Kategorie
Zdrowie

Porzućmy stare teorie dotyczące obuwia dziecięcego, czyli jakie powinny być dobre buty?

Dobre buty to podstawa. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek w uciskających, niewygodnych i wątpliwej jakości butach zmuszony był przetańczyć całą noc (np. na weselu). A teraz wyobraź sobie dziecko, które obuwia używa niemalże wyczynowo (nauka chodzenia do takich aktywności również się zalicza).

Kiepskiej jakości buty nie dość, że nie będą służyły nabywaniu nowych umiejętności, to mogą też zniekształcić stopę i spowodować liczne wady postawy, których korygowanie bywa znacznie bardziej kosztowne niż uważne zwracanie uwagi na to, co wkładamy na nogi naszych dzieci.

Jeśli możesz – biegaj boso!

Najlepsze warunki do rozwoju stopy gwarantujemy dzieciom, puszczając je w świat boso. To właśnie wtedy mięśnie stopy pracują najsprawniej, szczególnie jeśli podłoże jest nierówne. Piasek, kamienie, trawa i mech masują receptory odpowiedzialne za funkcjonowanie wszystkich najważniejszych narządów i pomagają w kształtowaniu sklepienia. Ponieważ jednak żyjemy w świecie z betonu, w którym dominuje płaskie podłoże, a na dodatek pogoda jest tak zmienna, że całoroczne chodzenie boso wiązałoby się z ryzykiem licznych zachorowań, buty są dziecku niezbędne. Tym bardziej, że dobrze skonstruowane obuwie chroni też stopę przed urazami i pomaga wszędzie tam, gdzie bieganie na bosaka nie wchodzi w rachubę (osiedle, chodnik, ulica, niegrodzony park, w którym można natknąć się na kawałki rozbitego szkła).

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Dobre buty dla dziecka to te najbardziej zbliżone do kształtu stopy, ergonomiczne, wykonane z naturalnych materiałów, idealnie dopasowane, zginające się w odpowiednich miejscach i stabilizujące stopę tam, gdzie to konieczne. Inne potrzebne są dziecku, które dopiero uczy się chodzić, a inne takiemu, które bez problemu przemierza kilometry na własnych nogach. Warto przy tym pamiętać, że dziecko to najbardziej wymagający użytkownik obuwia – dobre buty powinny równie dobrze “pracować” podczas zwykłego marszu, jak i w trakcie biegu, wspinaczki czy innych dziecięcych aktywności.

Buty do nauki chodzenia

Pierwsze buty warto kupić dziecku dopiero wtedy, gdy zaczyna ono stawiać swoje pierwsze kroki. Przy ich wyborze porzućmy stare teorie o stabilizującym zapiętku i cholewce, a zaufajmy najnowszym badaniom, które mówią o tym, że buty początkowe powinny:

  • zginać się tam, gdzie ludzka stopa, czyli w kostce oraz mniej więcej w ⅓ długości podeszwy (a nie na samym środku),
  • być miękkie i elastyczne (dotyczy to zarówno cholewki, jak też podeszwy),
  • być szersze w palcach niż w śródstopiu (palce potrzebują bowiem swobody, a śródstopie – dobrego podtrzymania),
  • być wykonane z możliwie naturalnych i przewiewnych materiałów (by skóra mogła swobodnie oddychać),
  • mieć elastyczną i antypoślizgową podeszwę, która zabezpiecza kroki malucha na każdym podłożu,
  • sięgać poniżej kostki (w przeciwnym razie krępowałyby ruchy w stawie skokowym, co nie jest wskazane),
  • posiadać usztywniane pięty, co wspomaga prawidłowe ułożenie palców.

Buty dla chodzących dzieci

Dzieciom nieco starszym, które stabilnie stawiają nóżki (np. czterolatkom), można proponować półbuty i sandały z zamkniętą piętą lub zagłębieniem pod piętą, którego zadaniem jest utrzymywanie stopy w prawidłowej pozycji. Sześcioletnie dziewczynki mogą już zakładać balerinki. O ile dziecko ma zdrową stopę i nie wykazuje żadnych wad postawy, w wieku szkolnym może już nosić niemal wszystkie typy butów. Jeśli zdecydujemy się kupić maluchowi buty na obcasie, nie powinien on być wyższy niż 3,5 cm. Warto przy tym pamiętać, by buty:

  • pewnie trzymały stopę (by nie przemieszczała się wewnątrz buta),
  • gwarantowały odpowiednio dużo miejsca w przedniej części,
  • posiadały elastyczną podeszwę umożliwiającą pracę stopy (w szczególności w ⅓ długości od strony palców),
  • były wykonane z naturalnych materiałów: skóry bądź bawełny.

Rozmiar ma znaczenie!

Buty dla dziecka, niezależnie od wieku, powinny być jak najlepiej dopasowane do stopy, a więc maksymalnie o jeden rozmiar większe od niej (pół rozmiaru w przypadku dzieci dopiero rozpoczynających naukę chodzenia). Warto przy tym pamiętać, by co jakiś czas kontrolować rozmiar buta – dzieci wyrastają z nich bardzo szybko i nie zawsze komunikują, że coś je uciska. W wieku od ośmiu do osiemnastu miesięcy mała stopa potrafi urosnąć nawet o trzy rozmiary w ciągu jednego roku. Dlatego jeśli maluch nie potrafi jeszcze mówić, a buty zakłada niechętnie (choć wcześniej nosił je z radością), sprawdź, czy nie zrobiły się dla niego za ciasne.

Czy warto inwestować w nowe buty?

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że nowe, markowe buty dla dziecka to spory wydatek (czasem nawet rzędu 200 zł bądź więcej). Do tego takie buty używane są stosunkowo krótko, bo zazwyczaj maksymalnie przez jeden sezon (łatwo zatem policzyć, że w ciągu roku buty dla dziecka mogą kosztować nawet 800–1000 zł). Eksperci przestrzegają jednak przed zakładaniem dzieciom butów używanych. Każdy człowiek chodzi bowiem inaczej, a buty dopasowują się do indywidualnych cech użytkownika. Jeśli więc kupujemy dziecku używane obuwie, niechcący możemy mu też przekazać wady postawy ich poprzedniego właściciela (u dzieci z deformacjami stóp obserwuje się zniekształcenia i wykoślawienia butów). A ryzyko „dziedziczenia” deformacji po poprzednikach jest duże, biorąc pod uwagę fakt, iż obecnie około 40 proc. całego społeczeństwa cierpi z powodu płaskostopia, a ponad 80 proc. – z powodu wad postawy.

Leonardo da Vinci powiedział kiedyś, że ludzka stopa jest arcydziełem inżynierii i prawdziwym dziełem sztuki. Za każdym razem, gdy stajemy przed wyzwaniem znalezienia dobrego obuwia dla naszych rosnących dzieci, powinniśmy pamiętać o tym, jak ważną rolę jej prawidłowy rozwój pełni w naszym życiu. Niech buty, na które się decydujemy, będą najlepsze, na jakie możemy sobie w danym momencie pozwolić. Na szczęście mamy w Polsce coraz większy dostęp do obuwia dziecięcego naprawdę dobrej jakości, w przystępnych cenach i tworzonego przez doświadczonych projektantów. Wystarczy dobrze poszukać!

Życie seksualne rodziców

Zacznij świadomie budować swoją relację z partnerem

Jak zrozumieć się w rodzinie

Jak dostrzec potrzeby innych i być wysłuchanym

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Przeczytaj:

Foto: flikr.com/caharley72

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.