Kategorie
Zdrowie

Stawianie baniek – dobry sposób na przeziębienie

Naturalne metody leczenia przeziębienia i kaszlu – inhalacje, oklepywania, picie naparu z lipy, syropu z cebuli… bańki. Leczenie bańkami to metoda znana od tysięcy lat, która wywodzi się z tradycyjnej medycyny chińskiej oraz arabskiej. W rozpowszechniona została w XVI wieku.

W aptece możemy kupić bańki bezogniowe (zimne) – łatwe w obsłudze, z instrukcją stosowania, kosztyją około 80 zł za 12 sztuk. Bańki te różnią się od tych tradycyjnych, ogniowych, procesem wytwarzania podciśnienia. W tradycyjnej metodzie powstaje ono w wyniku wypalenia powietrza, w bezogniowej wersji poprzez wypompowanie powietrza z bańki.

Jak działają bańki?

Po przyłożeniu do ciała bańka wytwarza podciśnienie, które zasysa skórę do jej wnętrza, tworząc coś w rodzaju dużego bąbla. Powoduje to pęknięcia podskórnych naczyń krwionośnych i wydostanie się niewielkiej ilości krwi. Organizm traktuje krea jako ciało obce i pobudza układ odpornościowy do wytwarzania większej ilości przeciwciał, by zwalczyć chorobę. Nasz organizm sam wytwarza coś w rodzaju szczepionki.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Kto może stawiać bańki dziecku?

Oczywiście może zrobić to rodzic, nawet niedoświadczony. Wcześniej musi zapoznać się z instrukcją stosowania, która jest dołączona do kompletu baniek. Jednak przed zastosowaniem tej metody należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje szereg przeciwwskazań do wykonywania tej czynności, np: duszności, reumatoidalne zapalenie stawów, wysoka gorączka (u dziecka powyżej 38,4 C), anemia, zmiany skórne. To lekarz powinien pokazać rodzicom miejsca, gdzie może postawić bańki i zalecić ich ilość, określić czas trwania leczenia.

Czy bańki można stawiać niemowlętom?

Trzylatki i dzieci starsze dość dobrze znoszą terapię. Z dziećmi młodszymi również zwykle nie ma kłopotów, choć zaleca się, by bański stosować u dzieci, które skończyły 12 miesięcy.

Instrukcja stawiania baniek dziecku:

  • pokój, w którym przebywa dziecko wcześniej wietrzymy,
  • odpowiednio wcześniej przemywamy wodą skórę pleców dziecka,
  • plecy natłuszczamy, np. oliwą, olejem – dzięki temu bańki będą miały lepszą przyczepność,
  • bańki zanurzamy w misce z ciepłą wodą, następnie wyjmujemy je z wody i stawiamy wprost na skórze, między kręgosłupem a łopatkami (miejsca powinien wskazać lekarz). Z baniek tworzymy dwa łuki, które rozchodzą się na zewnątrz, zwykle po 3 bańki z każdej strony pleców. Siłę przyssania regulujemy pompką. Do leczenia przeziębień i infekcji jednorazowo stawia się zwykle od 4 do 30 baniek, w zależności od wieku i stanu zdrowia osoby. Ważne! Postawione bańki nie mogą boleć! Jeżeli dziecko odczuwa ból, oznacza to, że zassaliśmy powietrze zbyt mocno i należy natychmiast zdjąć bańkę.
  • przykrywamy dziecko kocem
  • po kilku minutach (czas rekomenduje lekarz, zwykle to ok. 5 minut) bańki podważamy palcem i zdejmujemy,
  • ubieramy dziecko w pidżamę i szykujemy do snu (najlepszą porą na stawianie baniek jest wieczór, po zabiegu możemy dziecko ciepło ubrać i od razu położyć spać). Zwykle w nocy i dnia następnego objawy choroby nasilają się, by w drugiej dobie ustąpić.

Czy bańki „można przeziębić”?

Babcie wpoiły w nas przekonanie, że po postawiniu baniek nie wolno wychodzić na zewnątrz przez kilka dni. W rzeczywistości czas, który należy poświęcić na dochodzenia do formy zalezy od infekcji, z jaką zmaga się dziecko. To pewne, że pierwszą dobę po stawianiu baniek dziecko powinno spędzić w domu, ponieważ może nie czuć się najlepiej. Terapia bańkami to intensywna kuracja i nie wolno doprowadzić do przewiania i przeziębienia. Ale samych baniek przeziębić nie można – to siniaki.

Jak zrozumieć małe dziecko

Podręcznik świadomego rodzicielstwa

Rozwój seksualny dzieci

Zadbaj o zdrową seksualność swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Jak często można stawiać bańki?

W trakcie ostrej choroby bańki wykonuje się co drugi dzień, do tygodnia. W stanach przewlekłych raz lub dwa razy w tygodniu, przez kilka miesięcy. Informacje te dotyczą osób dorosłych. Małym dzieciom nie powinno stawiać się baniek częściej, niż raz w tygodniu. U nieco starszych dzieci (powyżej 7 lat) można stosować terapię dwa razy w tygodniu.

Foto: thrive-massage.com

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.