Zachęcaj dziecko do kolorowania - to ważne dla jego rozwoju!
| Zachęcaj dziecko do kolorowania – to ważne dla jego rozwoju!

Zachęcaj dziecko do kolorowania – to ważne dla jego rozwoju!

Uważasz, że kolorowanie wydrukowanych na papierze obrazków to nuda, nikomu niepotrzebna i odtwórcza praca, która nic nie wniesie do życia twojego malucha? Jeśli tak, to jesteś w błędzie i to wielkim. Kolorowanki mają zbawienny wspływ na edukację i rozwój dziecka. Dlatego nie należy dłużej zwlekać, a nawet zachęcać malucha do kolorowania wydruków z ulubionymi zwierzątkami czy bohaterami bajek.

Jaką kolorowankę wybrać?

Kolorowanka powinna być przede wszystkim dopasowana do wieku i możliwości dziecka. Zbyt trudna lub banalna książeczka z obrazkami do pomalowania może zniechęcić dziecko do dalszych prób kolorowania. Ważne także, by była odpowiadania dla płci dziecka, bo to coraz częściej jedna z bardziej istotnych kwestii przy wyborze nie tylko książek, ale także zabawek czy ubranek dla dzieci. Dziewczynki z pewnością wybiorą księżniczki i zwierzątka, a chłopcy postawią na samochody oraz czołgi. Bez względu na tematykę, książeczka do kolorowania powinna być przede wszystkim była interesująca. Idealna to taka, w której można dodatkowo rozwiązać zadania czy nakleić naklejki. Warto także pamiętać, że na rynku są kolorowanki, które można później powiesić na ścianie lub zbudować z nich domek czy zamek. Taka alternatywa dla standardowych kolorowanek to nie tylko okazja do edukacji, ale także niezwykły prezent, który z pewnością uraduje malucha i zagwarantuje mu (i rodzicom) długie godziny twórczej i kreatywnej zabawy.

Kiedy jest czas na kolorowankę?

Trudno jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy moment, na to by dać dziecku kredki i książeczkę. Wszystko zależy od indywidulanych predyspozycji oraz preferencji malucha, stopnia jego rozwoju oraz zainteresowań. Umownie powiedziane jest, że odpowiednim wiekiem na pierwsze kredki dla dziecka jest dwanaście miesięcy, Dostępne są na rynku nawet specjalne produkty przeznaczone dla najmłodszych artystów. Starannie dziecko powinno zacząć kolorować około czwartego roku życia, ale to także jest tylko wiek umowny, a wszystko zależy przede wszystkim od umiejętności dziecka. Nie warto wymagać od niego więcej niż potrafi zrobić. Należy je jednak wspierać w twórczym procesie, chwalić i zachęcać do dalszych eksperymentów z kredkami.

Co dobrego robi kolorowanie?

Pozytywne aspekty kolorowania, wpływ na dziecko oraz jego rozwój można właściwie wymieniać bez końca. Począwszy od koncentracji, koordynacji i kreatywności, a kończąc na nauce pisania, czytania oraz rozpoznawaniu kolorów i kształtów. Ma także zbawienny wpływ na motorykę małą, wzmacnia mięśnie dłoni i odbija się pozytywnie na kinestetyce oraz rozwija jego wyobraźnię i poszerza wiedzę.

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Dzieci są ważne

Dobry Duch serwisu Dziecisawazne.pl:)
Odwiedź stronę autorki/autora: http://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

„Człowiek to jedyny ssak, który odstawia swoje potomstwo, zanim ono będzie na to gotowe”. 3 historie o samoodstawieniu się dziecka od piersi

Czy faktycznie myślisz, to co myślisz? O wielkiej roli przekonań w naszym życiu

Juul na poniedziałek, cz. 63 – Wszystkie dzieci potrzebują autorytetu osobistego

Przejdz do: