Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica
| Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica

Suszarka AGD: najlepsza przyjaciółka rodzica

Gdy w domu pojawi się dziecko, rodzice muszą nastawić się na przewrócenie dotychczasowego życia do góry nogami. Z czasem kuchnia będzie pełna butelek i papek, a łazienka ubranek wymagających prania niemal przez cały czas. Pranie naturalnie wiąże się z suszeniem, na które często nie ma czasu – tu z pomocą przychodzi suszarka AGD. Co trzeba o niej wiedzieć i czemu warto w nią zainwestować?

Suszarka to wizualny klon pralki – zazwyczaj ma te same wymiary i otwór do ładowania odzieży od przodu. Zdecydowana większość tych urządzeń to modele kondensacyjne, których praca polega na skraplaniu pary powstającej w trakcie suszenia i odprowadzaniu jej do zbiornika. Dużą popularnością cieszą się modele z pompą ciepła, która w czasie suszenia wykorzystuje gorące powietrze do ogrzania zimnego, co pozwala zaoszczędzić energię.

Pojemność suszarek odpowiada tej dostępnej w pralkach. Standardowe modele mieszczą 7, 8 lub 9 kilogramów prania. Dodatkowo wyposażone są one w rozmaite programy. Niemal każe urządzenie posiada funkcję suszenia bawełny, syntentyków i wełny, a także tryb szybki i odświeżanie czy program do prasowania, który minimalizuje liczbę zagnieceń. Można go znaleźć także pod nazwą „do szafy”, bo w przypadku ubrań mniej podatnych na gniecenie, jest w stanie całkowicie wyręczyć prasowanie.

Suszarka na pomoc rodzicom

Największą zaletą suszarki jest szybkość, z jaką usuwa wilgoć z odzieży. Średni czas suszenia wynosi tyle, ile krótkie pranie, czyli około godziny. Krótsze lub nieco dłuższe tempo wiąże się z ilością i typem tkanin, które umieścimy w urządzeniu. Wybierając odpowiedni program, część rzeczy można założyć w zasadzie natychmiast po wyjęciu, co ma ogromne znaczenie w przypadku małych dzieci. Dzięki szybkiemu suszeniu rodzice nie muszą kupować ogromnych ilości ubranek na zmianę, ponieważ pralka z suszarką są w stanie doprowadzić brudne rzeczy do porządku już w ciągu dwóch godzin. W ten sposób zaoszczędzą na zakupach i czasie potrzebnym do suszenia i prasowania. Zalety suszarki docenia się zwłaszcza zimą i jesienią, gdy ubrania schną dłużej niż w ciepłych miesiącach. Latem ten proces przyspiesza upał, jednak trzeba pamiętać, że żadne ubrania nie powinny być suszone w pełnym słońcu. Pod jego wpływem płowieją, a delikatne tkaniny mogą ulec zniszczeniu.

Z punktu widzenia rodziców, suszarka AGD ma również dodatkowe znaczenie dla bezpieczeństwa ubranek. Gorące powietrze sterylizuje rzeczy i pozwala pozbyć się ewentualnych drobnoustrojów mogących przetrwać pranie. Właśnie z tego względu zaleca się prasowanie wszystkich dziecięcych ubranek, co jest kolejnym obowiązkiem, w którym zabieganych rodziców wyręczy suszarka.

Jak mądrze korzystać z suszarki AGD?

Właściwe użytkowanie tego urządzenia gwarantuje jego długie i sprawne działanie. Trzeba pamiętać, żeby po każdym cyklu opróżniać zbiornik, w którym magazynowana jest woda. Przed pierwszym suszeniem tkanin nietypowych lub delikatnych należy sprawdzić, czy na metce nie ma oznaczenia zakazującego suszenia mechanicznego. Świadczy o tym rysunek koła wpisanego w kwadrat i przekreślonego znakiem X. Na wspomnianym symbolu zamiast przekreślenia mogą znajdować się jedna lub dwie kropki, oznaczające odpowiednio możliwość suszenia w niskiej lub normalnej temperaturze. Bęben podczas suszenia nie może być przeładowany, a pranie do niego wkładanie musi być odwirowane, ponieważ nadmiar wody jest w stanie przeciążyć i uszkodzić urządzenie. Jeśli chcemy wyłącznie odświeżyć ubrania, nie powinny być one zabrudzone, gdyż mogą pozostawić w suszarce nieprzyjemny zapach. Ta funkcja sprawdza się dobrze w przypadku rzeczy, które nienoszone spędziły dłuższy czas w szafie lub w bagażu.

Suszarka wprawdzie nie jest niezbędnym zakupem związanym z pojawieniem się malucha w domu, niemniej jednak, jeśli nasze konto i przestrzeń na to pozwalają, warto w nią zainwestować. Ceny modeli w klasie energetycznej A+, o pojemności 8 kg, zaczynają się już od około 1000 złotych.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Dzieci uczą się życia z relacji, których są częścią”. Rozmowa z Helle Jensen

Dziadkowie są ważni! (Prezent z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka)

Skąd się wzięli dziadkowie. Niezwykła historia naszego gatunku

Przejdz do: