"Zamiast wychowania" - Agnieszka Stein o Jesperze Juulu
Galeria najciekawszych prezentów na Dzień Dziecka... zobacz.
| „Zamiast wychowania” – Agnieszka Stein o Jesperze Juulu

„Zamiast wychowania” – Agnieszka Stein o Jesperze Juulu

Recenzja książki “Zamiast wychowania” Jespera Juula, duńskiego terapeuty rodzinnego i pedagoga, którego publikacje, między innymi “Twoje kompetentne dziecko”, są jednymi z najbardziej cenionych poradników wychowawczych na świecie.

Przeczytałam najnowszego Jespera Juula. Podoba mi się.

Podoba mi się w nim, że jest napisany w formie wywiadu. Coraz bardziej lubię tę formę. Pomaga ona pokazać się specjaliście od trochę innej strony. Zadawane pytania są zwróceniem uwagi na to, co może być ciekawe dla czytelników, dla rodziców. Zachęcają do jasnego wyrażania myśli i podawania przykładów. I taka też jest ta książka. Dużo porządkuje i nie jest powierzchowna. Pomaga zrozumieć autora, kiedy pisze różne, także te kontrowersyjne rzeczy o relacjach między rodzicami i dziećmi.

Dużo w niej o odpowiedzialności. O tym, że możemy być odpowiedzialni tylko za siebie, i co się dzieje, kiedy próbujemy być odpowiedzialni za innych.

zamiast-wychowania2

Nowa książka Jespera Juula w Natuli.pl: Zamiast wychowania

W książce widać warsztat terapeuty mającego do czynienia z rodzicami; myślenie systemowe i rodzinne, które od początku i od podjęcia współpracy z Walterem Kemplerem, amerykańskim psychiatrą, było podstawą pracy autora. Można w niej też znaleźć bardzo ciekawy wątek prywatnego życia Juula, jego relacji z rodzicami i tego, jaki to wszystko miało wpływ na pracę i podejście terapeuty do kwestii relacji międzyludzkich.

Dla kogo jest ta książka?

Dla rodziców, którzy chcą uporządkować sobie wiedzę na temat podejścia Juula do wychowania. Warto po nią sięgnąć, nawet jeśli ktoś czytał poprzednie książki autora. Dla tych, którzy dopiero zaczynają lub chcą zacząć przygodę z Juulem, “Zamiast wychowania” może być dobrym wprowadzeniem w jego teorie.
Dla specjalistów, bo potrafi zainspirować i uporządkować niezwykle istotne zagadnienia – jak choćby posiadanie przez rodziców zdrowych granic i problemy wynikające z ich braku.

Książkę świetnie się czyta. Jest bogata w treść, niezwykle esencjonalna. Można do niej wielokrotnie wracać, by pogłębiać wybrane tematy, lub by odkrywać zupełnie nowe spojrzenie na wychowanie.

Foto: ninavarumo.com/people

Więcej dobrych artykułów? Kliknij lajk

Agnieszka Stein

Psycholog dziecięcy. Zajmuje się wspieraniem rodziców w ich wysiłkach wychowawczych i pomocą w kryzysowych sytuacjach. Prowadzi warsztaty umiejętności wychowawczych dla rodziców i wspiera profesjonalistów pracujących z dziećmi. Jest autorką książek z nurtu rodzicielstwa bliskości: "Dziecko z bliska" i "Dziecko z bliska idzie w świat". Prywatnie jest mamą chłopca w wieku szkolnym.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://agnieszkastein.pl/
Plaża, słońce i… rekiny, czyli o ubraniach na ciepłą porę roku od Jako-o

Krótkowzroczność – jakie mamy możliwości radzenia sobie z tym problemem?

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Granice – szanujmy cudze, ale także swoje własne. Rozmowa z Małgorzatą Musiał, cz.1

Jak w zgodzie ze sobą zatrzymywać agresję fizyczną i werbalną dziecka?

Pasożyty w twoim ciele – jak je wykryć i jak z nimi walczyć?

Przejdz do: