Kategorie
Rodzina

Szkoły rodzenia promujące Naturalne Rodzicielstwo. Jest ich coraz więcej!

Gdy już padnie twierdząca odpowiedź na pytanie o to, CZY zapisać się do szkoły rodzenia, przyszłym rodzicom pozostaje zadać sobie kolejne: „którą szkołę rodzenia wybrać?”

Gdy już padnie twierdząca odpowiedź na pytanie o to, CZY zapisać się do szkoły rodzenia, przyszłym rodzicom pozostaje zadać sobie kolejne: „którą szkołę rodzenia wybrać?”.

Szkoły rodzenia są takie jak ludzie, którzy je tworzą, nie znajdzie się dwóch takich samych. Można wręcz pokusić się o twierdzenie, że każda szkoła ma swoją własną, niepowtarzalną „osobowość”.

dobre-szkoly-rodzenia

Uwaga! Reklama do czytania

Ciąża i poród – poradniki

Książki, które wspierają w ciąży, porodzie i przy karmieniu piersią.

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Poszczególne szkoły rodzenia  różnią się więc między sobą:

  • liczebnością grup (kameralne ok. 10-osobowe grupy czy duże, kilkudziesięcioosobowe)
  • liczbą godzin spotkań (rozpiętość od kilku do kilkudziesięciu godzin zajęć w programie),
  • doborem tematów (od skupiających się na przygotowaniach do porodu po temat laktacji, rozwoju dziecka, noszenia w chuście itp.),
  • sposobem prowadzenia zajęć (warsztatowe lub w formie wykładu),
  • doborem osób prowadzących zajęcia (czy jest to tylko położna, czy szkołę prowadzi też doula, fizjoterapeuta, doradca laktacyjny, doradca noszenia),
  • lokalizacją i organizacją (szkoła przyszpitalna, szkoła prywatna, szkoła bezpłatna),
  • czy wreszcie podejściem osób prowadzących do porodu (poród w zgodzie z naturą a poród zmedykalizowany, cięcie cesarskie jako operacja ratująca życie czy jako wybór kobiety).

Szkoły promujące Naturalne Rodzicielstwo

W bogatej ofercie szkół rodzenia coraz częściej spotykamy takie, w których podkreśla się rolę świadomego, naturalnego rodzicielstwa – opartego na rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb dziecka.

Doula

Wspólnym mianownikiem tych szkół jest doula. Bardzo często to właśnie ona jest inicjatorem i założycielką szkoły rodzenia. A kim jest doula? Jak można przeczytać na stronie Stowarzyszenia „Doula w Polsce” (www.doula.org.pl), doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta zapewniająca ciągłe niemedyczne, fizyczne, emocjonalne i informacyjne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie. Doula jest to więc kobieta, która „matkuje matce” – nie ocenia, nie krytykuje, tylko wspiera, doradza, daje poczucie bezpieczeństwa w chwili strachu i poczucie pewności w momencie, gdy zaczyna tej pewności brakować. Nie każda kobieta oczekująca narodzin dziecka może otrzymać taki rodzaj wsparcia od najbliższych. Dzięki zajęciom w szkole rodzenia można doulę  poznać, przyjrzeć się temu, jak prowadzi zajęcia, jakim jest człowiekiem, jak i co mówi o ciąży, porodzie i połogu. Ocenić, czy właśnie przy tej osobie będzie się czuło swobodnie, dobrze i bezpiecznie.

Oprócz douli można oczywiście w szkołach tych spotkać położną, doradcę laktacyjnego, doradcę noszenia w chustach czy instruktora masażu shantala, ale to właśnie doula jest tym członkiem zespołu, który jest obecny w każdej takiej szkole rodzenia.

Rodzice dla rodziców

Inną, równie ważną cechą charakterystyczną omawianych szkół jest to, że osoby je tworzące są w pierwszej kolejności rodzicami. Same mają dzieci, nierzadko więcej niż jedno, a ich życiowa droga i doświadczenie – nie tylko porodu, ale i rodzicielstwa – tak wpłynęły na ich życie zawodowe, że podjęły decyzję o założeniu szkoły rodzenia, w której mogą dzielić się swoją wizją tego niezwykłego okresu.

Rodzicielstwo bliskości

Program zajęć oparty jest o filary rodzicielstwa bliskości. W centrum uwagi znajduje się nie tylko przygotowanie do porodu, ale i to, co nastąpi po porodzie. Przede wszystkim stawia się na bliski, pełen szacunku i miłości kontakt z dzieckiem. Przyszłych rodziców uczy się więc masowania maluszka, noszenia go w chuście i pozytywnie mówi się o wspólnym spaniu z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia. Wszystko po to, by ułatwić im nawiązanie jak najpełniejszej więzi z dzieckiem.

Naturalnie…

Często z takim podejściem łączy się też promocja porodu bez stosowania środków farmakologicznych i interwencji medycznych, promocja karmienia piersią i naturalnej pielęgnacji dziecka. W czasie zajęć przyszli rodzice mogą poznać zalety wielorazowego pieluszkowania i kąpieli w wiaderku. Wiele uwagi poświęca się terapii czaszkowo-krzyżowej. Zachęca się też rodziców do świadomych zakupów preparatów do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka – w myśl zasady: „im mniej (kosmetyków i szkodliwych substancji w kosmetyku), tym lepiej”.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Piękna i mądra książka o istocie życia – rodzicielstwie.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Bardzo ważna jest autentyczność. Osoby prowadzące zajęcia same rodziły naturalnie swoje dzieci (część z nich zdecydowała się na poród w domu), nosiły w chustach, masowały czy wreszcie stosowały wielorazowe pieluszki – ich wiedza poparta jest więc nie tylko niezbędnym szkoleniem z danej tematyki, ale przede wszystkim własnym radosnym doświadczeniem rodzicielstwa .

Obecnie podjęta została próba zebrania wszystkich „bliskościowych” szkół rodzenia w jednym miejscu. Projekt nosi nazwę „Dobre! Szkoły Rodzenia” i ma za cel wypracowanie wspólnych standardów prowadzenia zajęć w tego typu szkołach oraz pomoc rodzicom w odszukaniu takich miejsc w różnych częściach Polski.

Foto

Autor/ka: Anna Furmaniuk

Spełniona żona Leszka oraz mama 6-letniej Zosi, 4-letniej Zuzi, a od kwietnia 2013 r. Justynki urodzonej w domu. Od ponad 3 lat próbuje zachować równowagę między pielęgnowaniem domowego ogniska a niesieniem kaganka „chustowej” oświaty pod poznańskie strzechy. Jest doradcą noszenia w Szkole Noszenia Tulipanna (www.tulipanna.pl), członkiem-założycielem stowarzyszenia „Poznań w chuście”, instruktorem masażu shantala oraz inicjatorką Szkoły Rodzenia „Gaja” (www.gaja-szkolarodzenia.pl). Jest także uczestniczką szkoleń, kursów i konferencji organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku, m.in. z prowadzenia aktywnej szkoły rodzenia oraz opieki nad matką i dzieckiem po porodzie. Wspólnie z doulą Joasią Paluchiewicz ze Szkoły Rodzenia NATURA (Wrocław) stworzyły portal Dobre! Szkoły Rodzenia.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “Szkoły rodzenia promujące Naturalne Rodzicielstwo. Jest ich coraz więcej!”

Bardzo ciekawy artykuł ale mam zastrzeżenie do sformułowania, iż wspólnym mianownikiem szkół promujących naturalne rodzicielstwo jest doula. Znam szkoły, w której promuje się naturalny poród i rodzicielstwo bliskości. Dużo czasu poświęca się tematowi naturalnego karmienia, chustonoszenia. Ukazuje się istotę porodu z osobą towarzyszącą, także z doulą ale nie prowadzi ona zajęć. Czy takie szkoły nie promują naturalnego rodzicielstwa? Sądzę, że jest to trochę naciągnięte niestety :(

Tez zastanawiałam się nad tym łacznikiem jakim jest Doula. To dobrze że odradzają się w Polsce i jest ich coraz więcej.Nie ma co się oszukiwać- są potrzebne. Myśle że tutaj chodzi o to że doula tak jak w sali porodowej jest taką osobą która też spaja razem wszystkich. Łączy, wspiera i pomaga ogarnąć się w tym chaosie. Myśle że powinny być w większości szkół rodzenia bo szkoła to nie tylko temat porodu ale ogromnie rozbudowany blok pokazujący rózne aspekty rodzicielstwa. Wiec Ona jak najbardziej tutaj pasuje aby wspierać te młode rodziny w czasie połogu.
Poza tym ciesze się że temat rodzicielstwa bliskości jest omawiane bardzo szeroko. Ludzie prowadzący się doszkalaja i ciągle podnosza swoje kompetencje. Teraz na przestrzeni kilku lat w polsce mozna zobaczyć jak wiele zmieniło się w szkołach rodzenia. Znajome mi mówią czego uczyły się kiedyś i jak wyglądały zajęcia …a tu widzimy zupełnie inną formę. Fajnie ! Trzymam kciuki za projekt !

to bardzo optymistyczna wiadomość ,iż powstają dobre szkoły rodzenia. Od przygotowania przyszłych rodziców do porodu może zależeć jakość narodzin ich malucha. W dzisiejszych czasach wsparcie osób towarzyszących w porodzie to wręcz standard pozdrawiam Joasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.