Kategorie
Rozwój dziecka Rozwój przez zabawę

Zabawy dla małych dzieci. 5 kreatywnych pomysłów wspierających rozwój dziecka

Dziecko radośnie uderza drewnianą łyżką w garnek, a w tym czasie za jego plecami stoi regał wypełniony interaktywnymi, edukacyjnymi zabawkami. Znacie ten widok? My tak – i to doskonale! Właśnie dlatego wybraliśmy kreatywne zabawy dla małych dzieci, które wspierają logiczne myślenie, stymulują rozwój zmysłów i zapewnią wam wszystkim mnóstwo frajdy. Najlepsze jednak jest to, że większość potrzebnych do nich narzędzi macie w domu.

Dziecko radośnie uderza drewnianą łyżką w garnek, a w tym czasie za jego plecami stoi regał wypełniony interaktywnymi, edukacyjnymi zabawkami. Znacie ten widok? My tak – i to doskonale! Właśnie dlatego wybraliśmy kreatywne zabawy dla małych dzieci, które wspierają logiczne myślenie, stymulują rozwój zmysłów i zapewnią wam wszystkim mnóstwo frajdy. Najlepsze jednak jest to, że większość potrzebnych do nich narzędzi macie w domu.

Pięć zabaw. Każda inna, choć jest coś, co je łączy – żadna z nich nie wymaga zakupów w sklepie z zabawkami. Rzeczy, które będziecie potrzebować, prawdopodobnie mniej lub bardziej macie pod ręką – łyżki, miski, butelki, ręczniki, poduszki i koce. Możecie wziąć je ze sobą na spacer i bawić się na zewnątrz albo urządzić sobie zabawę sensoryczną w salonie. Przygotowując tę listę, inspirowaliśmy się trochę naszymi rodzicielskimi pomysłami, trochę waszymi, a trochę tymi, które Eliane Retz i Christiane Stella Bongertz zaproponowały w książce „Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka”. Jeśli więc poszukujecie zabaw dla młodszych i nieco starszych dzieci, nie krępujcie się. Korzystajcie!

Uwaga! Reklama do czytania

Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka

Książka o rozwoju dziecka 2-5 lat. Praktyczne rozwiązania na najczęstsze rodzicielskie wyzwania.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Zabawy dla małych dzieci. Kreatywne zabawy sensoryczne w kuchni, czyli wielkie gotowanie

Zajrzyjcie do szafki w kuchni. Wyciągnijcie makaron w różnych kształtach, siemię lniane, wiórki kokosowe, mąkę – wszystkie fascynujące produkty, którymi dzieci będą mogły się bezpiecznie bawić. Dorzućcie do tego kilka małych miseczek, łyżeczki, sitko, papierowe foremki na babeczki i… zacznijcie wielkie gotowanie! No, nikt na razie nie mówi o wysokich temperaturach – w końcu wszystkie, nieziemsko pyszne potrawy trzeba najpierw przygotować. Mieszajcie więc, przesypujcie, przesiewajcie, przekładajcie. Z uwagi na to, że to zabawa angażująca mnóstwo małych rzeczy, bądźcie jednak przy dziecku i uważajcie, by żadna z nich nie wylądowała w buzi, nosie czy uchu. Gotujcie i bawcie się dobrze!

Zabawa dla całej rodziny. Zbudujcie bazę!

Ręka w górę, kto w dzieciństwie uwielbiał budować bazę! Choć się nie widzimy, możecie być pewni, że jedna z naszych dłoni właśnie jest uniesiona – drugą opisujemy najlepszą zabawę dla dzieci w różnym wieku (i dorosłych w sumie też). Chowanie się w bazie, bo o niej mowa, zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a przez to, że odcina od wielu bodźców zewnętrznych, wspiera też kreatywność. Trzeba zresztą przyznać, że samo budowanie bazy jest już bardzo przyjemne! Nakryjcie stół dużym kocem i wejdźcie do waszego namiotu. Ciemno? Jeśli tak, koniecznie przyda wam się latarka. Twardo? Dodatkowe koce, kołdry i poduszki sprawią, że zrobi się miękko. Nudno? Książki i ulubione układanki rozprawią się z tym problemem. Ale skoro już macie latarkę, to wcale nie potrzebujecie dodatkowych zabawek – wystarczą wasze dłonie, udające dziś krokodyle i psy, a konkretnie ich cień poruszający się na wewnętrznej części blatu. Pozwólcie się zainspirować „Wierszykami paluszkowymi” Kasi Huzar-Czub, w których znajdziecie jeszcze więcej pomysłów na zabawy zmieniające palce rodzica w różne zwierzęta.

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Zabawy dla małych dzieci. Kąpiel dla zabawek, którą pokochają młodsze i starsze dzieci

Czas na zabawę w wodzie. Ale na czym dokładnie ta zabawa będzie polegać? To wszystko zależy od wersji, na którą się zdecydujecie. Garnek lub plastikową miskę możecie wypełnić wodą, w której później zanurzycie zabawki. W innej, bardziej zaawansowanej wersji, zabawę przenosicie do wanny lub dmuchanego basenu – oczywiście razem z zabawkami. A jakie to zabawki? Drewniana łyżka, miseczka, plastikowe zakrętki czy pusta, zakręcona butelka. Zobaczcie, co będzie unosiło się na powierzchni wody, a co upadnie na dno. Sprawdźcie, jak zachowa się w wodzie pusta butelka, a później przekonajcie się, co się z nią stanie, gdy wypełnicie ją wodą. Poza tym im więcej kubeczków i miseczek, tym lepiej! Przelewajcie, róbcie fontanny i urządzajcie wyścigi dla drewnianych pacek, które na potrzeby tej wodnej zabawy mogą stać się… motorówkami!

Książeczki kontrastowe NATULI

Pakiet: Zupa + Pranie + Spacer

Proste i zabawne książeczki kontrastowe, które stymulują rozwój i naturalną ciekawość dziecka.

Świetne pomysły na zabawy z dzieckiem. Ścieżka sensoryczna do wspólnej zabawy

Jeśli przed przeczytaniem tego opisu sprawdzicie w sieci, czym jest ścieżka sensoryczna, możecie być trochę zaskoczeni. W końcu to bardzo ważne narzędzie wykorzystywane w gabinetach integracji sensorycznej, a więc coś specjalistycznego, z czego raczej nie korzysta się na co dzień. Błąd! Ścieżki sensoryczne bez problemu możecie też zrobić samodzielnie w domu, by stymulować zmysły dziecka – zwłaszcza zmysł dotyku. Połóżcie na podłodze różne przedmioty: gazety, poduszki, koce, gąbki do mycia naczyń i ręczniki. Niech stanowią najnowocześniejszy tor przeszkód! Zdejmijcie skarpetki i sprawdźcie, które jego punkty są miękkie i miłe w dotyku, a które szorstkie i twarde. To świetna zabawa, którą możecie przenieść na zewnątrz – ręczniki mogą wówczas zastąpić liście, a poduszki – piasek. Wszystko zależy od waszej wyobraźni! Jesteśmy pewni, że każde małe dziecko pokocha taki spacer!

Zabawy dla małych dzieci. Kreatywne zabawy sensoryczne. Zachęć dziecko do turlania… rolki papieru toaletowego!

Ostatni pomysł zaczerpnęliśmy z książki „Wild child, czyli naturalny rozwój dziecka. Jest odpowiedzią na to, co dzieci uwielbiają robić – badać swoje otoczenie. To z kolei sprawia, że zabawki przeznaczone do zabawy wcale nie są najlepszą zabawką, kiedy w pobliżu znajduje się przykładowo… opakowanie chusteczek higienicznych. Dzieci w wieku przedszkolnym (a nawet jeszcze młodsze) często organizują sobie zabawę same – ta jednak niekoniecznie zawsze podoba się rodzicom. Jeśli zatem zadaniem dziecka do tej pory było rozrywanie chusteczek na dwa tysiące elementów, a my nie chcemy być świadkami tego, jak kolejne opakowanie podzieli los poprzedników, możemy zaproponować dziecku alternatywę. Osobista rolka papieru toaletowego do turlania? Nie ma sprawy! A może jednak chodzi o rozrywanie i ugniatanie? W takim razie dotychczasową rolę chusteczek może przejąć kolorowa bibuła, masa solna albo plastelina – z nich można zrobić jeszcze więcej fajnych rzeczy. Zdajcie się na swoją kreatywność, wymyślanie to też dobra zabawa!

Avatar photo

Autor/ka: Sandra Habrych

Doula, instruktorka hipnoporodu, polonistka, wieloletnia redaktorka dziecisawazne.pl. Szczęśliwa żona i mama dwóch chłopców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

9 odpowiedzi na “Zabawy dla małych dzieci. 5 kreatywnych pomysłów wspierających rozwój dziecka”

Z moją to nie przejdzie połowa zabaw,jeszcze ma mocną ochotę wszystko do buzi wkładać,rozrywać worki wkładać do buzi,książeczki wszystkie gryzie wszystko w sumie gryzie

Dzień dobry, dziękuję za pomysły, wiele z nich wykorzystam, ale nie jestem przekonana czy dawanie dziecku w tym wieku fasoli (zakładam, że chodzi o suchą) to dobry pomysł, idealny kształt do zadławienia się…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.