Kategorie
Rodzina

Zabawki do piaskownicy – nie tylko te plastikowe!

Sezon na piaskownice rozpoczęty! A jak piaskownica, to wiadomo – również łopatka, wiaderko, grabki i babki. Czy gotowe zestawy zabawek do piasku to jedyna opcja? Oczywiście, że nie. Poniżej znajdziecie cztery propozycje, które przyniosą mnóstwo radości i pomogą waszym dzieciom odkryć zabawę w piachu na nowo.

1. Recycling

czyli plastikowe pudełko po truskawkach, opakowanie po lodach, butelkę po ketchupie, nakrętki, które już nie pasują do słoików, szklaną butelkę po soku, jednorazowy kubek albo karton po butach. Oczywiście można to wyrzucić do odpowiedniego kontenera na śmieci, ale zanim to zrobimy warto… zabrać je do piaskownicy. Pozwólcie dziecku się pobawić, zastanowić, do czego można ich użyć, czy można coś zbudować, przesypać…
Kiedy ostatnio zaniosłam razem z synkiem taki koszyk ze „śmieciami” do naszej wspólnej piaskownicy na osiedlu, usłyszałam, jak jedno dziecko mówi do drugiego: „On to zawsze przynosi jakieś dziwne rzeczy.” Ale wszystkie dzieci, które akurat były na placu zabaw siedziały razem z synkiem w piachu i bawiły się naszymi skarbami. Kolorowe tradycyjne zabawki leżały w kącie, a po szklaną butelkę ustawiały się kolejki.

Uwaga! Reklama do czytania

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik świadomego rodzicielstwa

Cud rodzicielstwa

Wsłuchaj się naprawdę w głos swojego dziecka

Tylko dobre książki dla dzieci i rodziców | Księgarnia Natuli

2. Polowa kuchnia

– przejrzyjcie swoje szafki kuchenne. Można tam zazwyczaj znaleźć całkiem sporo rzeczy, których się nie używa i których najprawdopodobniej nigdy się nie użyję. Dziwne łyżki, jakieś gratisowe dodatki do zakupów, zardzewiała foremka na ciasto, popękane plastikowe miski, wygięty widelec, pięć czerpaków, z których tak naprawdę używa się dwóch, przypalony czajnik… Dlaczego nie dać ich dzieciom do wykorzystania w piaskownicy? Taka polowa kuchnia to naprawdę fajna zabawa.

3. Woda

– dodanie wody do piachu ożywi każdą zabawę. Trochę wody w butelce czy wiaderku i można zaczynać. A jeśli chcecie naprawdę zaszaleć – zabierzcie do piaskownicy najzwyczajniejszy spryskiwacz. Spryskiwacz to jeden z tych sprzętów, które kochają chyba wszystkie dzieci. Pamiętajmy tylko, że jest to raczej zabawa na ciepłe letnie dni – bo jeśli już zdecydujemy się na wodę, musimy się liczyć z tym, że nasze dziecko wróci z tej zabawy całe mokre. Jeśli nie jesteśmy na to przygotowani, to lepiej sobie podarować takie atrakcje i niepotrzebnie stresować siebie i dziecko. Ciągłe upominanie – uważaj, nie zamocz się, patrz gdzie lejesz – raczej nie sprzyja dobrej zabawie.

4. Skarby natury

– do zabawy w piachu bardzo dobrze nadają się też wszelkie szyszki, patyki, liście, kamienie, muszelki, itd. Można je wykorzystać do budowania piaskowych miast, układać z nich na piasku obrazki albo pobawić się w wykopaliska archeologiczne – jedna osoba zakopuje różne rzeczy w piachu, a druga ich szuka. Ale zazwyczaj wystarczy po prostu wrzucić trochę takich skarbów do piaskownicy i dzieci same znajdą dla nich jakieś ciekawe zastosowanie.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Takie zabawy to nie tylko sposób na miło spędzony czas i zajęcie dziecka na dłużej. Jest to też forma rozbudzania w dzieciach kreatywności i sposób nauki logicznego myślenia. Pokazujemy im w ten sposób, że zazwyczaj nie ma jednego słusznego rozwiązania. Wiele rzeczy zależy od nas i od naszej wyobraźni. To, że coś z nazwy nie jest zabawką do piachu, wcale nie znaczy, że nie sprawdzi się w tej roli. Taka umiejętność zastępowania jednej rzeczy drugą może się w życiu naprawdę przydać. Tak więc rozejrzyjcie się wspólnie dookoła i ruszajcie do piachu!

Avatar photo

Autor/ka: Ola Jurkowska

Obecnie - mama na pełny etat. Z wykształcenia - nauczyciel języka angielskiego, któremu praca w szkole uzmysłowiła, jak absurdalne może to być zajęcie. W trosce o własne dzieci stara się zatem na własną rękę szukać sensownych rozwiązań w tej dziedzinie. Prowadzi bloga o edukacji, wychowaniu i zabawie.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.