Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka
| Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Słuch, dotyk, smak i węch – za pomocą tych zmysłów dziecko poznaje otoczenie już w życiu prenatalnym. Wzrok odkrywa najpóźniej, bo dopiero w chwili urodzenia. Dlatego trzeba o niego zadbać szczególnie. A ten, rozwijając się do tej pory w całkowitych ciemnościach, potrzebuje czasu na aklimatyzację.

Okres wczesnoniemowlęcy to nie czas na grające i kolorowe zabawki. Dzięki zmysłowi wzroku dziecko w pierwszych miesiącach życia uczy się świata. Ale uwaga – nie potrzebuje grających, świecących i “wszystkorobiących” zabawek. Zbyt wiele bodźców przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. W takim razie czego potrzebuje maluch, by stymulować swój wzrok? Twarzy rodziców i bliskich oraz książeczek.

Kup w Natuli – 10,31

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlę widzi tylko mocne kontrasty – biały i czarny. Pozostałe barwy dostrzega w czwartym miesiącu. W tym czasie największą uwagę będą przyciągać szlaczki i czarno-białe, schematyczne wzory. W kolejnych miesiącach wzrok rozwija się bardzo intensywnie. Ostatecznie w okolicach siódmego miesiąca dziecko może dostrzec już nawet maleńkie okruszki. Przez cały ten czas dziecku powinny towarzyszyć książki. Polecamy te od Wydawnictwa Tekturka: seria Dobra Książeczka to siedem tekturowych książeczek przeznaczonych dla dzieci na różnych etapach rozwoju.

Prosta forma i jasny przekaz

Jaka powinna być idealna książeczka dla dziecka? Według wydawnictwa Tekturka, które opracowało zestaw książek dla dzieci od 0 do 3 lat, na  każdym z kolejnych etapów rozwoju dziecko potrzebuje innych bodźców. Pierwsza książka powinna przedstawiać niezbyt szczegółowe ilustracje z wyraźnymi kontrastami: bieli i czerni, zieleni i czerwieni. Następna (3–6 miesięcy) powinna kłaść większy nacisk na kolory, dlatego na ilustracjach znajduje się już więcej barw. Między 6 a 12 miesiącem życia dziecko zaczyna interesować się najbliższym otoczeniem, stąd w książeczce znajdziemy ilustracje przedmiotów codziennego użytku i wizerunki zwierząt. Roczne dziecko dostrzega już szczegóły – na ilustracjach dominują więc wydarzenia. Kilkunastomiesięczne – potrafi wypowiedzieć nawet kilka słów i uwielbia wyrazy dźwiękonaśladowcze. Dwulatki, które intensywnie ćwiczą swoją mowę, potrzebują już pierwszych historii. Ostatnia książeczka z serii rozwija myślenie przyczynowo-skutkowe, dlatego znajdziemy w niej fabułę i zwierzęcych bohaterów z całkiem ludzkimi zachowaniami.

Książeczki Wydawnictwa Tekturka to jedyne na rynku produkty, które są precyzyjnie dobrane do potrzeb i możliwości najmłodszego odbiorcy. Co to znaczy? Seria Dobra Książeczka opiera się na dorobku psychologów rozwojowych z całego świata. Wyniki ich badań pozwalają na idealne określenie umiejętności i możliwości percepcyjnych dziecka w danym wieku i dopasowanie do nich odpowiednich treści. Każda książka oprócz treści dla maluchów zawiera wskazówki dla rodziców i ważne informacje na temat etapu rozwoju dziecka. Cała seria jest naprawdę bardzo przemyślana. Doceniają ją rodzice, a co najważniejsze – dzieci… Także dlatego, że są bardzo wytrzymałe można je bezkarnie smakować (oczywiście pod okiem rodzica).

Książeczki Wydawnictwa Tekturka są mądre i ciekawe. Prawidłowo stymulują rozwój dziecka, ale tylko pod jednym warunkiem – że rodzic jest obok: czyta, naśladuje odgłosy, robi śmieszne miny – wspiera dziecko w odkrywaniu świata.

Książki wydawnictwa Tekturka można kupić w Natuli.pl

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Niesamowite właściwości pyłku pszczelego

„Najważniejsze to nie zrzędzić”. Rozmowa z Olgą i Adamem Hallerami

Przejdz do: