Kategorie
Dziecko Rodzina Rozwój przez zabawę

10 pomysłów na zabawki i zabawy, które ćwiczą małe rączki

Jesienne wieczory czasem dłużą się niesamowicie. W co wówczas bawić się z kilkulatkiem, by nie popaść w monotonię i razem z dzieckiem mieć z tego frajdę? Oto kilka naszych propozycji.

1. Magiczne pudełka

Recyklingowe pudełka, do których można wkładać kolorowe patyczki, przeciągać przez nie tasiemki bądź wrzucać drobne rzeczy wydające dźwięki (a potem słuchać i nazywać, jakie to dźwięki). To świetne ćwiczenie dla motoryki małej, które z pewnością wciągnie dwuletniego malucha w zabawę.

zabawy1

2. Tor przeszkód dla kolorowych kuleczek

Wystarczy kilka rolek po papierze toaletowym, dobrze trzymająca taśma klejąca i kolorowe piłeczki bądź pompony. Można tworzyć wymyślne tory i wykorzystywać je na różne sposoby, na przykład określony tor stworzyć tylko dla konkretnego koloru pomponów. Pompony spadają, a dziecko ćwiczy rączki, poznaje podstawowe prawa fizyki i… świetnie się bawi.

zabawy12

3. Księżycowy piasek własnej roboty

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Oczywiście, można już kupić gotowy, ale jeśli macie ochotę, równie dobrze możecie przygotować go samodzielnie. Wystarczy 8 szklanek mąki pszennej i 1 szklanka oleju roślinnego. Gdy chcesz, żeby twój piasek nabrał różnych kolorów, podziel miksturę na mniejsze części i dodaj do nich po kilka kropel barwnika spożywczego. To dość nietypowy piasek – bardzo przyjemny w dotyku. Jest wyjątkowo kruchy, ale gdy ściskamy go w ręce, łatwo poddaje się formowaniu, dlatego tak świetnie nadaje się do ćwiczenia motoryki małej.

zabawy3

4. Makaronowa tęcza

Barwniki spożywcze mają wiele zastosowań w zabawie z dziećmi. Dzięki nim możemy uczyć dzieci kolorów i zachęcać do sortowania w odpowiednich pojemnikach. To niezwykle wciągająca i angażująca zabawa. W tej odsłonie – do sortowania wykorzystujemy makaron, zafarbowany wcześniej na różne kolory. Do odpowiednich pojemników (o tożsamej barwie) dziecko wkłada odpowiednie makarony. Prosta zabawa, która wymaga skupienia i ćwiczy zdolności manualne (poziom trudności można zmieniać wraz z wiekiem – gdy jest nieco starsze, może sortować mniejsze rzeczy za pomocą pensety).

zabawy4

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

5. Hand made’owe domino

Wystarczy zestaw patyczków do lodów i kolorowe markery, którymi ozdobisz ich końcówki. Takimi klockami można się bawić na wiele sposobów, układając je kolorami, segregując bądź budując przeróżne figury i… jednocześnie ćwicząc chwyt pęsetowy.

zabawy6

6. Zabawy z zakraplaczem

Wystarczy znaleźć odpowiednią podkładkę pod mydło, która ma masę drobnych wypustek, by zamienić ją w idealną, angażującą zabawkę dla 2-3 latka. Zadanie dziecka polega na zakraplaniu drobnych wypustek zakraplaczem. To bardzo precyzyjna, wymagająca skupienia zabawa, która ćwiczy nie tylko cierpliwość, ale też precyzję chwytania.

zabawy7

7. Konstrukcyjne klocki z patyczków

Przyda się sporo patyczków po lodach i rzepy w postaci kropek. Patyczki możecie wcześniej wspólnie pokolorować, a następnie nakleić rzepy na ich końcówkach. Z takich klocków można tworzyć prawdziwe cuda, a momentami wciągają lepiej, niż niejeden zestaw Lego.

zabawy8

8. Zabawy klamerkami

Wystarczy koło z kartonu oklejone kolorowym papierem oraz drewniane klamerki pomalowane w kolory pokrywające się z tymi uwzględnionymi na tekturze. Zadaniem dziecka jest dobranie kolorów do pary i doczepienie klamerek w odpowiednich miejscach.

zabawy9

9. Tęczowe ozdoby z rolek po papierze toaletowym

Z drucików kreatywnych, które z łatwością znajdziesz w każdym sklepie papierniczym, stworzyć można wiele ciekawych rzeczy. W tym tęczowe naszyjniki w których główną ozdobą będą kolorowe rolki po papierze toaletowym. Wystarczy je wcześniej pomalować, a następnie nawlekać wspólnie z dzieckiem na połączone ze sobą druciki (lub po prostu sznurek).

zabawy10

10. Niezawodna pomoc w kuchni

Może dla ciebie to rutyna, ale twoje dziecko będzie zachwycone. Kilkulatek z pewnością poradzi sobie z pokrojeniem banana, gruszki bądź ogórka na kolację. Dla niego to doskonały trening motoryki małej, dla ciebie – niezawodna pomoc i okazja do tego, by włączyć dziecko we wspólne przygotowanie posiłków.

zabawy11

Inspiracja: theimaginationtree.com, teach-me-mommy.com, laughingkidslearn.com, nurturestore.co.uk, pinkstripeysocks.com, threeoaksblog.wordpress.com, powerfulmothering.com, craftionary.net, montessoriworksblog.com

Foto: angelina_creations

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.