Kategorie
Rodzina

Po co nam emocje?

Emocje mogą mocno wpływać na ludzkie myśli i zachowanie. Są złożone z:

  • elementu subiektywnego (sposób, w jaki doświadczamy emocji),
  • składnika fizjologicznego (jak organizm reaguje na emocje),
  • składników wyrazistych (jak się zachowujemy w odpowiedzi na emocje).

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Jaką emocje pełnią rolę?

1. Motywują do działania

Mamy tendencję do podejmowania określonych działań w celu doświadczenia pozytywnych emocji i zminimalizowania prawdopodobieństwa odczuwania negatywnych. Przykładowo, możemy realizować się w działalności społecznej, która daje nam poczucie szczęścia, zadowolenia i podniecenia. Z drugiej strony, to także sposób na to, by uniknąć sytuacji, które mogą potencjalnie prowadzić do nudy, smutku lub lęku.

Kurs online – Spokój, koncentracja i uważność

Kurs zawiera proste, a zarazem skuteczne ćwiczenia, zabawy i zadania dla tych, którzy chcą wnieść do swojej rodziny więcej spokoju oraz nauczyć siebie i swoje dzieci sztuki panowania nad myślami i emocjami oraz bycia „tu i teraz”.

Dzięki uważności dziecko zyska:

– umiejętność koncentracji uwagi

– lepszą zdolność radzą sobie z negatywnymi emocjami, napięciem, frustracją

– spadek dolegliwości takich, jak: zmęczenie, choroby, niepokój i bezsenność

– wzrost poziomu energii i odczuwania radości

– polepszenie relacji z innymi dziećmi i rodzicami

Największym darem, jaki możesz podarować Twojemu dziecku (i sobie) jest dar uważności (mindfulness).

2. Pomagają przetrwać, rozwijać się i uniknąć niebezpieczeństwa

Karol Darwin uważał, że emocje to forma adaptacji, która jest potrzebna ludziom i zwierzętom, aby przetrwać i rozmnażać się. Kiedy jesteśmy zdenerwowai, emocje pomogą zmierzyć poziom irytacji. Gdy doświadczamy strachu, jesteśmy bardziej skłonni do ewakuacji z miejsca zagrożenia. Kiedy czujemy miłość, możemy poszukiwać partnera i rozmnażać się. Emocje pomagają w odnalezieniu życiowej roli poprzez motywowanie do szybkiego działania i podejmowania decyzji, które maksymalizują szanse na przetrwanie i na odniesienie sukcesu.

 3. Mogą pomóc podejmować decyzje

Emocje, inteligencja emocjonalna, zdolność do zrozumienia i zarządzania emocjami mają duży wpływ na nasze decyzje: co zjemy na śniadanie, na którego kandydata oddamy głos w wyborach, po jaką książkę sięgniemy przed snem. Naukowcy odkryli również, że ludzie z pewnymi rodzajami uszkodzeń mózgu, wpływającymi na ich zdolność do odczuwania emocji, mają również zmniejszoną zdolność do podejmowania dobrych decyzji. Nawet w sytuacjach, w których na pozór decyzje są podejmowane wyłącznie w oparciu o logikę i racjonalność, emocje odgrywają kluczową rolę.

 4. Pozwalają innym ludziom nas zrozumieć

Podczas interakcji z innymi ludźmi ważne jest, aby dawać wskazówki, które pomogą im zrozumieć nasze uczucia. Te sygnały mogą obejmować emocjonalną ekspresję wyrażaną językiem ciała, np. wyraz twarzy, związany z poszczególnymi emocjami, których doświadczamy. W innych przypadkach może się to wiązać z bezpośrednim stwierdzeniem, jak się czujemy. Gdy mówimy znajomym lub członkom rodziny, że czujemy radość, smutek, podniecenie, lub lęk, przekazujemy im ważne informacje, które mogą wykorzystać do podjęcia działań.

 5. Uczą empatii

Tak jak nasze własne emocje dostarczają cennych informacji ludziom w otoczeniu, tak ekspresja emocji tych ludzi dostarcza mnóstwa informacji nam. Komunikacja społeczna jest ważnym elementem codziennego życia i relacji, nie da się nie reagować na emocje innych. To pozwala budować głębsze, bardziej znaczące relacje z przyjaciółmi, rodziną i najbliższymi. To także pozwala skutecznie komunikować się w różnych sytuacjach społecznych.

Źródło: Psychology.about.com, „Inteligencja emocjonalna”  Daniel Goleman, wyd. Media Rodzina

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.