Kilka pomysłów na naukę przez zabawę z... Lego
| Kilka pomysłów na naukę przez zabawę z… Lego

Kilka pomysłów na naukę przez zabawę z… Lego

Zdaniem niektórych – narzędzie szatana, innych zaś – nieodłączny element kreatywnego dzieciństwa. Lego kupujemy namiętnie często nie tylko dla najmłodszych członków rodziny, ale również… dla siebie. Bycie “starym wyjadaczem” Lego wcale nie jest rzadkością, bo im dalej w las, tym więcej ciekawych konstrukcji można dzięki klockom stworzyć. Wiedzą o tym doskonale nauczyciele (ci z misją!), którzy wykorzystują je w swojej codziennej pracy jako twórcze narzędzie służące edukacji.

Według ostrożnych szacunków klockami Lego bawi się każdego roku około 400 mln ludzi na całym świecie. Wymyślone przez Duńczyków w 1949 roku ponadczasowe, niepozorne cegiełki podbiły cały świat i serca kilku już pokoleń. Dziś do wyboru mamy przynajmniej kilkadziesiąt ich wersji. Poczynając od najprostszych zestawów Lego Duplo dla maluchów, po skomplikowane i dające się programować Lego Mindtorms NXT. Wszystkie, niezależnie od poziomu zaawansowanie technologicznego, służą jednemu – nauce i zabawie w jednym.

W amerykańskich szkołach przy pomocy klocków uczniowie poznają tajniki kreatywnego myślenia oraz pracy zespołowej. Przy okazji niejako kształcą też swoje umiejętności matematyczne, techniczne i mechaniczne. Autor wakacyjnych kursów „Kids Collage” z Bristolu wykorzystuje je na swoich zajęciach, tworząc z podopiecznymi oryginalne pojazdy, budynki i roboty. Nie on jeden wierzy w siłę maleńkich cegiełek, które od lat dominują na liście zakupowej z okazji urodzin dziecka (również tego wewnętrznego). Równie mocno jak on w edukacyjną rolę Lego wierzą nauczyciele matematyki, fizyki czy informatyki. A także wykładowcy wyższych uczelni.

Klocki Lego stanowią uniwersalne narzędzie, z którego z powodzeniem skorzysta zarówno wykładowca akademicki, jak i rodzic. Chcesz w nietypowy sposób wykorzystać je w swoim domu, by przy okazji poćwiczyć z dzieckiem różne umiejętności? Przygotowaliśmy wybór kilku gier i zabaw rozwijających zdolności manualne, kreatywność czy umiejętność logicznego myślenia.

Zabawy edukacyjne z Lego

Odwzorowywanie kształtów

Zabawa polega na tym, że jedna osoba buduje figurę z klocków (lub rysuje kształt na papierze), a druga ma ją odwzorować. Można wykonywać to zadanie na zmianę z dzieckiem, tak by mogło wcielić się i w rolę kreatora, czyli tego, który narzuca dany kształt, i odtwórcy. To doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość i świetna zabawa.

Budowanie wieży

Wiadomo – im wyższa, tym lepiej. Dlatego możemy poprosić dziecko o zbudowanie wieży tak wysokiej, jak ono samo (albo i wyższej!). Jaką podstawę powinna mieć tak wysoka konstrukcja, by nie zawaliła się w połowie budowy? To już zadanie dla młodego odkrywcy i konstruktora.

Sortowanie w zbiory

Prosta gra na spostrzegawczość i naukę odróżniania kształtów i kolorów. Można więc sortować klocki według barw na kolorowych woreczkach, kartkach lub szmatkach. Wciągająca zabawa szczególnie dla dzieci, które dopiero uczą się rozpoznawać i nazywać kolory.

Układanie liter i cyfr

Czy z Lego można uczyć się liter? No pewnie. Wystarczy, że rodzic ułoży z klocków jakąś literę (bądź cyfrę), nazwie ją, a następnie poprosi dziecko o to samo. Dla starszych można zorganizować zgadywankę – rodzic mówi jakąś literę, a dziecko odwzorowuje ją za pomocą klocków.

Liczenie

Ile klocków jest w danym zbiorze? Ile klocków liczy dana wieża? Co się stanie, gdy zabierzemy ze zbioru dwa klocki? A co się wydarzy, jeśli dołożymy do niego jeden klocek? Za pomocą Lego bardzo łatwo nauczyć dziecko podstaw matematyki – liczenia, dodawania i odejmowania.

Foto: youclevermonkey.com; theimaginationtree.com; alittlepinchofperfect.com; littlebinsforlittlehands.com; mombricks.com; crayonfreckles.com; teaching2and3yearolds.com

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: