Kategorie
Artykuł sponsorowany Pielęgnacja naturalna

Olejek eukaliptusowy – leczy, pielęgnuje, poprawia nastrój, przydaje się do sprzątania…

Olejki eteryczne – nie tylko pięknie pachną, ale mają też działanie lecznicze, świetnie sprawdzają się w kosmetyce (odświeżają cerę, pielęgnują włosy), są nieodzownym elementem domowych środków czystości i poprawiają naszą kondycję psychiczną. Czy wiecie, jak ich używać?

Olejki eteryczne to silne koncentraty uzyskiwane z pachnących części roślin. Zaliczane do grupy leków ziołowych, których działanie jest 50-100 razy silniejsze od roślin, w których pochodzą, potrafią zdziałać prawdziwe cuda dla kondycji naszego ciała i ducha. Charakteryzuje je bardzo skomplikowany skład chemiczny, dlatego też ubogie składnikowo olejki syntetyczne nie mogą z nimi konkurować. Kupując olejek eteryczny, koniecznie należy zwrócić uwagę na cenę. Żaden dobrej jakości olejek naturalny nie może kosztować 5 zł. Warto zaopatrywać się w olejki u sprawdzonych producentów, którzy posiadają odpowiednie badania i mogą je nam udostępnić.

eukaliptusowy7

Popularny eukaliptus

Jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych jest olejek eukaliptusowy. Otrzymuje się go z liści eukaliptusa, należących do najwyższych drzew na świecie. Spośród setek gatunków tej rośliny tylko kilka nadaje się do produkcji najlepszych jakościowo olejków. Wśród nich najwyższą pozycję zajmuje eucalyptus polybractea, zwany także Blue Mallee. To właśnie powstający z tej odmiany olejek zawiera najwięcej cennych substancji i najdłużej zachowuje mocny, charakterystyczny zapach.

eukaliptusowy6

Bardzo dobrą jakością charakteryzuje się olejek eukaliptusowy Bygum Blue Mallee, pozyskiwany w sposób w pełni ekologiczny, zgodnie z wszystkimi przepisami, w Australii. Rośliny, z których tworzone są olejki Bygum, uprawia się bez użycia pestycydów, herbicydów, nawozów i innych chemicznych środków, które neutralizują lecznicze działanie tego specyfiku.

eukaliptusowy5

Olejek eukaliptusowy niszczy wirusy, grzyby, bakterie i roztocza. Działa antyseptycznie, dezodoryzująco i oczyszczająco. Stanowi niezastąpioną pomoc w leczeniu przeziębienia i przy zapalaniach górnych dróg oddechowych. Ułatwia odkrztuszanie i udrażnia kanały nosowe podczas kataru, relaksuje ciało po męczących ćwiczeniach. Jego zapach łagodzi i uspokaja ale też orzeźwia i  koi smutki.

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Zastosowanie lecznicze i pielęgnacyjne:

  • Masaż: kilka kropel tego olejku zastosowanych w masażu pozwala złagodzić dolegliwości bólowe ścięgien, mięśni, głowy. Niweluje też bóle reumatyczne. W przypadku dzieci wystarczy kropla dodana do balsamu do ciała.
  • Kąpiel: działa pobudzająco, oczyszcza, wywołuje uczucie rozgrzania (można zaobserwować zaczerwienienie skóry). Po takiej kąpieli poprawia się krążenie krwi, dzięki czemu nasza skóra jest lepiej dotleniona i odżywiona. Wystarczy dodać 2 krople olejku na wannę.
  • Aromaterapia: dodaj 2-4 krople olejku do kominka zapachowego lub nawilżacza. Olejek lawendowy działa uspokajająco, przyspiesza zasypianie.
  • Przeziębienie: odrobinę rozcieńczonego olejku wmasuj w gardło przy łaskoczącym kaszlu, który po takim zabiegu powinien się stopniowo wyciszyć. W celu pozbycia się kataru, wmasuj kropelkę olejku w łuki kostne nad brwiami i po każdej stronie nozdrzy. Stosuj również przy inhalacjach.
  • Pielęgnacja skóry: łagodzi stany zapalne skóry, leczy łupież i łuszczycę, pomaga w pielęgnacji tłustych włosów. Skuteczny również w walce z trądzikiem – zabija bakterie, wygładza skórę i obniża nadprodukcję łoju. Zapobiega występowaniu blizn. Wystarczy kilka kropel nałożonych bezpośrednio na skórę głowy i twarz. W pielęgnacji włosów można go rozcieńczyć z niewielką ilością wody w butelce ze sprayem.

W życiu codziennym:

  • Podłogi: do wiadra ciepłej wody dodaj 20 kropel olejku. Takim roztworem możesz umyć podłogę – odkażając ją i dodając blasku.
  • Kuchnia: do czyszczenia i odkażania blatów olejek eukaliptusowy sprawdzi się doskonale. Wystarczy nałożyć kilka kropel na ściereczkę i przetrzeć wybrane miejsce.
  • Łazienka i toaleta: sprawdzi się w łazience jako środek do odkażania, czyszczenia i usuwania przykrych zapachów. Wystarczy przetrzeć wybrane powierzchnie czystym olejkiem. Kilka kropel preparatu można też dodać do muszli klozetowej.
  • Dywany, tkaniny, meble tapicerowane: przy pomocy czystego olejku można usunąć tłuszcz i brud. Wystarczy przetrzeć ścierką nasączoną olejkiem plamę, wykonując koliste ruchy skierowane do jej środka.
  • Pranie odzieży: kilka kropelek dodanych do prania skutecznie odkaża ubrania i pozostawia po sobie przyjemny zapach. Olejek eukaliptusowy szczególnie dobrze sprawdza się podczas prania pieluszek wielorazowych.
  • Obuwie: skutecznie usuwa przykre zapachy, dlatego warto dodać kilka jego kropel do każdego buta.

Oprócz olejków eukaliptusowych, szerokie zastosowanie lecznicze mają też inne olejki eteryczne, w tym:

  • olejek z drzewa herbacianego: swoje unikalne właściwości zawdzięcza dwóm składnikom: terpien-4-ol działa przy chorobach i uszkodzeniach skóry, a cyneol wspiera układ odpornościowy i działa pozytywnie przy przeziębieniach. Olejek można stosować bezpośrednio na skórę, bądź w rozcieńczeniu jako dodatek do kosmetyków, prania oraz w aromaterapii. Doskonale sprawdza się przy zapaleniu zatok, chorobach gardła i uciążliwym kaszlu. Leczy też grzybicę stóp i nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej.
  • olejek lawendowy: ma działanie odkażające, antybakteryjne, przecigrzybiczne i przecirobaczne, dlatego warto stosować go przy chorobach skórnych (egzemie, trądziku, nadmiernej potliwości, łuszczycy itd.). Oprócz tego charakteryzuje się działaniem antyseptycznym i przeciwbólowym, więc świetnie radzi sobie z jesienno-zimowymi przeziębieniami, kaszlem, katarem i zapaleniem zatok, a także z grypą. W przypadku choroby, najlepszą metodą leczniczą są inhalacje z olejkiem. Poza tym lawenda działa uspokajająco i ułatwia zasypianie, a także pomaga w czasie porodu, zmniejszając ból i pogłębiając skurcze – wystarczy wmasować olejek w dolną część pleców i czekać na pomyślne rozwiązanie.
  • olejek goździkowy: naturalny olejek eteryczny, uzyskany z liści drzewa goździkowego. Od lat ceniony w medycynie naturalnej środek antybakteryjny i przeciwbólowy. Swe właściwości olejek z goździków zawdzięcza zawartości eugenolu, który działa przeciwbakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie. Olejek goździkowy warto stosować do aromatyzacji i dezynfekcji powietrza, kąpieli, masaży a także jako baza dla domowych kosmetyków.

Jeśli do tej pory nie stosowaliście olejków w waszych domach, polecamy spróbować. I jednocześnie – omijać szerokim łukiem buteleczki z atrakcyjnymi naklejkami, powszechnie dostępne w marketach. Prawdziwy olejek kupujcie tylko ze sprawdzonego źródła.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

1 odpowiedź na “Olejek eukaliptusowy – leczy, pielęgnuje, poprawia nastrój, przydaje się do sprzątania…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.