Kategorie
Dieta naturalna

Pragnienie warto gasić wodą, nie sokiem

Nastało lato, a wraz z nim podskoczyły temperatury. Skłania to wszystkich, dużych i małych, do uzupełniania płynów. W szale zabawy łatwo jednak o tym zapomnieć! Jak zabezpieczyć dziecko przed odwodnieniem?

Czy w okresie letnim dopajać dziecko karmione piersią? Nie ma takiej potrzeby – mleko mamy jest wystarczające. W pierwszych minutach ssania ma ono rzadką konsystencję i służy bardziej ugaszeniu pragnienia niż nakarmieniu. Dodatkowo w cieplejszych miesiącach konsystencja mleka zmienia się na lżejszą. Dlatego maluszek zazwyczaj otrzymuje wystarczającą ilość napoju, choć oznacza to, że będzie częściej pił. Od 6/7 miesiąca życia (od początku rozszerzania diety) można podawać dziecku wodę w kubeczku. Pomoże to uzupełnić płyny, a także rozwijać zdolności trzymania kubka. Dzieci lubią naśladować dorosłych, można więc na początek umieścić kubeczek wśród zabawek i… czekać na próby picia.

Napojem z wyboru zawsze powinna być woda

Podawanie małemu dziecku soków, najczęściej słodzonych, zniechęci je do picia wystarczającej ilości mleka mamy. Jeśli zdecydujemy się na podawanie soków dzieciom starszym, upewnijmy się, że są bez cukru i pijmy je jak najrzadziej. Warto także rozcieńczyć sok wodą. Pamiętajmy także, by nigdy nie podawać dziecku soków w butelce, a zwłaszcza przed snem! Długi kontakt zębów z cukrem może zaowocować próchnicą butelkową. Soki owocowe mają wysoki poziom nie tylko cukru (naturalnego), ale i kwasu, zawierają natomiast bardzo mało błonnika. Dlatego znacznie lepiej dać dziecku soczysty owoc niż sok owocowy. Poza sokami należy także unikać popularnych wód smakowych – one również zawierają duże ilości cukru.

  • Postaraj się, by wszyscy członkowie rodziny pili wodę jako główny napój.
  • Spraw, by woda była łatwo dostępna, np. stawiając butelkę z wodą na stole podczas każdego posiłku.
  • Trzymaj w lodówce schłodzoną, przegotowaną wodę.
  • Zabieraj ze sobą wodę, gdy idziesz na spacer. Uchroni to przed pokusą kupowania soków.

Starsze dzieci lubią eksperymentować. Można w formie zabawy wykonać własne orzeźwiające wody. Poniżej kilka przepisów:

1. Woda limonkowo-miętowa

  • 1/2 pokrojonego w plastry ogórka
  • 1/2 pokrojonej w plastry limonki
  • 1/2 kubka pokrojonych świeżych liści mięty.

2. Woda truskawkowo-cytrynowa z bazylią

  • 1/2 kubka pokrojonych truskawek
  • 1/2 pokrojonej w plastry cytryny
  • 1/4 kubka świeżych liści bazylii

3. Woda arbuzowo-miętowa

  • 1 kubek pokrojonego arbuza
  • 1/4 kubka świeżych liści mięty

Sposób wykonania:

Wrzuć wybrane składniki do słoika, rozgnieć drewnianą łyżką i zalej wodą. Spróbuj, a jeżeli uznasz smak za zbyt intensywny, dodaj więcej wody.

Uwaga! Cytryna ma bardzo niskie PH, czyli wysoką kwasowość. Rozcieńczona wodą nie ma tak silnego oddziaływania na zęby, trzeba jednak pamiętać, by po jedzeniu owoców cytrusowych lub piciu soków z tych owoców nie myć zębów od razu – można w ten sposób uszkodzić szkliwo.

Autor/ka: Katarzyna Griffiths

Od najmłodszych lat zwraca uwagę na piękno i estetykę. Podróżując po świecie i mieszkając w różnych krajach zauważyła, że ludzie szczęśliwi to ludzie uśmiechnięci i to bez względu na majętność. Uśmiech to uzewnętrznione piękno człowieka. Ten właśnie uśmiech stara się przywracać ludziom w swoim gabinecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.