Kategorie
Karmienie piersią

Brak pokarmu po porodzie. O karmieniu piersią w pierwszej dobie życia dziecka

Choć pierwsze godziny po porodzie mogą być wyczerpujące dla mamy i narodzonego dziecka, warto w tym czasie podjąć próbę karmienia piersią. Dlaczego jest to tak ważne i co zrobić, gdy zaobserwujemy u siebie brak pokarmu po porodzie?

Tak wiele mówi się o pierwszym karmieniu po porodzie. Jednak bardzo często zapominamy o tym, że produkcja pokarmu zaczyna się już w czasie ciąży. Piersi stają się wówczas tkliwe, bolesne, obrzmiałe i ciepłe. Rozwija się sieć przewodów mlecznych, przygotowując się intensywnie do pierwszego karmienia. Choć nasze piersi doskonale wiedzą, co robić, warto wykorzystać ten czas i zdobyć jak najwięcej informacji na temat laktacji. Dzięki temu zwiększymy swoją szansę na udane rozpoczęcie karmienia piersią po porodzie i kontynuowanie go tak długo, jak będzie to możliwe.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przystawianie dziecka do piersi po porodzie

Od 16. tygodnia ciąży większość przyszłych mam może zauważyć, że z ich piersi wycieka niewielka ilość lepkiej, gęstej, żółtej substancji. Jest to siara, czyli pierwsze produkowane przez piersi mleko bogate w składniki odżywcze. W ciąży to zaledwie kilka kropel. Jednak tuż po porodzie, gdy dochodzi do wyrzutu oksytocyny i prolaktyny, ilość ta zaczyna rosnąć.

Choć w tym czasie piersi mogą wydawać nam się miękkie i puste, w rzeczywistości produkcja pokarmu rusza pełną parą. Właśnie dlatego, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i czujemy się dobrze, warto przystawić dziecko do piersi najwcześniej, jak to możliwe. Noworodki mają w genach umiejętność ssania i najchętniej korzystają z niej właśnie w ciągu pierwszych dwóch godzin po porodzie.

Dlaczego pierwsze karmienie piersią tuż po porodzie jest tak ważne?

Oczywiście może się okazać, że coś pójdzie nie po naszej myśli . Na przykład nie będziemy umiały znaleźć wygodnej pozycji do karmienia piersią albo samo karmienie będzie dla nas bolesne. Nie rezygnujmy jednak z tej wyjątkowej przygody – im więcej będziemy ćwiczyć, tym szybciej nabierzemy wprawy. Tym bardziej, że pokarm, który chcemy podać dziecku, jest dla niego niezwykle wartościowy.

Siara bogata jest bowiem nie tylko w składniki odżywcze, ale przede wszystkim w składniki immunologiczne, wspomagające działanie układu pokarmowego i chroniące noworodka przed chorobami. Co więcej, siara wspomaga wzrost i rozwój dziecka. A z uwagi na swój skład – zbliżony do wód płodowych – zapewnia dziecku płynne przejście i przystosowanie się do świata zewnętrznego. Pamiętajmy jednak o tym, że jak najszybsze rozpoczęcie karmienia piersią tuż po porodzie jest bardzo ważne nie tylko z uwagi na niezwykłą moc siary.

Jak przystawiać dziecko do piersi po porodzie?

Dziecko, które do tej pory mieszkało w ciemnym zaciszu brzucha, jak powietrza potrzebuje bliskości mamy i poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedzią na wszystkie jego potrzeby jest karmienie piersią – właśnie dlatego pierwszą próbę warto podjąć jeszcze na sali porodowej. Warto jednak wiedzieć, że gdy dziecko zaspokoi głód, może zasnąć nawet na kilka godzin. To czas, który natura dała świeżo upieczonej mamie i noworodkowi, by wspólnie mogli odpocząć po trudach porodu.

Gdy już zregenerujemy siły, zadbajmy o jak najczęstsze przystawianie dziecka do piersi. Pamiętajmy, że produkcja pokarmu działa na zasadzie „popytu i podaży”. Oznacza to, że im częściej będziemy karmić piersią dziecko, tym bardziej pobudzimy laktację. Ma to szczególne znaczenie właśnie w pierwszych dniach po porodzie, gdy piersi napełniają się mlekiem.

Brak pokarmu w piersiach po porodzie – jak pobudzić laktację?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, część mam może zauważyć u siebie brak pokarmu w piersiach tuż po porodzie. Miękkie piersi nie są jednak na to żadnym dowodem (choć może nam się wydawać, że jeszcze nie rozpoczęły produkcji pokarmu, w rzeczywistości pracują – i to dość intensywnie). Poza tym pojemność żołądka noworodka w pierwszym dniu życia wynosi zaledwie od 5 do 7 ml. A to oznacza, że nie musimy (a właściwie nawet nie powinnyśmy) podawać mu większych ilości mleka.

Niegrzeczne Książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Odpowiedzią na niedobór pokarmu po porodzie NIE powinno być zatem podawanie mleka modyfikowanego, a częste przystawianie dziecka do piersi. Laktacja jest bardzo złożonym procesem, który wymaga od nas cierpliwości i gotowości na wiele prób i błędów. Aby karmienie piersią przebiegało bez zarzutu, warto jak najwcześniej skontaktować się z doradcą laktacyjnym i, przede wszystkim, uwierzyć w swoje możliwości.

Autor/ka: Renata Szwinta-Sadowski

Położna z zawodu i zamiłowania. Od ponad 20 lat mieszka i praktykuje w Niemczech. Mama 3 dzieci. Prowadzi kompleksową opiekę położniczą: wizyty domowe podczas całej ciąży, uczestnictwo w porodzie oraz opieka poporodowa nad dzieckiem i mamą. Jest doradcą laktacyjnym. Zajmuje się akupunkturą i homeopatią oraz propagowaniem idei porodów naturalnych i alternatywnych metod pielęgnacji dzieci. Posiada doświadczenie w zakresie prowadzenia kursów szkoły rodzenia oraz indywidualnych konsultacji we współpracy z gabinetami ginekologiczno-położniczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.