Stawianie baniek - dobry sposób na przeziębienie
| Stawianie baniek – dobry sposób na przeziębienie

Stawianie baniek – dobry sposób na przeziębienie

Naturalne metody leczenia przeziębienia i kaszlu - inhalacje, oklepywania, picie naparu z lipy, syropu z cebuli... bańki. Leczenie bańkami to metoda znana od tysięcy lat, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz arabskiej. W rozpowszechniona została w XVI wieku.

W aptece możemy kupić bańki bezogniowe (zimne) – łatwe w obsłudze, z instrukcją stosowania, kosztyją około 80 zł za 12 sztuk. Bańki te różnią się od tych tradycyjnych, ogniowych, procesem wytwarzania podciśnienia. W tradycyjnej metodzie powstaje ono w wyniku wypalenia powietrza, w bezogniowej wersji poprzez wypompowanie powietrza z bańki.

Jak działają bańki?

Po przyłożeniu do ciała bańka wytwarza podciśnienie, które zasysa skórę do jej wnętrza, tworząc coś w rodzaju dużego bąbla. Powoduje to pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wydostanie się niewielkiej ilości krwi. Organizm traktuje krea jako ciało obce i pobudza układ odpornościowy do wytwarzania większej ilości przeciwciał, by zwalczyć chorobę. Nasz organizm sam wytwarza coś w rodzaju szczepionki.

Kto może stawiać bańki dziecku?

Oczywiście może zrobić to rodzic, nawet niedoświadczony. Wcześniej musi zapoznać się z instrukcją stosowania, która jest dołączona do kompletu baniek. Jednak przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do wykonywania tej czynności, np: duszności, reumatoidalne zapalenie stawów, wysoka gorączka (u dziecka powyżej 38,4 C), anemia, zmiany skórne. To lekarz powinien pokazać rodzicom miejsca, gdzie może postawić bańki i zalecić ich ilość, określić czas trwania leczenia.

Czy bańki można stawiać niemowlętom?

Trzylatki i dzieci starsze dość dobrze znoszą terapię. Z dziećmi młodszymi również zwykle nie ma kłopotów, choć zaleca się, by bański stosować u dzieci, które skończyły 12 miesięcy.

Instrukcja stawiania baniek dziecku:

  • pokój, w którym przebywa dziecko wcześniej wietrzymy,
  • odpowiednio wcześniej przemywamy wodą skórę pleców dziecka,
  • plecy natłuszczamy, np. oliwą, olejem – dzięki temu bańki będą miały lepszą przyczepność,
  • bańki zanurzamy w misce z ciepłą wodą, następnie wyjmujemy je z wody i stawiamy wprost na skórze, między kręgosłupem a łopatkami (miejsca powinien wskazać lekarz). Z baniek tworzymy dwa łuki, które rozchodzą się na zewnątrz, zwykle po 3 bańki z każdej strony pleców. Siłę przyssania regulujemy pompką. Do leczenia przeziębień i infekcji jednorazowo stawia się zwykle od 4 do 30 baniek, w zależności od wieku i stanu zdrowia osoby. Ważne! Postawione bańki nie mogą boleć! Jeżeli dziecko odczuwa ból, oznacza to, że zassaliśmy powietrze zbyt mocno i należy natychmiast zdjąć bańkę.
  • przykrywamy dziecko kocem
  • po kilku minutach (czas rekomenduje lekarz, zwykle to ok. 5 minut) bańki podważamy palcem i zdejmujemy,
  • ubieramy dziecko w pidżamę i szykujemy do snu (najlepszą porą na stawianie baniek jest wieczór, po zabiegu możemy dziecko ciepło ubrać i od razu położyć spać). Zwykle w nocy i dnia następnego objawy choroby nasilają się, by w drugiej dobie ustąpić.

Czy bańki „można przeziębić”?

Babcie wpoiły w nas przekonanie, że po postawiniu baniek nie wolno wychodzić na zewnątrz przez kilka dni. W rzeczywistości czas, który należy poświęcić na dochodzenia do formy zalezy od infekcji, z jaką zmaga się dziecko. To pewne, że pierwszą dobę po stawianiu baniek dziecko powinno spędzić w domu, ponieważ może nie czuć się najlepiej. Terapia bańkami to intensywna kuracja i nie wolno doprowadzić do przewiania i przeziębienia. Ale samych baniek przeziębić nie można – to siniaki.

Jak często można stawiać bańki?

W trakcie ostrej choroby bańki wykonuje się co drugi dzień, do tygodnia. W stanach przewlekłych raz lub dwa razy w tygodniu, przez kilka miesięcy. Informacje te dotyczą osób dorosłych. Małym dzieciom nie powinno stawiać się baniek częściej, niż raz w tygodniu. U nieco starszych dzieci (powyżej 7 lat) można stosować terapię dwa razy w tygodniu.

Foto: thrive-massage.com

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: