Kategorie
Ekowiadomości

Po co uprawiać swój ogródek?

Uprawianie własnego jedzenia i żywienie nim rodziny może być świetną zabawą. To także sposób na oszczędności w portfelu

Nie ma to jak cieszyć się owocami swojej pracy, dosłownie! Nasiona posadzone ot tak na parapecie nagle zasypują nas swoimi dobrami. Czasem z małych pędów rosną dorodne okazy. Aż rozpiera nas duma, kiedy zbieramy pomidory czy sałatę, które pielęgnowaliśmy przez dłuższy czas. Jesteś „zielony” w kwestii ogrodnictwa? Ogrodnictwo, podobnie jak wszystkie umiejętności, wymaga czasu na rozwój. O tym, jak będzie rozwijał się ogród decydują nasze ręce i nasze pragnienia.

Hobby

Uprawianie własnego jedzenia i żywienie nim rodziny może być świetną zabawą. To także sposób na oszczędności w portfelu. Wkrótce może się okazać, że Twoja rodzina jest samowystarczalna i zabezpieczona żywnościowo. To także źródło aktywności fizycznej. Być może przedsięwzięcie ogrodnicze stanie się Twoją pasją?

Oto kilka wskazówek jak rozwinąć organiczne przedsięwzięcie:

  1. Unikaj używania środków chemicznych – rośliny mogą rosnąć bez udziału środków chemicznych. Odchodzenie od sztucznych nawozów, pestycydów gwarantuje pożywne i zdrowe plony. To także duża oszczędność dla ogrodnika (czy rolnika), przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa.
  2. Skorzystaj z „walki biologicznej” – rolnicy mogą skorzystać z organizmów, które są naturalnymi drapieżnikami pasożytów i są sojusznikami roślin. Np. biedronki żywią się mszycami, a żaby i ptaki jedzą owady – ślimaki i robaki. Obecność zwierząt w ogrodzie przyczynia się do tworzenia zdrowego ekosystemu. Gwarantują one także warzywa bez toksyn.
  3. Twórz żywopłoty i zarośla, sadz rośliny wzdłuż granic działki – dzięki temu dajesz schronienie i zapewniasz dostęp do pożywienia zwierzętom i owadom pożytecznym dla uprawy. Aby skorzystać z „walki biologicznej”, należy zapewnić niezbędne warunki dla owadów i zwierząt, które żywią się szkodnikami – muszą mieć schronienie i pożywienie. Tworzenie żywopłotów i zarośli zachęca drapieżniki do pozostania u Ciebie i sprzyja pomocy w wysiłkach na rzecz rolnictwa ekologicznego. Ogrodnik (rolnik) uzyskuje większą wydajność, zapewniając jednocześnie zrównoważony i trwały charakter ekosystemu.
  4. Wykorzystuj nawozy naturalne – natura ma swoje nawozy. Mogą być  pochodzenia zwierzęcego, takie jak obornik, lub pochodzenia roślinnego, jak zielony nawóz lub resztki organiczne z kuchni. Nawozy pomagają glebie zachować składniki odżywcze.
  5. Monitoruj warunki  sezonowe – warto zaplanować odpowiedni moment na  przeprowadzenie niektórych zabiegów na wybranych roślinach. Dzięki obserwacji można określić, na jakie warzywa czy owoce można liczyć w danym czasie, na co jeszcze trzeba poczekać, co pielęgnować. Oszczędzamy czas, wysiłek i pieniądze.

Ogrodnictwo nie jest ani nową koncepcją ani też chwilową modą. Jest to najstarszy i najbardziej praktyczny sposób produkcji żywności. Warzywa ekologiczne są ładniejsze, zdrowsze i smaczniejsze niż ich kuzyni nieekologiczni. Co więcej, to korzyści nie tylko dla Ciebie (rolnika), ale przede wszystkim dla środowiska, jak również zwierząt, które żyją w Twoim ogrodzie, co prowadzi do zwiększenia równowagi w całym ekosystemie.

Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.