Używamy mniej toreb jednorazowych
Galeria najciekawszych prezentów na Dzień Dziecka... zobacz.
| Używamy mniej toreb jednorazowych

Używamy mniej toreb jednorazowych

Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu sugerują, że w Chinach zużywa się o połowę mniej jednorazowych toreb foliowych, niż dwa lata temu. Stało się to po tym, jak w czerwcu 2008r. wprowadzono obowiązkowe opłaty za torby foliowe.

Codziennie zabieramy ze sklepów miliony sztuk foliowych torebek. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Chiny uważane są za światowego lidera w liczbie zużytych “foliówek”. Przed wprowadzeniem rozporządzenia o odpłatnych torbach przeciętny Chińczyk zużywał ich średnio 21 tygodniowo. Obecnie zużywa o 49% mniej, a połowę  wykorzystuje ponowanie. Chiński przedsiębiorca może sam ustalić cenę torby na zakupy, jednak nie może ona być niższa niż cena minimalna (wahająca się – w przeliczeniu – od 0,04 zł do 0,28 zł.)

Nie tylko w Chinach jest lepiej. W Irlandii wprowadzenie odpłatnych toreb foliowych połączone było z długotrwałą kampanią edukacyjną na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu Irlandczycy ograniczyli używanie “foliówek”  aż o 90%. Z czasem liczba jednorazówek, którą zabierali ze sklepu wyraźnie wzrastała, więc podniesiono ich ceny.

W Polsce również planuje się zmiany dotyczące “jednorazówek”. Na każdą sprzedaną torbę Ministerstwo Środowiska chce nałożyć podatek – coś w rodzaju opłaty recyklingowej. Środki pochodzące z tych opłat miałyby służyć ochronie środowiska. Pokryłyby część kosztów związanych z selektywnym zbieraniem odpadów opakowaniowych i edukacją na temat recyklingu.

Źródło: www.sciencedaily.com

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Plaża, słońce i… rekiny, czyli o ubraniach na ciepłą porę roku od Jako-o

Krótkowzroczność – jakie mamy możliwości radzenia sobie z tym problemem?

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Granice – szanujmy cudze, ale także swoje własne. Rozmowa z Małgorzatą Musiał, cz.1

Jak w zgodzie ze sobą zatrzymywać agresję fizyczną i werbalną dziecka?

Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

Przejdz do: