Kategorie
Rodzina

Szafing dziecięcy, czyli ekowymiana

Jeśli jesteś mamą, na pewno regularnie odkrywasz, że zasypuje cię sterta za małych dziecięcych ubranek. Zakup kolejnych to niekończąca się historia: co kilka miesięcy załamujesz ręce nad pustką w portfelu po zakupach w sklepach z ubraniami dla dzieci. Można to zmienić

Jeśli jesteś mamą, na pewno regularnie odkrywasz, że zasypuje cię sterta za małych dziecięcych ubranek. Zakup kolejnych to niekończąca się historia: co kilka miesięcy załamujesz ręce nad pustką w portfelu po zakupach w sklepach z ubraniami dla dzieci. Można to zmienić.

Szafing, czyli polski odpowiednik angielskiego swapu, to stary-nowy sposób na rozwiązanie tych problemów. Dzieci od zawsze dziedziczyły ubrania i zabawki, ale rodzice niechętnie się do tego przyznawali. Od niedawna zwyczaj ten wraca na salony. Jak to się robi?

Mamy spotykają się w mniej lub bardziej zaprzyjaźnionym gronie, aby oddać zbędne ubranka i wymienić je na te potrzebne.

Kilka powodów, dla których warto się wymieniać:

  • Ekonomia
    Dzieci potrzebują wiele ubrań, szybko rosną i błyskawicznie brudzą. A małe ubranka, choć wielokrotnie mniejsze niż ubrania dla dorosłych, wcale nie są tańsze. Po co wydawać krocie na coś, z czego nasze dziecko wyrośnie w kilka miesięcy? Co zwykle następuje szybciej niż zniszczenie ubranka. Oddajmy bądź za symboliczną kwotę odsprzedajmy je komuś, komu się przyda. W zamian dostaniemy ubrania i akcesoria, które są nam obecnie bardziej potrzebne. To proste i genialne rozwiązanie dla naszego budżetu domowego.
  • Ekologia
    Sedno szafingu, czyli wymiana niepotrzebnego na potrzebne, nierozerwalnie wiąże się z ideą wielorazowości. Pozwala ona na ograniczenie ilości odpadów. Im mniej kupujemy, tym mniejsza jest produkcja, czyli spada zużycie surowców potrzebnych do wytworzenia ubrań i akcesoriów dla dzieci. To jest recykling.
  • Zdrowie
    W procesie produkcji tkanin, np. bawełny, z których szyte są ubranka dla dzieci, wykorzystuje się mnóstwo środków chemicznych – począwszy od nawozów, przez środki służące do zwalczania szkodników, po konserwanty i barwniki. Substancje te nie pozostają obojętne dla zdrowia. Musimy pamiętać, że skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza niż skóra dorosłego, a jego układ odpornościowy dopiero się rozwija. Używane ubranka były już wielokrotnie prane, są zatem wolne od szkodliwych związków chemicznych i bezpieczne dla skóry dziecka.
  • Wychowanie
    Kiedy nasze dziecko jest małe i często brudzi ubranka, to, że kupiliśmy je za grosze, pozwala nie przejmować się ewentualnymi stratami, a dziecku cieszyć się swobodą. Starsze dzieci same mogą wymieniać się ubraniami i zabawkami, dzięki czemu mogą uczyć się dbania o swoje rzeczy oraz środowisko.

Wymieniamy się
Wiecie sami, jak szybko dzieciom nudzą się zabawki. A ile jest frajdy z oglądania lub czytania nowej książki! Możemy wymieniać się nie tylko ubraniami, ale też akcesoriami dla dzieci.

Żeby zorganizować szafing, nie potrzeba wiele. W lecie wystarczy koc w parku, w zimie kawiarnia lub klub malucha, które użyczą miejsca. Rozwieś w sąsiedztwie ogłoszenia o spotkaniu, powiedz koleżankom i sąsiadkom, zachęć do przekazania informacji dalej. Na miejscu przygotuj kolorowe wstążeczki lub naklejki na ubranka i zabawki. Zapewne przyda się kącik zabaw dla dzieci.
Zadbaj o to, aby przyniesione przez ciebie ubranka były czyste i w dobrym stanie. Możesz również przewidzieć możliwość oddania na cele charytatywne rzeczy, których nie uda się wymienić.

Pamiętaj, że lepiej tanio sprzedać, niż gromadzić w domu zbędne rzeczy.

Autor/ka: Anna Beyga-Strzelecka

Mama Hani i Tosi, dwóch niezwykle żywiołowych dziewczynek. Doradca Noszenia ClauWi®, entuzjastka Rodzicielstwa Bliskości (Attachment Parenting), fascynatka teorii kontinuum ("W głębi kontinuum"), propagatorka długiego karmienia piersią, fanatyczka chustonoszenia, miłośniczka ekologicznego pieluchowania, orędowniczka samokarmienia się dzieci zgodnie z metodą BLW. Z zamiłowania do przebywania z ludźmi i chęci dzielenia się tymi fascynacjami powstał projekt www.tulisie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.