Kategorie
Rodzina

Kilka pomysłów na naukę przez zabawę z… Lego

Zdaniem niektórych – narzędzie szatana, innych zaś – nieodłączny element kreatywnego dzieciństwa. Lego kupujemy namiętnie często nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, ale również… dla siebie. Bycie “starym wyjadaczem” Lego wcale nie jest rzadkością, bo im dalej w las, tym więcej ciekawych konstrukcji można dzięki nim stworzyć. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele (ci z misją!), którzy wykorzystują je w swojej codziennej pracy jako twórcze narzędzie służące edukacji.

Według ostrożnych szacunków klockami Lego bawi się każdego roku około 400 mln ludzi na całym świecie. Wymyślone przez Duńczyków w 1949 roku ponadczasowe, niepozorne cegiełki podbiły cały świat i serca kilku już pokoleń. Dziś do wyboru mamy przynajmniej kilkadziesiąt ich wersji. Poczynając od najprostszych zestawów Lego Duplo dla maluchów, po skomplikowane i dające się programować Lego Mindtorms NXT. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowanie technologicznego, służą jednemu – nauce i zabawie w jednym.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

W amerykańskich szkołach przy pomocy klocków uczniowie poznają tajniki kreatywnego myślenia oraz pracy zespołowej. Przy okazji niejako kształcą też swoje umiejętności matematyczne, techniczne i mechaniczne. Autor wakacyjnych kursów „Kids Collage” z Bristolu wykorzystuje je na swoich zajęciach, tworząc z podopiecznymi oryginalne pojazdy, budynki i roboty. Nie on jeden wierzy w siłę maleńkich cegiełek, które od lat dominują na liście zakupowej z okazji urodzin dziecka (również tego wewnętrznego). Równie mocno jak on w edukacyjną rolę Lego wierzą nauczyciele matematyki, fizyki czy informatyki. A także wykładowcy wyższych uczelni.

[reklama id=”59857″]

Klocki Lego stanowią uniwersalne narzędzie, z którego z powodzeniem skorzysta zarówno wykładowca akademicki, jak i rodzic. Chcesz w nietypowy sposób wykorzystać je w swoim domu, by przy okazji poćwiczyć z dzieckiem różne umiejętności? Przygotowaliśmy wybór kilku gier i zabaw rozwijających zdolności manualne, kreatywność czy umiejętność logicznego myślenia.

Zabawy edukacyjne z Lego dla najmłodszych

Odwzorowywanie kształtów

Zabawa polega na tym, że jedna osoba buduje figurę z klocków (lub rysuje kształt na papierze), a druga ma ją odwzorować. Można wykonywać to zadanie na zmianę z dzieckiem, tak by mogło wcielić się i w rolę kreatora, czyli tego, który narzuca dany kształt, i odtwórcy. To doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość i świetna zabawa.

lego1

Budowanie wieży

Wiadomo – im wyższa, tym lepiej. Dlatego możemy poprosić dziecko o zbudowanie wieży tak wysokiej, jak ono samo (albo i wyższej!). Jaką podstawę powinna mieć tak wysoka konstrukcja, by nie zawaliła się w połowie budowy? To już zadanie dla młodego odkrywcy i konstruktora.

lego2

Sortowanie w zbiory

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Prosta gra na spostrzegawczość i naukę odróżniania kształtów i kolorów. Można więc sortować klocki według barw na kolorowych woreczkach, kartkach lub szmatkach. Wciągająca zabawa szczególnie dla dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawać i nazywać kolory.

lego3

Układanie liter i cyfr

Czy z Lego można uczyć się liter? No pewnie. Wystarczy, że rodzic ułoży z klocków jakąś literę (bądź cyfrę), nazwie ją, a następnie poprosi dziecko o to samo. Dla starszych można zorganizować zgadywankę – rodzic mówi jakąś literę, a dziecko odwzorowuje ją za pomocą klocków.

lego4

Liczenie

Ile klocków jest w danym zbiorze? Ile klocków liczy dana wieża? Co się stanie, gdy zabierzemy ze zbioru dwa klocki? A co się wydarzy, jeśli dołożymy do niego jeden klocek? Za pomocą Lego bardzo łatwo nauczyć dziecko podstaw matematyki – liczenia, dodawania i odejmowania.

lego5

Uwaga! Reklama do czytania

Smok

Czy zawsze trzeba się dzielić? NIE!

Błoto

Czy dziewczynkom nie wolno tego co chłopcom? NIE!

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Foto: youclevermonkey.com; theimaginationtree.com; alittlepinchofperfect.com; littlebinsforlittlehands.com; mombricks.com; crayonfreckles.com; teaching2and3yearolds.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

1 odpowiedź na “Kilka pomysłów na naukę przez zabawę z… Lego”

Rzeczywiście klocki mogą mieć naprawdę wiele zastosowań edukacyjnych – w Polsce mam wrażenie że pojawia się coraz więcej miejsc/warsztatów które dają takie możliwości, ale są to raczej prywatne inicjatywy. W każdym razie na pewno warto poświecić na to czas :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.