Kategorie
Recenzje

„Porozumienia Bez Przemocy” Marshall Rosenberg

Podoba mi się ta książka. Ten jeden mały tomik zawiera rozmyślania Marshalla Rosenberga, twórcy Porozumienia Bez Przemocy, na wszystkie istotne tematy. Znalazłam tu zwięzłe, przemawiające do mnie przedstawienie idei Porozumienia, wyjaśniające, dlaczego jest to COŚ WIĘCEJ niż tylko metoda komunikacji.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kochać ciebie, będąc sobą

Z przyjemnością „usłyszałam” ponownie w rozdziale „Kochać ciebie, będąc sobą” (uwielbiam ten tytuł) o specyfice dialogu w najbliższych relacjach. Tam, gdzie stawka jest wysoka, a zakładam, że w wypadku partnera jest ona wyższa niż w dialogu z sąsiadem, komunikacja niesie ze sobą szczególne wyzwania. Marshall opowiada o wpływie rad, krytyki i żądań na jakość relacji w rodzinie i w parze.

Bardzo lubię uczyć się Porozumienia bez Przemocy przez dialogi z warsztatów – a tak właśnie przedstawiona jest w tej książce wiedza Rosenberga o zabliźnianiu ran, powstałych czasami dziesiątki lat wcześniej.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

W tym samym tomiku możemy poznać jak Porozumienie bez Przemocy radzi sobie ze złością i jak Rosenberg pojmuje rodzicielstwo. Last but not least, wreszcie został przetłumaczony na język polski tekst o podwalinach duchowych idei Rosenberga!

Jestem zachwycona, że na 200 stronach znajduję większość zdań Marshalla, które swojego czasu zrewolucjonizowały moje spojrzenie na świat i na mnie samą. Rosenberg zaprasza do szukania porozumienia, mówiąc, że dawanie rad dzieciom jest bezpieczną opcją tylko wtedy, gdy dostaniemy notarialne potwierdzenie, że sobie tego życzą. Powtarza też, że każdą rzecz, którą warto robić, warto robić nawet kiepsko. Przypomina, że jeżeli ktoś coś dla nas robi, niech robi to tylko i wyłącznie dobrowolnie. „Nigdy nie rób dla mnie nic z lęku, winy, wstydu, urazy lub rezygnacji. Uszanuj moją prośbę tylko wówczas, kiedy dawanie jest dla ciebie darem wynikającym z potrzeby serca”.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Oto lektura nakłaniająca do refleksji na każdym etapie „żyrafiej ścieżki” lub życia po prostu.

infografika
Avatar photo

Autor/ka: Agnieszka Pietlicka

Trenerka Porozumienia Bez Przemocy, certyfikowana przez Center for Nonviolent Communication.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.