Wystąpienie Minister Edukacji: 2012 będzie spokojnym rokiem dla systemu edukacji
| Wystąpienie Minister Edukacji: 2012 będzie spokojnym rokiem dla systemu edukacji

Wystąpienie Minister Edukacji: 2012 będzie spokojnym rokiem dla systemu edukacji

11 stycznia bieżącego roku Minister Edukacji Narodowej wystąpiła przed Sejmową Komisją Edukacji, Nauki i Młodzieży. Znaczna część przemówienia poświęcona była edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Krystyna Szumilas zapowiedziała, że najistotniejsze cele na ten rok to kontrola realizacji przez nauczycieli nowych podstaw programowych i przesunięcie o dwa lata (do września 2014) obowiązkowej nauki dla 6-latków. „Mimo, że w prawie 90% szkół podstawowych już dzisiaj przebywają dzieci sześcioletnie w oddziałach przedszkolnych lub klasach pierwszych szkół podstawowych, ciągle niespełna 20% wszystkich rodziców zdecydowało się na wysłanie swojego dziecka do klasy pierwszej. Dziś aż 92 gminach (na ogólną liczbę 2479) nie ma ani jednego dziecka sześcioletniego w szkołach podstawowych”.

Do czasu wdrożenia zmiany Ministerstwo chce skupić się na kampanii, informującej rodziców o korzyściach mogących płynąć z obniżenia wieku szkolnego. Poza tym to dodatkowy czas dla samorządów i dyrektorów szkół, aby przygotować placówki na przyjęcie dzieci sześcioletnich. „Małe dziecko uczy się spontanicznie, poznaje świat poprzez doświadczenie, nie systematyzuje wiedzy i tak ułożona jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Im dziecko jest starsze, tym bardziej potrzebna jest umiejętność porządkowania zdobytych informacji i wykorzystania ich od zdobywania następnych. Dla harmonijnego rozwoju dziecka konieczne staje się stopniowe przechodzenie od uczenia się spontanicznego do poznawania świata i zdobywania wiedzy i umiejętności w sposób zorganizowany”.

Rozwój kreatywności i zdolności do przyswajania wiedzy, a także wykrywanie i stopniowe niwelowanie różnorodnych deficytów rozwojowych dzieci, to wg Minister Szumilas zalety odpowiednio wcześnie rozpoczętej edukacji. Pani Minister podkreśliła, że nie wszystkie dzieci mają odpowiednie warunki do rozwoju w swoich domach rodzinnych. Wczesna edukacja ma wyrównać szanse dzieci z różnych środowisk.

„Ostatnie cztery lata były okresem szybkiego rozwoju edukacji przedszkolnej. Liczba dzieci 3-5 letnich uczęszczających do przedszkoli wzrosła 47 % w roku szkolnym 2007 roku do prawie 72% w roku szkolnym 2011/2012. To największy wzrost w ostatnim dwudziestoleciu, ale z uwagi na start z niskiego pułapu zwiększenie liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym ciągle jest wyzwaniem aktualnym” – dodaje pani Minister.

Minister Krystyna Szumilas poinformowała, ze niebawem rozpoczęte zostaną rozmowy na temat finansowania szkół i przedszkoli oraz nad pilotażem programu „Cyfrowa szkoła”.

źródło: http://www.men.gov.pl/

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Katarzyna Mitschke

Współzałożycielka krakowskiej Szkoły Demokratycznej, mentorka. Zainspirowana doświadczeniami Jespera Juula, Marshalla Rosenberga, Arnolda Mindella i A.S. Neilla. Zafascynowana głęboką demokracją. Idealistka z praktycznym zacięciem.
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

10 silnie zakorzenionych mitów na temat diety małego dziecka

Niesamowite właściwości pyłku pszczelego

„Najważniejsze to nie zrzędzić”. Rozmowa z Olgą i Adamem Hallerami

Przejdz do: