Kategorie
Niemowlę

Wiązanie w chuście noworodka. Jak wiązać, jaką chustę wybrać?

Czy noworodka można nosić w chuście? To pytanie, które zadaje sobie wiele debiutujących mam. Odpowiedź na nie jest prosta – tak, w chuście można motać dziecko od pierwszego dnia życia, a odpowiednie wiązanie pomaga stworzyć niemalże tak komfortowe warunki, jak te w brzuchu mamy.

Blisko, ciasno i z delikatnym kołysaniem – dzieci to lubią, bo doskonale znają to z życia płodowego. Chusta wykorzystuje prostą technikę wyciszania niemowlęcia bezpośrednio nawiązującą do bezpiecznych i komfortowych warunków, jakie odczuwało ono przed przyjściem na świat.

Wyobraź sobie, że wszystko atakuje twoje zmysły. Świat, na którym się pojawiłeś, jest obcy i niezrozumiały. Droga do ochłonięcia to tulące ramiona znanej, bliskiej osoby. W nich doznajesz ukojenia, masz poczucie zatroszczenia się o ciebie, poczucie bliskości i spokoju. Noszenie w chuście, które sprawia, że ta bliskość staje się łatwiejsza (dla rodzica i dziecka), jest w dużej mierze tożsame z kangurowaniem. To sposób noszenia malucha – na klatce piersiowej – coraz częściej zalecany przez lekarzy, by zapewnić kontakt “skóra do skóry”. Kangurowanie jest szczególnie ważną techniką przy wcześniakach, nazywaną niekiedy nadrabianiem czasu.
Mało kto wie jednak, że wcześniaki, poza tuleniem “skóra do skóry”, w różnych rejonach świata zaleca się też nosić w chustach (zawsze za porozumieniem z lekarzem prowadzącym). Zwyczaj ten praktykowany jest choćby u naszych zachodnich sąsiadów. Na terenie całych Niemiec znajdują się oddziały neonatologiczne z powodzeniem korzystające z chust do noszenia dzieci, które ułatwiają położnym opiekę nad maluchami podczas nieobecności ich rodziców.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Generalna zasada jest taka – nosić w chuście można dzieci od urodzenia, o ile ich stan jest stabilny i nie ważą mniej niż 2,5 kg. A w czym nosić? Do wyboru mamy cały szereg chust elastycznych, tkanych i kółkowych.

Chusta  elastyczna

Dobrej jakości chusta elastyczna (a więc szyta z wysokogatunkowej bawełny, bez dodatku sztucznych włókien) doskonale nadaje się na początek przygody z chustonoszeniem. Ponieważ wiąże się ją na dwa sposoby, nie wywołuje u początkujących rodziców poczucia chaosu („nie potrafię, nie ogarniam, za dużo tego, nie będę nosić”). Wielu użytkowników twierdzi, że dużo łatwiej ją zamotać niż chustę tkaną, a jedynym jej ograniczeniem pozostaje maksymalna waga dziecka, przy której zachowuje ona swoją funkcjonalność. Chusty elastyczne można nosić od pierwszego dnia życia dziecka do momentu osiągnięcia przez nie wagi 10 kg.

Chusta kółkowa

Jedna z najszybciej wiązanych chust. Tak naprawdę wystarczy dobrze zrobić to raz, a potem odpowiednio dociągać z dzieckiem w środku. Chustę kółkową zakłada się przez jedno ramię. Z tego też względu nie umożliwia ona symetrycznego rozłożenia ciężaru dziecka na ramionach noszącego. Jest idealna, gdy musimy szybko wyjść z domu i załatwić drobne zakupy. Z pewnością nie powinno się jednak jej nosić zbyt długo, dlatego gdy w planach mamy np. górskie wędrówki z maluchem w chuście, zaopatrzmy się w coś innego, a najlepiej… w dwie chusty, np. kółkową (na krótkie spacery) i tkaną (na te dłuższe).

Chusta tkana

To najpopularniejsza i jednocześnie najbardziej uniwersalna chusta. Tkana specjalnym splotem, który umożliwia odpowiednie rozłożenie ciężaru dziecka na ramionach noszącego, „pracuje” z ciężarem malucha i jednocześnie powoduje, że materiał nie wżyna się w ramiona (dzięki czemu komfort noszenia jest bardzo wysoki). Wyróżniamy trzy sploty: skośno-krzyżowy, żakardowy i diamentowy.

Jej największą zaletą jest fakt, że nie ma dla niej ograniczeń wiekowych i wagowych (możemy nosić dzieci od pierwszego dnia życia do kiedy damy radę – zazwyczaj ta górna granica to 2–3 lata, gdy maluch woli już samodzielnie eksplorować otaczający go świat). Rodzaj wiązania dopasowujemy do rozwoju, wzrostu i potrzeb dziecka.

Chusty tkane świetnie nadają się na długie spacery, doskonale rozkładają ciężar, odciążają kręgosłup i są polecane przez rehabilitantów. Jedynym minusem może być początkowa trudność z ich wiązaniem, dlatego przed rozpoczęciem przygody z chustonoszeniem naprawdę warto poradzić się sprawdzonego doradcy chustowego. Mimo że w internecie znaleźć można wiele wskazówek, najbardziej merytoryczną wiedzę przekaże odpowiednio przeszkolona osoba.

Jak wiązać noworodka w chuście?

W każdej z tych chust wiązania będą wyglądały nieco inaczej. I tak dla chust elastycznych zalecane są dwie pozycje: kołyski oraz “brzuszek do brzuszka”.
W kółkowej można nosić dziecko na biodrze (najczęściej wybierana pozycja, wyjątkowo korzystna z punktu widzenia rozwoju psychomotorycznego malucha), z przodu bądź okazjonalnie – na plecach. Możliwe pozycje to: na boku, „brzuszek do brzuszka”, kołyska.
Liczba wiązań w przypadku chust tkanych jest niemalże nieograniczona, ale na początek dla noworodka najlepiej sięgać po pozycję “brzuszek do brzuszka” i kołyskę. Sposoby noszenia rozszerzamy, gdy dziecko dorasta.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Karmienie piersią

Twoje mleko to cudowny dar. Naucz się nim dzielić.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Noszenie stymuluje, daje bliskość, buduje więź. Jeśli  nasze dziecko jest zdrowe, nie ma żadnych przeciwskazań do tego, by już od pierwszych dni życia praktykować z nim chustonoszenie i przyzwyczajać do takiego sposobu bycia razem. Potwierdzają to badania naukowe i cała ewolucja, z której wynika, że my – ludzie – jesteśmy po prostu noszeniakami.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.