Kategorie
Ciąża i narodziny Kalendarz ciąży Trymestr 3.

38 tydzień ciąży

Kalendarz ciąży pozwoli rozumieć zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele oraz dokładnie śledzić rozwój Twojego maleństwa.

38. tydzień ciąży: co się dzieje z Twoim ciałem?

Przeczytaj także: 37. tydzień ciąży

To już naprawdę finał, a maluszek może urodzić się w zasadzie w każdej chwili. Pewnie codziennie zastanawiasz się, czy to już i kiedy tak naprawdę się zacznie?

Jak zrozumieć małe dziecko

Poradnik pomagający w codziennej opiece nad Twoim dzieckiem

Zobacz w księgarni Natuli.pl

Przeczytaj także: Kiedy zaczyna się poród?

Skąd wiadomo, że zaczyna się poród? Większość doświadczonych położnych mówi, że jeśli zastanawiasz się, czy to już, to znaczy, że jeszcze nie zaczęłaś rodzić. Kobiety, które faktycznie rodzą, instynktownie czują, że poród się rozpoczął.Innymi symptomami, które mogą się pojawić i zwiastować rozpoczynający się poród są:

  • odejście czopa śluzowego – galaretowatej substancji, która zamyka ujście szyjki macicy przez całą ciążę. Może być bezbarwna, może być podbarwiona nitkami krwi – to zupełnie w porządku. Jeśli Twój czop odszedł, to sygnał, że szyjka dojrzewa i przygotowuje się do porodu. Może rozpocząć się w ciągu kilku godzin lub kilku dni, niestety nie ma reguły.
  • bóle w dole brzucha przypominające te, które zwiastują nadejście miesiączki. Co o odróżnia pierwsze skurcze porodowe os przepowiadających? Przybierają na sile i częstotliwości, odstępy między nimi stają się regularne i nie wyciszają się po zmianie pozycji, wzięciu kąpieli, prysznicu, etc. Obserwuj z uwagą swoje ciało: ułóż ręce na dnie macicy (na górze brzucha)i przyglądaj się: czy brzuch twardnieje? Ile trwa takie napięcie? Z jaką częstotliwością? Czy skurcze są mocniejsze, czy słabsze? Przy okazji każdego skurczu (twardnienia brzucha) warto trenować swoje przeponowe oddychanie,
  • głód – napad niepohamowanego apetytu może świadczyć o tym, że Twój organizm potrzebuje dużej dawki doładowania energetycznego, by przygotować się na czekający go wysiłek (pamiętaj o tym, że wg niektórych wysiłek, którego doświadcza kobieta przez cały poród, jest porównywalny do przebiegnięcia maratonu). Ufaj swoim naturalnym instynktom, tym bardziej, że w wielu szpitalach nadal jedzenie w trakcie porodu jest zabronione i dopuszcza się jedynie spożywanie jasnych, przejrzystych płynów,
  • oczyszczanie organizmu – jeśli dopadły Cię symptomy jakby grypy żołądkowej (biegunka, wymioty), ale bez temperatury i dodatkowego złego samopoczucia, to również mogą być objawy rozpoczynającego się porodu. To naturalny sposób, by organizm oczyścił się przed porodem – alternatywa m.in. dla stosowanej w szpitalach lewatywy (obecnie przeważnie na życzenie rodzącej).

Pod koniec ciąży możesz czuć się rozbita i przemęczona. Jeżeli masz taką możliwość, postaraj się znaleźć czas na odpoczynek i krótką drzemkę w ciągu dnia. Dzięki temu zaczniesz zbierać energię na zbliżający się poród.

Co powinno Cię zaniepokoić w ostatnich tygodniach?

  • krwawienie – czysta, żywa krew to niewątpliwie sygnał, by natychmiast udać się do szpitala. Może to być zwiastun odklejającego się łożyska lub łożyska przodującego (łożysko przodujące z reguły jest diagnozowane na o wiele wcześniejszym etapie ciąży i może być wskazaniem do oszczędzającego trybu życia lub hospitalizacji). Z kolei lekkie plamienie lub śluz z nitkami krwi (zwłaszcza po badaniu ginekologicznym) to zazwyczaj zupełnie naturalny objaw. Szyjka macicy jest bardzo ukrwiona i rozpulchniona, stąd możliwość brudzenia,
  • odejście wód płodowych o zielonym zabarwieniu – zmiana zabarwienia wód oznacza, że dziecko oddało smółkę – dzieje się tak najczęściej w wyniku jakiegoś stresu: niedotlenienia, zakażenia. Taka sytuacja często wymaga natychmiastowego działania lekarzy,
  • zmiana dynamiki ruchów płodu – naturalnym jest, że malec ma mniej miejsca i rusza się mniej dynamicznie. Obecnie to raczej przesuwanie, przekręcanie, odpychanie. Ale powinnaś móc naliczyć odpowiednią ilość ruchów (zwłaszcza po odpoczynku i zjedzeniu przekąski). Jeśli jednak masz wrażenie, że dziecko zdecydowanie za mało się rusza- lub wprost przeciwnie, rusza się nerwowo i chaotycznie- koniecznie pojedź na kontrolę do szpitala.

Przeczytaj także: Jak ułatwić sobie poród?

Co się dzieje z Twoim dzieckiem?

Pomimo tego, że w macicy jest już bardzo mało miejsca, dziecko w dalszym ciągu próbuje się przeciągać, chociaż przychodzi mu to z trudem. Obecnie waży około 3 kg i mierzy około 48 cm.

Przez kilka ostatnich tygodni w jelitach dziecka gromadzą się niestrawione resztki, które przyjmują zielonkawe zabarwienie. To tak zwana smółka. Jest to pierwszy stolec dziecka, który powinien zostać wydalony w pierwszej dobie po porodzie.

U męskich noworodków jądra powinny znajdować się w worku mosznowym. Lekarz neonatolog na pewno sprawdzi ich obecność bezpośrednio po urodzeniu.

Maluszek powinien być obrócony główką w dół i wstawiać się powoli w kanał. Jeśli jednak nadal jest w pozycji pośladkowej lub poprzecznej (dotyczy to raptem 3 % ciąż), to na tym etapie jest ostatnia możliwość, by spróbować zwiększyć swoje szanse na poród naturalny. Po 38. tygodniu można wykonać tzw. obrót zewnętrzny płodu – robią to doświadczeni specjaliści w szpitalu pod kontrolą USG. Decydując się jednak na takie rozwiązanie, warto mieć świadomość ewentualnych komplikacji i zrobienia na cito cięcia cesarskiego.

Niegrzeczne książeczki

Seria Niegrzeczne Książeczki to opowieści dla małych i dużych, które rozprawiają się z mitami dotyczącymi dzieciństwa. Czy dziecko zawsze powinno być posłuszne, zjadać wszystko z talerza i dzielić się swoimi rzeczami? Książeczki bez jasnego morału, dające przestrzeń na rozmowę i zrozumienie potrzeb, pisane w duchu Porozumienia bez Przemocy.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Kalendarz ciąży: o czym warto pamiętać w 38. tygodniu?

  • suplementuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg,
  • suplementuj 500 mg DHA ,
  • suplementuj 2000 j. witaminy D3,
  • masuj krocze, by przygotować tkanki do porodu,
  • licz ruchy płodu,
  • wsłuchuj się w swój organizm – gdy poród faktycznie się rozpocznie, nie będziesz mieć żadnych wątpliwości,
  • pamiętaj o rutynowej wizycie u specjalisty prowadzącego ciążę i wykonaniu niezbędnych badań (morfologia, mocz),
  • to ostatni moment, by pomóc dziecku się obrócić, jeśli jest w pozycji pośladkowej, można wykonać tzw. obrót zewnętrzny płodu.

Przeczytaj także: 39. tydzień ciąży

Konsultacja merytoryczna: położna Celina Szwinta

Avatar photo

Autor/ka: Ewa Krogulska

Psycholog, doula i promotorka karmienia piersią. Współautorka książki „Jak zrozumieć małe dziecko”. Prowadzi zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży oraz wykłady, warsztaty i konsultacje dla rodziców.


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.