Kategorie
Ekowiadomości

5 powodów, dla których warto korzystać z opieki położnej (także będąc w ciąży)

Wiele osób myśli, że praca położnej ogranicza się do opieki prenatalnej i okołoporodowej. Tymczasem kobieta i jej rodzina mogą korzystać z jej pomocy na różnych etapach życia.

Każda kobieta ma możliwość samodzielnego wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej. Nie musi być to położna z przychodni, w której leczymy się u lekarza rodzinnego, czy też z miejsca najbliższego naszemu zameldowaniu.

polozna

Kto w Polsce może czuwać nad ciężarną?

Standardy opieki okołoporodowej zakładają, że osobą sprawującą opiekę nad ciężarną jest lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarz w trakcie specjalizacji, ale także położna sprawująca odpowiednio opiekę nad ciężarną, rodzącą, położnicą i noworodkiem. W Polsce panuje przekonanie, że podstawową opiekę nad kobietą w ciąży zawsze sprawuje ginekolog, podczas gdy w innych krajach zwykle jest to właśnie położna. Wybór ten jest możliwy jedynie w przypadku ciąży fizjologicznej.

Zgodnie z nowymi standardami opieki okołoporodowej każdej ciężarnej od 21. do 31. tygodnia ciąży (t.c.) przysługują raz w tygodniu tzw. wizyty w edukacji przedporodowej. Od 32. t.c. aż do porodu takie wizyty powinny odbywać się dwa razy w tygodniu w dni robocze, czyli wizyt powinno być ok. 30. Podczas kilku miesięcy opieki, jaką sprawuje nad ciężarną położna, powinna ona trzykrotnie skierować kobietę na konsultację do ginekologa (podczas pierwszej wizyty do 10 t.c., między 33. a 37. t.c. oraz między 38. a 39. t.c.). Po 40. t.c. musi wykonywać badanie co 2-3 dni. Po 41. t.c. położna powinna skierować przyszłą mamę do szpitala.

Oto pięć korzyści płynących z pracy położnej:

1. Położne mają holistyczne podejście do opieki zdrowotnej

Przede wszystkim zwykle poświęcają dużo czasu pacjentce, lekarz nie zawsze ma taką możliwość. Z położną można porozmawiać o aspektach emocjonalnych i fizycznych zmian, jakie zachodzą w kobiecie, przygotować się duchowo na pojawienie się nowego członka rodziny. Badania wykazały również, że ciąże, którymi opiekuje się położna, rzadziej kończą się cesarskim cięciem w porównaniu z ciążami, które nadzoruje ginekolog, a które zwykle obfitują w nadmiar badań USG, ciągłe elektroniczne monitorowanie płodu i znieczulenie zewnątrzoponowe przy porodzie.

2. Położne mogą pomóc w planowaniu rodziny

Położna to doskonałe źródło informacji. Zapewnia nie tylko opiekę położniczą i obecność przez całą ciążę – jej wsparcie to również poradnictwo antykoncepcyjne, pomoc w okresie menopauzy i przy problemach hormonalnych.

3. Wysoko wykwalifikowane położne mają kompetencje do długoterminowej opieki nad kobietami

Często wykonują badanie cytologiczne, badanie piersi, pomagają w wyborze właściwej diety. Kobiety wybierają opiekę położnej, ponieważ czują, że ktoś poświęca im swój czas, uwagę i jest otwarty na ich potrzeby. Tego brakuje w wielu gabinetach lekarskich.

4. Są wykształcone

Nierzadko są magistrami, a nawet doktorami w dziedzinie położnictwa. To uprawnia je do wykonywania rozmaitych badań, testów laboratoryjnych i wypisywania recept. W razie potrzeby są w stałym kontakcie z ginekologiem.

5. Otwierają drogę do masażystów, akupunkturzystów, douli i terapeutów jogi

Znają wielu specjalistów, których pomoc i praca jest ważna dla kobiet z zacięciem holistycznym.

Zalecany zakres świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych i konsultacji medycznych wykonywanych u kobiet w ciąży wraz z okresami ich przeprowadzania: zdrowie.opolskie.pl

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

3 odpowiedzi na “5 powodów, dla których warto korzystać z opieki położnej (także będąc w ciąży)”

1. nie mogę przeczytać całego tekstu bo mini artykuły zasłaniają po lewej stronie
2. gdzie można wybrać taką położną?
Ja bardzo żałuję że nie skorzystałam z takiej pomocy bo padłam ofiarą położnej-potwora rodem z portalu rodzić po ludzku….

Ja w przychodni (państwowej), w której prowadzę ciąże mam dwie położne ( 50/60 latki). Jak kiedyś podpytałam o te spotkania to zapytały po co, że co one mogą powiedzieć, że matki same się dowiadują i najlepiej korzystać ze szkoły rodzenia bo i tak za darmo (tu np. nie wiedziała, że nie dla wszystkich są takie szkoły), a z ich świadczeń trzeba by zapłacić.. Jako, że jestem trochę nieśmiała to nie ciągnęłam tematu ale skutecznie wybiły mi ten pomysł z głowy :/

Niestety jako położna muszę zaprzeczyć informacji dotyczącej wypisywania recept. Jeśli dobrze się orientuję do tej pory położne i pielęgniarki nie dostały jeszcze takich uprawnień, choć istnieje już projekt ustawy mającej dać nam takie uprawnienia. Prawdopodobnie jednak będzie dotyczyć to tylko części położnych – magistrów i/lub ze specjalizacjami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.