Kategorie
Rodzina

Witamina D. Kiedy i jak powinniśmy się opalać

Witamina D jest konieczna dla zachowania optymalnego zdrowia. Istnieją szczegółowe wskazówki, jak bezpiecznie zwiększyć poziom witaminy D poprzez odpowiednią ekspozycję na słońce

Witamina D jest konieczna dla zachowania optymalnego zdrowia. Jednak niewłaściwe korzystanie ze słońca może zwiększyć ryzyko raka skóry, należy więc za wszelką cenę unikać poparzeń słonecznych. Istnieją szczegółowe wskazówki, jak bezpiecznie zwiększyć poziom witaminy D poprzez odpowiednią ekspozycję na słońce.

Promieniowanie docierające do Ziemi dzielimy na krótkie – UVB i długie – UVA, ale tylko promieniowanie UVB syntetyzuje wit. D w skórze. Promieniowanie UVA zwiększa ryzyko raka skóry i przyczynia się do jej fotostarzenia. Dlatego należy wybrać odpowiedni okres w roku, aby bezpiecznie i skutecznie korzystać ze słońca, natomiast unikać opalania się, kiedy promieniowanie UVB nie występuje.

Uwaga! Reklama do czytania

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Noszenie dzieci

Poradnik dla noszących rodziców

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Witamina D3

Witamina D3 to rozpuszczalny w tłuszczach hormon steroidowy, który powstaje w skórze (a właściwie w sebum) podczas ekspozycji na promienie UVB. Podczas kontaktu tych cennych promieni ze skórą pochodna cholesterolu jest przekształcana w wit. D3. W ciągu 48h witamina ta jest wchłaniana do krwioobiegu i podnosi poziom wit. D w organizmie. Dlatego nie należy myć skóry mydłem zaraz po opalaniu. (…)

Myjąc się mydłem, zmyjesz znaczną część wit. D3 powstałej w skórze, i ograniczysz korzystny wpływ słońca na organizm. Dlatego, aby zoptymalizować poziom wit.D, powinno się umyć mydłem dopiero dwa dni po ekspozycji na słońce (od razu po opalaniu należy oczywiście zadbać o higienę skóry pod pachami i okolic intymnych, nie jest to jednak konieczne w przypadku reszty ciała). Wiele osób będzie kwestionować to zalecenie, gdyż tradycyjnie podaje się, że wit. D powstaje w skórze, nie zaś na jej powierzchni. To przekonanie jest oparte na pracy dr Michaela Hollicka sprzed ponad 25 lat. Nowe dowody wskazują, że ten pogląd dot. powstawania wit. D jest nieścisły. Jedyne badanie, które potwierdza, że wit. D3 powstaje w połączeniach skórno-naskórkowych, zostało przeprowadzone u osób, u których sebum usunięto ze skóry. Oprócz pozyskiwania wit. D dzięki promieniom słonecznym, możesz wcierać ją w skórę, gdzie szybko wniknie do krwioobiegu (pod warunkiem, że nie zmyjesz jej w ciągu 48h). Prawdopodobnie dlatego surferzy na Hawajach, którzy przebywają ciągle na słońcu i w wodzie mają niższy poziom wit. D niż ratownicy, którzy nie wchodzą do wody. U surferów poziom ten wynosi ok. 70 ng/ml, a u ratowników i innych osób nie wchodzących do wody jest to ok. 100 ng/ml. Zmywanie sebum ze skóry nie jest dobre i należy tego unikać. Nasze ciało nie jest naturalnie przygotowane na mycie całego ciała mydłem. Możemy myć miejsca, gdzie rozwijają się bakterie, tj. pod pachami i w miejscach intymnych, ale powinniśmy zostawić sebum na skórze, tam, gdzie jego miejsce.
(…)

Pierwszy kontakt ze słońcem

Aby organizm mógł wyprodukować ochronny pigment, który nie tylko tworzy opaleniznę, ale i chroni przed nadmierną ekspozycją na słońce, przez kilka pierwszych dni słonecznej pogody należy ograniczyć korzystanie z jej dobrodziejstw. Jeśli masz dość jasną karnację z tendencją do poparzeń, ogranicz pierwszy kontakt ze słońcem do kilku minut dziennie, szczególnie latem. Im bardziej opalona skóra, tym dłużej możesz przebywać na słońcu. Jeśli masz ciemną karnację, możesz bezpiecznie przebywać na słońcu nawet przez 30 minut, natomiast jeśli masz bardzo ciemną karnację, możliwe, że w ogóle nie musisz przejmować się tym, jak długo przebywasz na słońcu. Jednak zawsze bądź ostrożny i unikaj poparzeń skóry. Jeśli chcesz przebywać w pełnym słońcu, smaruj nieosłoniętą skórę nietoksycznym mleczkiem z filtrem SPF 15. Jednak jeśli preparat zawiera filtr SPF, będzie blokował promienie UVB i organizm nie będzie mógł produkować wit.D. Możesz także zastosować bezpieczny, nawilżający krem bez filtra SPF lub po prostu organiczny olej kokosowy, który nawilży skórę i będzie mieć korzystny wpływ na metabolizm. W ciągu dnia możesz przebywać w cieniu i chronić skórę ubraniem.
(…)

Chroń twarz i oczy

Skóra wokół oczu i twarzy jest zwykle cieńsza. Jej powierzchnia nie jest duża, więc nie przyczynia się znacznie do produkcji wit. D. Należy ją chronić, gdyż występuje tu większe ryzyko fotostarzenia i przedwczesnego powstawania zmarszczek. Możesz stosować bezpieczny krem z filtrem lub nosić czapkę, która będzie chronić oczy.
(…)

Słońce za oknem

Unikaj opalania przez szybę, gdyż zwiększa to ryzyko raka skóry. Szkło w oknie skutecznie blokuje znaczną część promieniowania UVB, ale tylko minimalnie blokuje UVA. Czy ma to jakieś znaczenie? Należy pamiętać, że wit. D3 powstaje dzięki promieniom UVB; natomiast promienie UVA niszczą tę witaminę. To pozwala zachować równowagę w organizmie; jest to mechanizm obronny, który pozwala uniknąć przedawkowania wit. D, kiedy przebywamy na słońcu.

Jednak podczas ekspozycji na słońce przez okna – w biurze, domu czy samochodzie – otrzymujemy promieniowanie UVA, nie otrzymując równocześnie prawie żadnych korzystnych promieni UVB. Może to prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, gdyż oprócz niszczenia wit. D3, UVA zwiększają również stres oksydacyjny. UVA są jedną z głównych przyczyn raka skóry, jak również przyspieszają proces fotostarzenia się skóry. Im również zawdzięczamy opaleniznę – możesz otrzymać wit. D bez znacznej zmiany koloru skóry, gdyż długość fali promieni UVB nie stymuluje melaniny do wytworzenia opalenizny.

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

Kiedy nie powinniśmy się opalać

Biorąc pod uwagę zdrowie, nie ma sensu wystawiać skóry na słońce, kiedy jest ono niżej niż 50° nad horyzontem, gdyż nie otrzymamy wtedy cennych promieni UVB, a wystawimy swój organizm na bardziej niebezpieczne i potencjalnie śmiertelne promienie UVA. (Latem słońce ma ponad 61° wysokości; wiosną i jesienią 38°).

Promienie UVA radykalnie zwiększają ryzyko raka skóry i jej fotostarzenie.

(…)
Oto poziom wit. D3, jaki należy zachować:

  • < 50 ng/ml – niedobór
  • 50-70 ng/ml – optymalny
  • 70-100 ng/ml – leczenie raka i chorób serca
  • > 100 ng/ml – nadmiar.

Autor: Dr Marcola
Tłumaczenie: Kenay
Źródło: kenayag.com.pl
Foto

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

3 odpowiedzi na “Witamina D. Kiedy i jak powinniśmy się opalać”

Ja jestem blondynką i mam bardzo jasną karnację. Nie lubię i nie mogę się opalać. Biorę d-vitum forte na uzupełnienie poziomu wit. d.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.