Kategorie
Artykuł sponsorowany Rzeczy dla dzieci

Rowery rodzinne są fantastyczne!

Jest coraz więcej sposobów, by bezpiecznie przewozić dzieci rowerem i coraz mniej wymówek, by wygodnie usadowić się w aucie twierdząc, że rowerem z dziećmi się przecież nie da… Da się! A poniższy wybór wehikułów rowerowych doskonale wpisuje się w europejski trend rowerowego szaleństwa. Na zdrowie!

Fotelik rowerowy

Najczęściej spotykane w naszym kraju rozwiązanie, po które sięgają rodzice pedałujący z dziećmi. Teoretycznie, można w ten sposób przewozić dzieci już od 9. miesiąca życia. Praktycznie jednak, zanim wsadzimy malucha w fotelik, lepiej skonsultować się z ortopedą. Część specjalistów zastrzega, że bezpieczniej w foteliku przewozić nieco starsze dzieci, takie, które chodzą samodzielnie. Niemniej, foteliki służą dzieciom do mniej więcej 5 roku życia.

thule1

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Zobacz: Fotelik rowerowy montowany z tyłu roweru

Przed zakupem fotelika warto sprawdzić, czy spełnia międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że został wykonany z bezpiecznych materiałów, posiada odpowiednie pasy bezpieczeństwa, jest odporny na uderzenia i w sposób bezpieczny montuje się go do roweru.

Na rynku dostępne są foteliki montowane z przodu bądź z tyłu roweru. To, jaki fotelik wybierzesz, będzie zależało przede wszystkim od twoich (i twojego dziecka) preferencji, ale również – wagi malucha. Jeżeli dziecko waży mniej niż 15 kg, można wybrać fotelik montowany z przodu (między kierownicą a siodełkiem). Dużym plusem przy tego typu fotelikach jest bliskość rodzica i dziecka oraz fakt, że widzimy malucha przez cały czas. Minus – dzieci dość szybko z nich wyrastają (w przypadku fotelików marki Thule wagą graniczną jest 15 kg).

thule3

Zobacz: Fotelik rowerowy montowany z przodu roweru

Fizjoterapeuci podkreślają, by przerwać jazdę rowerem z dzieckiem w siodełku w momencie, w którym maluch zaśnie. Kręgosłup malca jest bowiem we śnie bardzo obciążony, dziecko może zakrztusić się śliną, istnieje również ryzyko wystąpienia tzw. syndromu dziecka potrząsanego. Co innego – z przyczepkami. W tych dzieci mogą spać do woli a my – cieszyć się długą jazdą.

Przyczepki rowerowe

Dostosowane do przewożenia jednego bądź dwójki dzieci. To najbardziej przyjazne maluchom rozwiązanie – oferuje większą stabilizację a wstrząsy rozłożone są na dwie osie, dlatego kręgosłup dziecka jest bezpieczniejszy, niż w przypadku fotelika.

thule4

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Zobacz: Przyczepka rowerowa

Poza stabilnością, przyczepki są również wyjątkowo uniwersalne – sprawdzają się na drogach utwardzanych oraz w terenie. Mamy też pewność, że przyczepka nie przewróci się nawet wówczas, gdy przewróci się rower. Przyczepki spełniają kilka funkcji naraz – poza dostawką do roweru są to też wózki-spacerówki, tzw. joggery, czyli wózki do uprawiania joggingu, ale też wózki, do których montuje się płozy do nart biegowych czy zestaw trekkingowy do chodzenia po górach.

Przyczepki rowerowe zabezpieczają dziecko przed wiatrem, deszczem i śniegiem, przez co bez problemu możemy z nich korzystać przez cały rok. Większość modeli wyposażona jest dodatkowo w pokrowiec przeciwdeszczowy i moskitierę. Z tyłu znajdują się bardzo (!) pojemne bagażniki.

thule6

Rowery cargo

Czyli rowery transportowe, które powoli podbijają polskie miasta. Solidne, mocne, wyposażone w skrzynię zazwyczaj montowaną przed kierownicą, służą do przewożenia ciężkich przedmiotów, ale również dzieci. Część modeli wyposażona jest w przeciwdeszczowe zadaszenie. Standardem są jednak ławeczki, na których można posadzić dziecko, które swobodnie obserwuje, co dzieje się wokół. Co ciekawe, mieszkańcy Warszawy od kilku lat mogą bezpłatnie korzystać z takich rowerów cargo, po wcześniejszym złożeniu rezerwacji (rowery rozmieszczone są w różnych lokalizacjach, warto wcześniej sprawdzić, czy w naszej dzielnicy taki rower jest dostępny). W różnych miastach polski działają też, całkiem sprawnie, kooperatywy rowerowe, które posiadają rowery cargo do wypożyczenia.

rowery10
lifechangingbikes.wordpress.com

Trailercycle

Czyli rowerki montowane z tyłu, do roweru rodzica. To opcja dla nieco większych dzieci – w wieku 4-9 lat, o wadze do 45 kg. Rowerek wyposażony jest w jedno koło i pasuje praktycznie do każdego roweru rodzica, o wielkości kół do 28 cali. Idealne rozwiązanie w przypadku dzieci, które czują potrzebę samodzielności, są za duże do fotelików a jednocześnie jeżdżą zbyt wolno na swoich własnych, małych rowerkach.

rower9
icebike.org

Na takim doczepianym rowerku maluch może pedałować razem z rodzicem, ale nie ma takiego wymogu. Jego przewaga nad zwykłym rowerkiem jest przede wszystkim taka, że to rodzic decyduje o tempie i kierunku jazdy. Nie jesteśmy też dzięki temu narażeni na częste postoje a dziecko czuje, że aktywnie pomaga w pokonywaniu kolejnych dystansów. Czy może być coś lepszego?

Życzymy wam zatem słońca, długich ścieżek rowerowych, pięknych krajobrazów i… czasu na rodzinne wycieczki „na dwóch (lub więcej) kółkach”!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.