Kategorie
Edukacja Naturalne procesy uczenia się

Stern na piątek, cz. 10 – Jaki wpływ wywiera technologia na edukację?

André Stern jest twórcą ekologii dzieciństwa – nowej postawy względem dzieciństwa, pełnej zaufania, opierającej się na naturalnych procesach uczenia się i rozwoju. Jako ekspert w dziedzinie alternatywnych metod kształcenia współpracuje z uniwersytetami, szkołami, stowarzyszeniami, nauczycielami i rodzicami.
Jest muzykiem, kompozytorem, lutnikiem, dziennikarzem oraz pisarzem. Nigdy nie chodził do szkoły.

Jaki wpływ wywiera technologia na edukację?

Oczywiście technologia zmienia nasz świat – to ewolucja, której nie możemy zatrzymać. Jeszcze kilka lat temu, jeśli chcieliśmy zdobyć jakąś wiedzę, musieliśmy kogoś zapytać albo znaleźć odpowiednią książkę. Dziś wystarczy Google.

Dzieci to wiedzą i często posiadają wiele różnorodnych informacji na tematy, które je interesują. Skutek jest taki, że niejednokrotnie wiedzą więcej niż nauczyciel, właśnie dzięki technologii.

Dlatego nowe zadanie, jakie przed nami stoi, polega nie na przekazywaniu dzieciom nowej wiedzy, ale na nauczeniu ich samodzielnego, krytycznego oceniania informacji. Nie musimy dawać im dobrych odpowiedzi.

Dobra wiadomość jest taka, że dzieci naturalnie mają tę zdolność. Nie możemy tylko zakłócać ich wrodzonego sposobu poszukiwania informacji, znajdywania dużej ich liczby i rozróżniania pomiędzy tymi dobrymi a złymi.

Zadaniem pedagogów – a wszyscy jesteśmy pedagogami – jest pokazanie dzieciom, jak wykorzystywać informacje, żeby stały się dla nich bogactwem, jakim w istocie są.

Technologia sprawia, że wiedza jest dostępna i popularna. To nie zawsze podoba się elitom, ponieważ mając wiedzę, możemy mieć władzę. A dziś każdy ma wiedzę w swoim smartfonie. To niezwykle interesujące, ponieważ czyni to nasze społeczeństwa bardziej demokratycznymi.

Świat wirtualny

Jest jeszcze jeden ważny aspekt wpływu technologii na dzieci. Musimy zdać sobie sprawę, że świat wirtualny nie jest dla dzieci niebezpieczny tak długo, jak prawdziwy świat, w którym żyją, jest dla nich przynajmniej równie atrakcyjny.

[ksiazki id=”43,44,45″]

Problem pojawia się wtedy – a niestety często tak właśnie jest – kiedy świat wirtualny jest dla dzieci jedynym, w którym mogą się bawić, zostać dostrzeżone i docenione za to, kim są, a także być bohaterami. Jeśli prawdziwy świat nie pozwala dziecku być bohaterem, będzie wybierało ten, który mu na to pozwala – pójdzie do wirtualnego świata i nie będzie chciało z niego wracać, bo będzie on lepszy dla niego jako dziecka.

To nasza wielka misja – sprawić, żeby prawdziwy świat był dla dzieci taki, by chciały w nim zostać, zamiast szukać sobie lepszego miejsca w świecie wirtualnym.

Specjalnie dla dziecisawazne.pl rozmowę z André Sternem przeprowadził, przetłumaczył i opracował Aleksander Baj.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.