Rozszerzanie diety dziecka. Kiedy wprowadzić bezmleczne kaszki?
| Rozszerzanie diety dziecka. Kiedy wprowadzić bezmleczne kaszki?

Rozszerzanie diety dziecka. Kiedy wprowadzić bezmleczne kaszki?

Dzieci co najmniej do czwartego miesiąca życia karmione są wyłącznie mlekiem matki. Przy rozszerzaniu diety niemowląt, do ich codziennego menu włącza się posiłki warzywne oraz kaszki bezmleczne (polecane dla dzieci zdrowych i tych z alergią na białko mleka krowiego).

Dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym dietę zaczyna się rozszerzać w momencie ukończenia przez nie 4go miesiąca życia. U dzieci karmionych naturalnie z rozszerzaniem diety można poczekać do 6go miesiąca.

Czy kaszka bezmleczna jest bezpieczna dla alergika?

U niemowląt wyróżnić można dwa rodzaje alergii: nietolerancję laktozy oraz uczulenie na białko mleka krowiego. W obu przypadkach przy podczas rozszerzania diety dziecka doskonale sprawdzi się bezmleczna kaszka. Jest to produkt, który nie zawiera laktozy i białek mleka krowiego. Warto tu wspomnieć o częstym nadużywaniu pojęcia „nietolerancja laktozy”. Niemowlęta często mają problemy trawienne, ponieważ ich układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Objawy nietolerancji laktozy pojawiają się po ok. 30 minutach od zjedzenia posiłku i trwają nawet do dwóch godzin. Dziecko w tym czasie wymiotuje, ma skurcze żołądka, biegunkę i wzdęcia. Lekarz na podstawie szczegółowych badań może stwierdzić wrodzoną nietolerancję laktozy, jednak jest to bardzo rzadka choroba. Częściej można spotkać się z alergią na białko mleka krowiego. Jest ona bardzo często spotykana u niemowląt, ale na szczęście u większości dzieci przechodzi z wiekiem. W przypadku tego typu uczulenia z diety dziecka zostają wyeliminowane produkty mleczne. Dzieciom z alergią na mleko można bez obaw przygotowywać kaszkę bezmleczną, którą przyrządza się z dodatkiem specjalnego mleka modyfikowanego, mleka matki lub wody.

Kaszka bezmleczna dobra dla każdego dziecka

Tego typu produkty można wprowadzić do diety każdego dziecka. Bezmleczne kaszki polecane są szczególnie dzieciom z alergiami pokarmowymi, jednak idealnie sprawdzą się także w przypadku dzieci zdrowych, karmionych piersią lub mlekiem modyfikowanym. W pierwszym przypadku można je wprowadzić do diety niemowlęcia około 6go miesiąca życia dziecka. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym mogą zacząć jeść kaszki dwa miesiące wcześniej. Dobrą bezmleczną kaszkę ryżową można kupić na humana-baby.pl/produkt/humana-100-organic-kaszka-bezmleczna-ryzowa/. Poleca się ją wszystkim dzieciom ze względu na to, że:

  • Nie zawiera cukru.
  • W jej składzie nie ma ani laktozy ani białek mleka krowiego.
  • W jej skład wchodzą zboża 100% Organic, co oznacza, że pochodzą one z ekologicznych upraw, a kaszka badana jest pod kątem zanieczyszczeń i nie zawiera produktów modyfikowanych genetycznie.

Można ją przyrządzać na bazie mleka modyfikowanego, produktów mleko zastępczych lub odciągniętego mleka matki.
Tego typu produkty są idealne w rozszerzaniu diety maluchów karmionych piersią ze względu na to, że nie zawierają mleka modyfikowanego. Matka może przygotować kaszkę bezmleczną, dodając do niej mleko odciągnięte z piersi, co oznacza, że dieta dziecka w dalszym ciągu opiera się o naturalne mleko, a maluch w okresie większego zapotrzebowania na składniki odżywcze takie jak białko, węglowodany i tłuszcze, otrzymuje je wraz z kaszką ryżową.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)

Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Jak wspierać motywację wewnętrzną dziecka?

Szybkie testy, które pozwolą ocenić, czy postawa dziecka kształtuje się prawidłowo

Dlaczego nie da się oddzielić nauki od zabawy?

Przejdz do: