Kategorie
Rodzina

8 pomysłów na zabawę jedzeniem

Zabawa jedzeniem? Czemu nie? Dobrze znają to dzieci, które jedzą rączkami (BLW). Tym razem przedstawiamy zabawy dla starszaków. Poniżej osiem pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem z użyciem produktów spożywczych!

Zabawa jedzeniem? Czemu nie? Dobrze znają to dzieci, które jedzą rączkami (BLW). Tym razem przedstawiamy zabawy dla starszaków. Poniżej osiem pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem z użyciem produktów spożywczych!

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl
zabawa-jedzeniem
  1. Obrazy z warzyw i owoców – najlepiej robić je tuż przed posiłkiem, ponieważ wtedy dzieci mogą go samodzielnie przygotować. Przygotowujemy pokrojone warzywa i owoce; szczypiorek, kiełki i zioła także są mile widziane. Na talerzu dzieci tworzą bajeczne, kolorowe, zdrowie i pyszne kompozycje.
  2. Ciuciubabka inaczej – zabawa pobudzająca zmysły. Potrzebujemy różnych produktów spożywczych, które dzieci mogą rozpoznać po kształcie, zapachu lub smaku. Przewiązujemy dziecku oczy chustką i podajemy kolejne produkty.
  3. Małe laboratorium – dziecko tworzy prawdziwe dzieło sztuki. A potrzeba niewiele: mleko, barwniki spożywcze, patyczek higieniczny i płaski talerz. Mleko wylewamy na talerz, następnie upuszczamy na niego krople barwników w różnych kolorach. Patyczkiem higienicznym dotykamy mleka na talerzu i malujemy!
  4. Kolorowy seler – potrzebujemy kilku wysokich szklanek, barwników spożywczych, wody i kilku łodyg selera naciowego. Do trzech szklanek wlewamy wodę i dodajemy barwniki. Do każdej z szklanek wkładamy łodygę selera naciowego. Odstawiamy na 2-3 godziny. Po upływie czasu zobaczymy, jak zmienił się kolor selera. Możecie być zaskoczeni…
  5. Co jest grane? – lista składników dość bogata: 2 szklanki, ciepła i zimna woda, ocet spożywczy, atrament i łyżeczka. Do jednej szklanki wlewamy ciepłą, a do drugiej zimną wodę, w takiej samej ilości. Do obu szklanek wkraplamy krople atramentu. Mieszamy. Okazuje się, że w wodzie ciepłej zanika barwa niebieska, a w szklance z zimną wodą pozostaje kolor niebieski. Do szklanki z bezbarwną wodą (ciepłą) dodajemy kilka kropel octu. Pojawia się piękny kolor. Jaki? Nie zdradzamy, spróbujcie sami.
  6. Ruchome piaski – trzy składniki: mąka ziemniaczana, woda i miska. W misce mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, tak by powstawała kulka. Dzieci przygotowują z ciasta kulkę. Czy im się uda?
  7. Czy każde jajko tonie? – potrzebujemy dwóch surowych jajek, dwóch szklanek, wodę, sól i łyżkę. Do dwóch szklanek nalewamy taką samą ilość wody. Do jednej dodajemy soli – przygotowujemy roztwór nasycony. Do przygotowanych szklanek wkładamy delikatnie jajko łyżką. Sprawdźcie, czy jajka zatoną.
  8. Jak nadmuchać balon bez dmuchania? – potrzebna szklanka, woda, soda oczyszczona, ocet lub kwasek cytrynowy, gumowa rękawiczka i taśma klejąca. Do szklanki wlewamy wodę do 1/3 objętości. Dodajemy do niej ocet lub 3-4 łyżeczki kwasku cytrynowego. Mieszamy. Do rękawiczki delikatnie wsypujemy ok. 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej. Ostrożnie nakładamy rękawiczkę na szklankę, ale tak, by soda nie wsypała się do szklanki. Obklejamy rękawiczkę taśmą klejącą, by dobrze się trzymała. Powoli podnosimy palce rękawiczki, w których jest soda, do góry, by wsypała się do szklanki. Dzieci z pewnej odległości obserwują wynik eksperymentu.
zdrowy-przedszkolak

Foto

Avatar photo

Autor/ka: Emilia Lorenc

Łącząc starożytną mądrość medycyny naturalnej i nowoczesne odkrycia medycyny akademickiej w praktyce pomaga pacjentom pielęgnować i utrzymać zdrowie (wraz z mężem, lekarzem Markiem). Dodatkowo organizuje i prowadzi spotkania z myślą o dzieciach, młodzieży, rodzicach, upowszechniając zdrowie oraz życie w zgodzie z przyrodą. Prywatnie mama w radosnej rodzinie z trójką dzieci.
Wykształcenie: Wydział Farmaceutyczny Oddział Analityki Medycznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Studia Podyplomowe z Biologii Molekularnej Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Studia Podyplomowe z Poradnictwa Żywieniowego i Dietetycznego Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.