Kategorie
Zdrowie

Olejek migdałowy – niesamowite właściwości

Olejek migdałowy już w starożytności był najczęściej stosowanym produktem do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Dzisiaj jest jednym z najczęściej wybieranych olejków roślinnych, który dzięki swoim właściwościom w naturalny sposób pomaga zadbać o zdrowy wygląd skóry i włosów.

Olejek ze słodkich migdałów

Olejek migdałowy (olejek ze słodkich migdałów) wyciska się na zimno z nasion migdałowca pospolitego. Ma on jasnożółty kolor, delikatny słodkawy smak i prawie niewyczuwalny zapach. Bogactwo naturalnych składników występujących w olejku migdałowym to przede wszystkim szereg substancji odżywczych: protein, soli mineralnych oraz witamin A,E,D i witamin z grupy B oraz duże ilości kwasów: linolowego (20-30%) i oleinowego (60-70%). To zawartości tych składników olejek migdałowy zawdzięcza swoje właściwości: nawilża i ujędrnia skórę, łagodzi podrażnienia, opóźnia procesy starzenia. Chroni skórę przed działaniem negatywnych czynników zewnętrznych, zapobiega odwadnianiu się komórek, wzmacnia lipidową barierę ochronną skóry.

Olejek migdałowy bardzo dobrze się wchłania, nie pozostawia na ciele tłustej warstwy. Należy do grupy tzw. suchych olejków, bliskich strukturze ludzkiego ciała. Często można spotkać się nawet z określeniem, że olejek migdałowy jest „skórą w olejku”.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jeden olejek dla mamy i dziecka

Po olejek migdałowy warto sięgnąć w ciąży, kiedy skóra wymaga szczególnej, ale bardzo łagodnej pielęgnacji. Olejek migdałowy w naturalny sposób uchroni skórę przed powstaniem rozstępów. Tworząc na skórze warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody, sprawia, że skóra jest jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona. Można go stosować do pielęgnacji całego ciała, ze szczególnym uwzględnieniem brzucha, ud, bioder, pośladków i piersi.

Jako naturalny emolient, olejek migdałowy doskonale sprawdzi się w pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Zastąpi zarówno chemiczne emolienty dodawane do kąpieli, jak i oliwkę do smarowania ciała. Olejek migdałowy nawilży delikatną skórę, złagodzi podrażnienia i zaczerwienia pod pieluszką. Można dodać go do kąpieli, wlewając kilka kropli do wanienki, albo stosować tak, jak oliwkę, wsmarowując w skórę. Olejek migdałowy może być używany także do masażu niemowląt.

Nawilżenie i odmłodzenie

Olejek migdałowy zawiera witaminy A i E, które nazywane są witaminami młodości. Ich zawartość w kosmetykach pomaga zachować skórze jędrność i elastyczność oraz spowolnić proces starzenia się skóry. Chronią skórę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników i utratą wody z komórek. Dlatego zamiast po krem przeciwzmarszczkowy, warto sięgnąć właśnie po olejek migdałowy. Można go aplikować bezpośrednio na skórę twarzy albo dodać do ulubionego kremu i wzmocnić jego działanie. Olejek migdałowy zastąpi także krem nawilżający, za co pokochają go osoby z bardzo suchą i wrażliwą skórą.

Olejek migdałowy jest też świetnym produktem do demakijażu twarzy i oczu. Jest delikatny i nie podrażnia, za to dobrze rozpuszcza i usuwa makijaż. Kilka kropli olejku migdałowego należy wlać w zagłębienie dłoni, delikatnie ogrzać, a następnie za pomocą bawełnianej myjki lub wacika kosmetycznego usunąć makijaż z twarzy i oczu.

Piękne włosy i mocne paznokcie

Olejek migdałowy jest także świetnym naturalnym kosmetykiem do włosów. Regularne stosowanie olejku migdałowego pomoże zregenerować suche, zniszczone i łamliwe włosy. Odżywi, nawilży, doda blasku i witalności. Olejek migdałowy należy rozprowadzić na włosach (od nasady po końce albo na same końcówki), a po upływie godziny zmyć delikatnym szamponem. W przypadku włosów, które potrzebują tylko delikatnego odżywienia i nawilżenia, wystarczy nakładać olej migdałowy tylko raz w tygodniu. Jeśli natomiast wymagają większej regeneracji – dobrze, gdy będą olejowane 2-3 razy w tygodniu. Olejek migdałowy może spełniać także funkcję ochronną i chronić włosy przed szkodliwym działaniem słońca i wiatru. Szczególnie latem warto zabezpieczać końcówki włosów przed wyjściem na plażę, wsmarowując w ich końcówki olejek migdałowy. Zimową porą warto zabezpieczać włosy w ten sam sposób przed wyjściem na basen (ochrona przed szkodliwym działaniem chloru).

Uwaga! Reklama do czytania

Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Oto długo wyczekiwany holistyczny przewodnik po połogu. Autorka z czułością i empatią przeprowadza czytelników przez szereg zagadnień związanych z tym przełomowym momentem.

Zobacz na natuli.pl

Naturalne właściwości wzmacniające olejku migdałowego  docenią także nasze paznokcie. Olejek migdałowy można wsmarowywać w płytkę paznokcia i wokół niej. Pomoże to ją wzmocnić i utwardzić, zapobiegnie rozdwajaniu się i łamliwości paznokci.

Olejek migdałowy jest bardzo dobrym olejem bazowym do produkcji własnych kosmetyków. Może być wykorzystany m.in. do własnoręcznie przygotowanego olejku do masażu, olejku do kąpieli, domowego peelingu, odżywki do rzęs, kremu ochronnego na zimę.

Avatar photo

Autor/ka: Olga Pietraszewska

Może pisać niemal o wszystkim, ale najbardziej lubi o tym, co ją interesuje i jest jej bliskie. Dlatego chętnie pisze o naturalnych kosmetykach, zdrowej żywności, świadomym kupowaniu. Pisanie sprawia jej przyjemność, pomaga się wyciszyć i zrelaksować. Tak, jak gotowanie, wizyta w fitness clubie i zatopienie się w ciekawej lekturze. Mama 4-letniej Leny, żona fajnego męża. Choć czasu dla siebie nie ma zbyt wiele, to nie narzeka. Bo lubi swoje życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.