Kategorie
Recenzje

Chusta kółkowa Pandabejbi – o noszeniu dziecka prościej

Moja córka wychowała się na czterometrowej chuście wiązanej. Byłam uparta i konsekwentna w motaniu jej a mimo to z niekrytą radością zamieniłam chustę na nosidło, gdy tylko mała trochę podrosła. Dziś myślę, że moje początki z noszeniem wyglądałyby inaczej, gdybym skorzystała z porady doradcy noszenia dzieci w chustach. Swoją bezproblemowością w tym kontekście zachwyciła mnie chusta kółkowa Pandabejbi. Przekonuje mnie w niej przede wszystkim to, że jest szybka w użyciu i wyjątkowo praktyczna.

Chusta kółkowa to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy rozpoczynają swoją przygodę z motaniem i z typową chustą wiązaną nie czują się jeszcze zbyt pewnie. Gdy przypominam sobie swoje początki z klasyczną chustą wiązaną, zniecierpliwionego malucha i rozpaczliwe próby opanowania sytuacji, myślę że mogłabym zacząć inaczej, sięgając po prostu po chustę kółkową. To szybsza wersja chusty, która – raz zawiązana- może być noszona praktycznie do oporu. Trzeba jednak wiedzieć jak nosić – stosować pozycje kołyskowe u noworodka, a pozycje pionowe (z przodu i na biodrze) od momentu trzymania przez dziecko główki.

chusta2

Ta znacząca różnica uratowałaby mnie pewnie przed młodocianym buntem przeciwko chuście (a raczej chustom, bo miałam ich w domu kilka) i tak częstym stawianiem na wózek w sytuacjach kryzysowych (gdy trzeba wybiec z domu po jakiś naprawdę niezbędny produkt, którego akurat zabrakło w kuchni). Mam wielu znajomych, którzy tak jak ja kupowali chusty wiązane i rezygnowali z noszenia po kilku tygodniach bezskutecznych prób, bo dzieci protestowały, za długo to trwało, było zbyt skomplikowane itd.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Tym wszystkim, którzy nie czują się pewnie z chustą i potrzebują jakiejś bardziej uniwersalnej alternatywy, mogę dziś polecić chustę kółkową Pandabejbi – niezwykle miękką, wyprodukowaną w Polsce, z odpowiednimi certyfikatami gwarantującymi bezpieczeństwo i świetnym designem. To chusta z prostym ramieniem (chusty kółkowe mogą też mieć ramię zakładkowe), a więc materiał na odcinku ramienia przeszyty jest na całej szerokości i zmarszczony na kółku. Materiał chusty Pandabejbi, tkany splotem skośno-krzyżowym, nie rozciąga się, nie traci na jakości i pozwala utrzymać prawidłową pozycję dziecka. W takiej chuście można nosić już noworodka, warto jednak pamiętać o odpowiedniej pozycji. Najmniejsze dzieci nosimy z przodu (nie na biodrze), w pozycji leżącej (kołysce), bądź pozycji – brzuszek do brzuszka. W tym drugim przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na właściwą pozycję nóżek i odpowiednio ustabilizować główkę, przykrywając ją chustą mniej więcej do połowy uszka malucha.

chusta9

Kilka argumentów za chustą kółkową Pandabejbi:

  • jest banalnie prosta w obsłudze, łatwo się dociąga i nie przysparza chustowego stresu początkującym rodzicom,
  • to świetne rozwiązanie, gdy oprócz malucha, masz pod opieką też starsze dziecko i potrzebujesz takiej chusty, która będzie szybka w obsłudze (materiału nie trzeba za każdym razem przekładać przez kółka),
  • umożliwia noszenie dziecka na biodrze, co jest uważane za bardzo korzystne z punktu widzenia psychomotorycznego dziecka,
  • oprócz pozycji biodrowej, możliwe jest również wiązanie chusty z przodu,
  • zajmuje mało miejsca i z łatwością można ją zmieścić do torebki,
  • jest wygodna dla mam karmiących piersią (głodne dziecko z łatwością można nakarmić w chuście),
  • świetnie nadaje się do usypiania i nie ma problemu z odłożeniem śpiącego malucha do łóżka!
chusta3

Czy są jakieś minusy używania kółkowej chusty przy małym dziecku? Specjaliści zwracają uwagę na to, że taka chusta może asymetrycznie obciążać kręgosłup noszącego, dlatego warto dość często zmieniać stronę noszenia. Chustę kółkową widzę więc jako rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują szybkości i łatwości w wiązaniu i nie planują nosić dziecka w chuście na dłuższych spacerach czy górskich wędrówkach. A nawet jeśli – zawsze mogą mieć też dwie chusty. Jedną kółkową – gdy trzeba coś szybko załatwić „na mieście” bądź ukołysać malucha do snu, a drugą – wiązaną. Bo noszenie w chuście uzależnia. Choć całe szczęście – jest to wyjątkowo zdrowe uzależnienie, które sprawia frajdę nie tylko nam, ale przede wszystkim – naszym dzieciom!

chusta6

Uwaga! Reklama do czytania

Poród naturalny

Świadome przygotowanie się do cudu narodzin.

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Avatar photo

Autor/ka: Justyna Urbaniak

Piszę zawodowo, prywatnie jestem matką i kurą domową. Z wykształcenia - nauczycielką polonistką, z przekonania - antypedagogiem. Aktualnie, oprócz pisania, dokształcam się w zakresie edukacji alternatywnej, Porozumienia Bez Przemocy, gotowania. Ostatnio również bloguję: http://justynaurbaniak.natemat.pl/.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.