosować olejek bezpośrednio na skórę w połączeniu ze stosowanym olejem (u mniej najczęściej kokosowym lub oliwą z oliwek). Do masażu dziecka podchodzę z większą ostrożnością i najczęściej dodaję kroplę olejku eukaliptusowego do balsamu do ciała.
  4. Kąpiel – działa pobudzająco i oczyszczająco, lekko drażniąco, wywołując zaczerwienienie skóry i uczucie rozgrzania. Takie efekty odczułam nieraz – są bardzo przyjemne. Po takiej kąpieli następuje pobudzenie krążenia krwi, przez co skóra jest dotleniona i lepiej odżywiona. Do wanienki córki dodaję dosłownie 2 kropelki lub miksturę z olejku eukaliptusowego, lawendowego i odrobiny oliwy lub oleju.
  5. Odstraszanie owadów – nie sprawdziłam właściwości repelencyjnych olejku eukaliptusowego na własnej skórze, ale oceniając inne działania i jego zapach, mogę sądzić, że faktycznie je posiada.
  6. Sprzątanie – można stosować go bezpośrednio na zabrudzenie, np. czyszcząc sztućce, blat w kuchni, usuwając plamę z kanapy czy dywanu, lub po rozcieńczeniu – dodając do wiaderka z wodą do mycia podłogi czy okien.
  7. Pranie ręczne – pomaga usunąć plamy i radzi sobie całkiem nieźle. Dodaję kilka kropli do roztworu w czasie ręcznego prania.
  8. Odświeżanie obuwia – nawet w dobrych, skórzanych butach i bawełnianych skarpetach stopy się pocą. Olejek pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Aplikuję po kropli do każdego buta i wietrzę około godziny.
  9. Usuwanie gum do żucia – usunięcie przyklejonej do ubrania gumy jest kłopotliwe i tutaj też przychodzi z pomocą olejek eukaliptusowy. Zwilżam tkaninę przy pomocy miękkiej szmatki, pocieram, aż guma zmięknie, i usuwam jej resztki.

Dość silny zapach olejku najczęściej jest zaletą, jednak staram się nie używać go do więcej niż dwóch działań naraz, ponieważ w większym stężeniu zapach staje się nieco drażniący. Zwykle używam go do czynności rozłożonych w ciągu dnia, np. do wyczyszczenia blatów rano, po południu do prania, wieczorem do mycia podłóg. Dzięki temu przez cały dzień w powietrzu unosi się delikatny aromat, czyli przy okazji mamy aromaterapię.

Dużą zaletą jest także możliwość wyboru pojemności olejku – mała wystarczy osobom, które skupią się na jednym czy dwóch zastosowaniach olejku, z kolei pojemność 30 ml jest odpowiednia dla osób, które chcą korzystać z właściwości olejku eukaliptusowego codziennie.

Jesienna promocja w sklepie eukaliptusowy.pl – olejek eukaliptusowy 30% taniej. Zajrzyjcie TU.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: