100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| 10 powodów, dlaczego dając prezenty będziesz bogatszy!

10 powodów, dlaczego dając prezenty będziesz bogatszy!

Czy altruizm się opłaca? Bardzo! Choćby dlatego warto dawać bliskim jak najwięcej. I nie chodzi tylko o takie podarunki, które odchudzają nasze portfele - dobrym prezentem jest również czas, uwaga, zaangażowanie.

Kupon na święty spokój dla zapracowanej matki może okazać się towarem luksusowym, dużo cenniejszym niż kolejny flakon perfum. Poniżej dziesięć powodów, dlaczego warto sprawiać bliskim prezenty. Zachęcamy do robienia tego jak najczęściej. Wszak obdarowywanie to gest wdzięczności i zainteresowania, po który sięgali już nasi przodkowie.

1. Dawanie to emocjonalna winda

Obdarowywanie jest uniwersalnym sposobem, aby okazać drugiej osobie zainteresowanie, uznanie czy wdzięczność. Ale sam gest dawania poprawia również samopoczucie tego, który jest sprawcą całego zamieszania. Gdy dajemy, nie oczekując jednocześnie niczego w zamian, dbamy o swoje zdrowie psychiczne i budujemy zdrowsze relacje z otoczeniem.

2. Dawanie buduje więzi

Można powiedzieć, że każdy prezent jest swoistym komunikatem. Może być wyrazem naszych uczuć, wdzięczności, zainteresowania drugą osobą czy chęci utrzymania lub pogłębienia kontaktu. To, czym zdecydowaliśmy się obdarować drugą osobę, mówi też wiele o nas samych. Czy jesteśmy dobrymi obserwatorami? Wystarczająco zaangażowanymi w relację z drugą osobą? Czy potrafimy dbać o innych?

Reklama sponsora artykułu

3. Dawanie przynosi szczęście

Aż 64 proc. Polaków deklaruje, że woli dawać prezenty niż je dostawać. Ich deklaracje są spójne z wynikami badań pokazującymi, że ludzie czują się szczęśliwsi właśnie w tej pierwszej roli – czyli roli obdarowującego. Podobno podczas obdarowywania uaktywnia się obszar mózgu odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności, ale też za interakcje społeczne i budowanie zaufania. Zachowania altruistyczne uwalniają też endorfiny, znane jako hormony szczęścia.

4. Dawanie uwalnia oksytocynę

Kiedy obdarowujemy bliskich prezentami, oprócz endorfin uwalniana jest do organizmu również oksytocyna. Hormon ten, wydzielany również podczas seksu czy karmienia piersią, wywołuje w nas uczucie ciepła, euforii i wspólnoty z drugą osobą. Zgodnie z badaniami dawka oksytocyny, która wydziela się podczas obdarowywania sprawia, że ludzie są względem siebie bardziej hojni i empatyczni.

5. Dawanie sprzyja długowieczności

Według amerykańskich naukowców dawanie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i długowieczność, ponieważ pomaga zmniejszyć stres. W książce pt. „Dlaczego dobre rzeczy przytrafiają się dobrym ludziom” Stephen Post, profesor z nowojorskiego uniwersytetu, cytuje badania, które wykazują, że obdarowywanie przynosi korzyści zdrowotne u osób z chorobami przewlekłymi, w tym ze stwardnieniem rozsianym i HIV. Podobne badania pokazują, że osoby starsze zaangażowane w wolontariat są w 44 proc. mniej narażone na wcześniejszą śmierć niż te, które nigdy wolontariuszami nie były. Co ciekawe, otrzymywanie pomocy nie jest jednocześnie związane ze zmniejszeniem ryzyka zgonu.

6. Dawanie to promowanie dobrych praktyk społecznych

Podobno dobro zawsze powraca. Dawanie umożliwia budowanie pola wymiany społecznej, wspiera też poczucie zaufania i współpracy. To działanie na rzecz całej wspólnoty. Jeśli dajesz – promujesz dobre praktyki społeczne i działasz na korzyść przyszłych pokoleń.

7. Dawanie budzi wdzięczność

I działa w dwie strony – podarunek zarówno może być wyrazem wdzięczności, jak też zaszczepić wdzięczność w tym, który prezent otrzymuje. A badania pokazują, że wdzięczność służy budowaniu szczęścia, zdrowia i więzi społecznych. Dodatkowo wyrażanie wdzięczności do bliskiego przyjaciela czy partnera pomaga budować z nim silniejszą więź. Badacze sugerują również, że kultywowanie wdzięczności w życiu codziennym to jeden z kluczy do zwiększenia szczęścia osobistego.

8. Dawanie jest zaraźliwe

Inne badania pokazują, że gdy jedna osoba zachowuje się wspaniałomyślnie, inspiruje obserwatorów, by tak samo hojnie zachowywali się w stosunku do innych osób. Zdaniem naukowców altruizm ma więc moc rozprzestrzeniania się na olbrzymią skalę.

Reklama sponsora artykułu

9. Dawanie jest gestem człowieczeństwa

Naukowcy przekonują, że obdarowywanie nie jest tworem współczesnej kultury komercyjnej, a sam altruizm wpisany jest w naszą kulturę od wieków. Udokumentowano wszak, iż robili to nasi przodkowie, a niejednokrotnie takie obdarowywanie umożliwiało utrzymanie rodziny. Najbardziej oczekiwanym darem była żywność. Upodobanie do praktycznych prezentów zostało nam zresztą po dziś dzień – aż 84 proc. Polaków deklaruje, że to właśnie użyteczność przy doborze prezentu liczy się dla nich najbardziej.

10. Dawanie jest łatwe i przyjemne!

Bo w dawaniu wcale nie chodzi o to, by było „na bogato”. Zdecydowana większość osób deklaruje, że nie cena, a pomysł liczą się najbardziej. W perspektywie nadchodzących świąt ma to niebagatelne znaczenie. Ostatnie badania przygotowane przez TNS Polska pokazują, że wśród świątecznych prezentów dla dzieci dominować będą przede wszystkim te materialne, kupione najczęściej w super- i hipermarketach. Rodzice głowią się nad tym, ile pieniędzy przeznaczyć na nowe zabawki, podczas gdy wystarczyłoby czasem dorzucić trochę więcej czasu od siebie, by otrzymać to, co w geście obdarowywania liczy się najbardziej – wyraz radości na twarzy drugiej osoby. Część z tej radości zostanie też po naszej stronie. I na tym właśnie polega moc obdarowywania.Justyna Urbaniak

Piszę zawodowo, prywatnie jestem matką i kurą domową. Z wykształcenia - nauczycielką polonistką, z przekonania - antypedagogiem. Aktualnie, oprócz pisania, dokształcam się w zakresie edukacji alternatywnej, Porozumienia Bez Przemocy, gotowania. Ostatnio również bloguję: http://justynaurbaniak.natemat.pl/.
Odwiedź stronę autorki/autora: http://justynaurbaniak.natemat.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Czym się bawić? O zabawkach adekwatnych do wieku dziecka

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: