Używamy mniej toreb jednorazowych
| Używamy mniej toreb jednorazowych

Używamy mniej toreb jednorazowych

Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców z Uniwersytetu w Goteborgu sugerują, że w Chinach zużywa się o połowę mniej jednorazowych toreb foliowych, niż dwa lata temu. Stało się to po tym, jak w czerwcu 2008r. wprowadzono obowiązkowe opłaty za torby foliowe.

Codziennie zabieramy ze sklepów miliony sztuk foliowych torebek. Każda z nich służy nam średnio około 20 minut. Potem staje się odpadem i trafia na wysypiska. Jedna torba rozkłada się 100 a nawet 400 lat i przez cały ten czas uwalnia szkodliwe substancje chemiczne.

Chiny uważane są za światowego lidera w liczbie zużytych “foliówek”. Przed wprowadzeniem rozporządzenia o odpłatnych torbach przeciętny Chińczyk zużywał ich średnio 21 tygodniowo. Obecnie zużywa o 49% mniej, a połowę  wykorzystuje ponowanie. Chiński przedsiębiorca może sam ustalić cenę torby na zakupy, jednak nie może ona być niższa niż cena minimalna (wahająca się – w przeliczeniu – od 0,04 zł do 0,28 zł.)

Nie tylko w Chinach jest lepiej. W Irlandii wprowadzenie odpłatnych toreb foliowych połączone było z długotrwałą kampanią edukacyjną na rzecz ochrony środowiska. Dzięki temu Irlandczycy ograniczyli używanie “foliówek”  aż o 90%. Z czasem liczba jednorazówek, którą zabierali ze sklepu wyraźnie wzrastała, więc podniesiono ich ceny.

W Polsce również planuje się zmiany dotyczące “jednorazówek”. Na każdą sprzedaną torbę Ministerstwo Środowiska chce nałożyć podatek – coś w rodzaju opłaty recyklingowej. Środki pochodzące z tych opłat miałyby służyć ochronie środowiska. Pokryłyby część kosztów związanych z selektywnym zbieraniem odpadów opakowaniowych i edukacją na temat recyklingu.

Źródło: www.sciencedaily.com

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: