Uśmiech pomaga w nawet najbardziej stresujących sytuacjach
Święta, święta, święta... zobacz PREZENTY dla dzieci
| Uśmiech pomaga w nawet najbardziej stresujących sytuacjach

Uśmiech pomaga w nawet najbardziej stresujących sytuacjach

Uśmiech to lekarstwo na wszystko. Jak przekonują amerykańscy naukowcy z University of Kansas, nawet najbardziej stresujące sytuacje można przetrwać właśnie dzięki uśmiechowi. Dzieci śmieją się przeciętnie 300 razy dziennie, dorośli – tylko kilkanaście razy…

Technika dowolna, chodzi o to, by się uśmiechnąć. Nieważne, czy szczerze, czy tylko dlatego, by sprawić komuś przyjemność, choć jego dowcip wcale nie być śmieszny. Liczy się sama chęć, poruszenie ustami. Zawsze wiedzieliśmy, że uśmiech i śmiech mogą wiele, a teraz mamy jeszcze na to dowody.

Jak badano?

Badacze pod kierownictwem dwójki psycholożek – Tary Kraft i Sarah Pressman, zalecili 169 studentom, aby podczas wykonywania zadań, które wywoływały u nich stres, przybierali minę neutralną lub uśmiechali się w różny sposób – tylko ustami (tzw. uśmiech standardowy) albo za pomocą mięśni całej twarzy, szczególnie wokół ust i oczu (tzw. szczery uśmiech). Niektórzy uczestnicy badania musieli natomiast zachować powagę, gdyż trzymane w ustach pałeczki uniemożliwiały im uśmiech.

Okazuje się, że każdy rodzaj uśmiechu pozytywnie wpływa na organizm – zmniejsza szybkość bicia serca podczas stresujących sytuacji. Warto jednak zauważyć, że gdy ludzie uśmiechali się szczerze, efekt widoczny był znacznie wyraźniej. Jednak nawet wymuszony uśmiech działa leczniczo, obniża poziom stresu nawet jeśli człowiek nie czuje się szczęśliwy. Rozbawiła nas (podbudowała chyba też) rada psycholożek: „Następnym razem, kiedy będziesz stać w korku, uśmiechnij się chociaż na chwilkę. Pomożesz psychice i sercu”.

Źródło: www.health.yahoo.net
Foto

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)

Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Juul na poniedziałek, cz. 71 – Adoptowane dzieci

Dlaczego nie warto UCZYĆ dzieci języka obcego?

8 zabawek na dłużej niż 5 minut!

Przejdz do: