Twoje dziecko bawi się w karmienie piersią i noszenie w chuście?
| Twoje dziecko bawi się w karmienie piersią i noszenie w chuście?

Twoje dziecko bawi się w karmienie piersią i noszenie w chuście?

Karmione piersią dzieci przystawiają do piersi swoje lalki, traktując to jako naturalny sposób zaspokajania potrzeb żywieniowych niemowląt. Podobnie jest z chustonoszeniem i wszelkimi innymi czynnościami, które maluchy wykonują naśladując rodziców. Cała nadzieja w tym, że dla kolejnych pokoleń to, co nam wciąż przychodzi z trudnością będzie naturalną koleją rzeczy.

W rodzicielstwie bliskości budowanie bliskich relacji z dzieckiem tu i teraz jest równie ważne, co budowanie odpowiednich wzorców zachowań i kompetencji społecznych małego człowieka na przyszłość. To zdumiewające, jak szybko taki maluch zaczyna naśladować rodziców i powielać zachowania, które często potrafią nas zaskoczyć.

Karmienie i noszenie…

Czy widzieliście kiedyś małą dziewczynkę bądź chłopca, którzy przystawiają do swojej piersi lalkę, udając że ją karmią? W rzeczywistości rynek zabawek ograniczony jest dziś do bardzo stereotypowych, butelkowych zestawów – tak jakby karmienie piersią nie mieściło się w normie i nie było warte naśladowania przez dzieci. Całe szczęście istnieje spora gromada tych, które nie poddają się butelkowemu lobby i po prostu robią swoje, o butelkach szybko zapominając. Zabawy w karmienie piersią rozczulają wszystkich, którzy widzą głęboki sens swojej mlecznej drogi i chcą, żeby ich dzieci nie musiały mierzyć się w przyszłości z trudnościami, które sami pokonywali karmiąc swoje kilkuletnie maluchy.

Reklama sponsora artykułu
Chusta do noszenia lalek Lenny Lamb

Mała, urocza, tkana splotem skośno-krzyżowym (a więc jednak nie zwykły kawałek materiału, tylko prawdziwa mikro-chusta!), a do tego wykonana ze 100 proc. bawełny. Nic, tylko wrzucać misia bądź lalkę i naśladować dorosłych w najlepszym, chustowym wydaniu.

Zobacz więcej

Podobnie jest z chustonoszeniem, które – choć w tradycyjnach kulturach wciąż cieszy się sporą popularnością – zostało skutecznie wyparte z naszej zachodniej świadomości na rzecz wózków i innych urządzeń do przewożenia dzieci. Oddaliliśmy się od tej bliskościowej tradycji, a tym, którzy chcą i decydują się nosić swoje dzieci w chustach, przestawienie się na taki sposób bycia z dzieckiem może nastręczać pewnych trudności (w tym również technicznych – wszak motanie nie należy do najłatwiejszych czynności na samym początku). Tym milej jest obserwować dzieci, które podobnych trudności już nie mają i najprawdopodobniej mieć nie będą – wrzucając swoje lalki do mikro-chust noszą je bowiem z dumą, traktując samą czynność noszenia jako coś, co jest naturalne, oczywiste i nie wymaga komentarza.

Warto w nich ten sposób myślenia budować – że noszenie dzieci, przytulanie, odpowiadanie na ich potrzeby – jest ważne, dobre i ma głęboki sens. Zwyczajowo kupujemy dzieciom w prezentach wózki dla lalek, butelki dla lalek i inne akcesoria. A gdyby tak z okazji zbliżających się świąt podarować maluchom chustę czy nosidło?

Reklama sponsora artykułu
Nosidła do noszenia lalek Lenny Lamb

Nosidła są wyjątkowo oryginalną kopią tych większych, dorosłych. Z łatwością zmieści się w nie ulubiony miś, lalka i jeszcze jakiś mały kompan – do kieszonki.

Zobacz więcej

 

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: