Kategorie
Dieta naturalna

Ryż jest dziki, ryż jest… dobry

Ryż jest podstawowym pożywieniem mieszkańców Azji, ale także częstym składnikiem potraw reszty świata. To zboże bardzo neutralne w smaku i zapachu, ale także pod względem alergii – może go spożywać prawie każdy, uczulenia na ryż zdarzają się niezwykle rzadko

Ryż jest podstawowym pożywieniem mieszkańców Azji, ale także częstym składnikiem potraw reszty świata. To zboże bardzo neutralne w smaku i zapachu, ale także pod względem alergii – może go spożywać prawie każdy, uczulenia na ryż zdarzają się niezwykle rzadko. Łatwy w przygotowaniu, po dodaniu przypraw może stanowić oddzielną potrawę, jednak nadal pozostaje idealnym dodatkiem do dania głównego.

W Polsce ryż wprowadzany jest do diety dziecka między 5 a 7 miesiącem życia, w zależności od tego, czy mama karmi piersią czy mieszanką. Zwykle podawany jest w postaci kaszki mleczno-ryżowej lub kleiku jako “zapychacz na noc”, z nadzieją że dziecko w końcu da nam się wyspać. Obecny jest także w składzie prawie wszystkich gotowych potraw dla dzieci.

ryz

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Ryż posiada wiele odmian, dzielimy go ze względu na:

1. Zabarwienie

  • Ryż biały – polerowany – powstały w wyniku obłuskania ryżu ze wszystkich zewnętrznych warstw ziarniaka oraz zarodka, a następnie jego wypolerowanie. Jest najczęściej spotykanym i spożywanym gatunkiem ryżu, mimo iż jest najuboższy w składniki odżywcze i substancje balastowe. Gotuje się go najkrócej – 20 min
  • Ryż brązowy – powstały poprzez częściowe obłuskanie ziarna – usuwane są jedynie plewy. Jest źródłem wielu składników odżywczych zgromadzonych w zewnętrznych warstwach ziarniaka (substancje balastowe, składniki mineralne, witaminy). Gotuje się go najdłużej, nawet do 60 min.
  • Ryż czerwony – najbardziej popularny na Filipinach i w Tajlandii. Charakteryzuje go orzechowy aromat oraz słodkawy smak. Kolor wywołany jest obecnością naturalnego, czerwonego pigmentu w łusce. Zawiera znaczne ilości witamin z grupy B, a także składników mineralnych. Występują w nim spore ilości substancji balastowych. Czas jego gotowania to ok. 35-40 min.
  • Ryż „złoty” – Golden Rice – został wyhodowany poprzez modyfikację genetyczną, dzięki czemu wytwarza karotenoidy (prowitaminę A) nadające mu charakterystyczny żółty kolor. Wyhodowano go z myślą o ludności azjatyckiej żywiącej się przede wszystkim ryżem, w związku z tym cierpiącej na kurzą ślepotę i choroby oczu, spowodowane niedoborami witaminy A.
  • Ryż czarny – kolejny z niełuskanych gatunków ryżu, w trakcie gotowania przybiera fioletowy kolor. Charakteryzuje się podobną zawartością składników odżywczych oraz substancji balastowych jak ryż brązowy, jednak uważa się, że posiada większe właściwości prozdrowotne ze względu na zawartość antocyjanów i witaminy E.

Nowa dyscyplina. Ciepłe, spokojne i pewne wychowanie od małego dziecka do nastolatka

Jak być przewodnikiem dziecka i odpowiedzialnie orientować je w tym chaotycznym świecie. 
Autor mówi: rodzice, nie warto wdawać się w negocjacje, ciągle prosić, stawiać tylu pytań. Mamy inne rozwiązania, znacznie skuteczniejsze i korzystniejsze dla naszych relacji z dziećmi. Stoi za nimi nowa dyscyplina. I wcale nie trzeba być przy tym surowym.

CHCESZ? KLIKNIJ!

2. Kształt

  • Długoziarnisty – basmati, patna. Twarde ziarna,  o długości 6-7 mm. Występujący jako ryż brązowy i biały, najpopularniejszy w Indiach. Jego ziarna są najcieńsze i najdłuższe ze wszystkich odmian. Puszysty i sypki po ugotowaniu, ma charakterystyczny i delikatny smak. Idealny do sałatek, zapiekanek, a także jako dodatek do zup i dań mięsnych i rybnych.
  • Średnioziarnisty – jaśminowy. Ryż o długich i białych ziarnach, swoją nazwę zawdzięcza lekko słodkawemu zapachowi w trakcie gotowania,  przypominającemu aromat kwiatów jaśminu. Po ugotowaniu lekko kleisty, najsmaczniejszy jest ten pochodzący z Tajlandi. Bardziej kleisty i wilgotny po ugotowaniu niż ryż długoziarnisty, ale nadal o delikatnym smaku. Wyjątkowo dobrze nadaje się do przygotowywania risotto, zup, deserów, pasztetów.
  • Krótkoziarnisty – oryginario. Jego ziarna są najbardziej okrągłe i podczas gotowania w dużym stopniu miękną, zlepiają się i pęcznieją. W kuchni ma takie samo zastosowanie jak ryż średnioziarnisty.

Poza wymienionymi odmianami ryżu występują także inne rodzaje ryżu i produkty ryżowe:

  • Ryż parboiled – długoziarnisty ryż, powstały w wyniku krótkiej termicznej obróbki w parze wodnej i pod ciśnieniem, dzięki czemu część składników odżywczych z łuski przechodzi w głąb ziarna. Po ugotowaniu sypki i puszysty.
  • Ryż dziki – tak naprawdę nie będący ryżem, lecz gatunkiem trawy, charakteryzujący się orzechowym zapachem, w smaku przypomina karczochy. Najczęściej uprawiany w Australii i Ameryce Południowej. Zawiera znaczne ilości składników mineralnych i witamin, a także bardzo dużo przeciwutleniaczy (antocyjany, witamina E), idealny do sałatek i drobiu.
  • Ryż arborio i carnaroli – typowo włoskie gatunki, ich ziarna, przezroczyste i owalne, po ugotowaniu stają się kleiste i miękkie. Wyśmienite do przygotowywania risotto.
  • Makaron ryżowy – bezglutenowy, wyprodukowany z mąki ryżowej oraz wody, popularny szczególnie w krajach azjatyckich. Dodatek do zup, sosów.
  • Makaron z ryżu brązowego – produkowany z mąki ryżowej z pełnego przemiału – zawiera więcej składników mineralnych, witamin i błonnika niż poprzednik.
  • Papier ryżowy – produkowany z mąki ryżowej, wody oraz soli. Stanowi podstawę do przygotowywania sajgonek.

Foto

Autor/ka: Marta Sobiło

Matka weganka niewegańskich dzieci. Kiedyś chusty, babyledweaning.pl, pieluchy wielorazowe i ekogadżety, teraz czas na dorośnięcie. Chwyta kadry na emigracji dla pocketsfullofmemories.co.uk. Robi Dopudełki dla facebook.com/dopudelka. Wiecznie rozdarta pomiędzy radością i smutkiem, bo “tak szybko rosną”, czasem coś napisze, chętnie coś przeczyta, instagramowa ekshibicjonistka.

2 odpowiedzi na “Ryż jest dziki, ryż jest… dobry”

osobiście staram się zamieniać ziemniaki na ryż , ale ważne jest też żeby kupować ryż dobrej jakości a nie wybielany chlorem lub innym świństwem więc ja kupuje te z certyfikatami BIO owszem są droższe ale za to mam pewność że moja rodzina je coś zdrowego ostatnio skorzystałam z oferty fajnego sklepu internetowego Swojska Piwniczka, bardzo profesjonalnie i szyba dostawa. pozdrawima

Ostatnio w „Dzieci są ważne” czytałem: „Najnowsze badania wykazały, że jego (ryżu) nadmierne spożycie może szkodzić
zdrowiu. Powodem do niepokoju jest wysoka zawartość arsenu w ziarnach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.