Wakacje z dziećmi, wakacje bez dzieci, wakacje bez rodziców? > zobacz
| 4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka

4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka

Długie karmienie piersią a także utrzymanie laktacji po powrocie do pracy wymaga czasem znacznego wysiłku, zwłaszcza od mam, które w ciągu dnia spędzają wiele godzin z dala od swoich dzieci. Warto jednak zadać sobie ten trud - mleko mamy to najlepszy pokarm dla dziecka, a karmienie jest momentem wyjątkowej bliskości dla obojga. Z dłuższym karmieniem piersią wiąże także kilka innych, bardziej praktycznych korzyści, o których warto pamiętać, zwłaszcza w chwilach zwątpienia.

4 powody, dla których nie warto zastępować mleka mamy mlekiem modyfikowanym u starszego dziecka:

1. Wyższa frekwencja w pracy

Dzieci karmione piersią są zdrowsze. Oznacza to, że rodzice rzadziej są zmuszeni do brania wolnych dni, aby zostać w domu z chorym dzieckiem. Badania pokazują, że matki karmiące mają od 3 do 6 razy niższą absencję niż mamy, które karmią mlekiem modyfikowanym.

2. Długoterminowa inwestycja w zdrowie dziecka

Karmienie piersią znacznie obniża ryzyko wystąpienia egzemy, astmy, świszczącego oddechu i cukrzycy u dziecka. Sprzyja także zdrowiu mamy: kobiety karmiące piersią są mniej narażone na rozwój raka sutka, raka jajnika i osteoporozę.

3. Oszczędność

Karmienie piersią pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jednorazowy zakup laktatora jest znacznie tańszy niż regularne kupowanie mleka modyfikowanego. Ponadto maluchy karmione piersią rzadziej chorują, więc można zaoszczędzić na lekach.

4. Więź emocjonalna

Ściąganie mleka, magazynowanie a nawet sam widok mleka w miejscu pracy pomaga czuć się bliżej dziecka w czasie, gdy jesteście osobno. To także wspaniały (choć oczywiście nie jedyny) sposób na nadrobienie godzin rozłąki. Ponieważ tylko mama może karmić piersią, daje jej to pewne poczucie bycia niezastąpioną. Matka i dziecko mogą cieszyć się dodatkową bliskością także podczas nocnego karmienia.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez pierwszych pełnych 6 miesięcy życia dziecka. Potem powinno nastąpić rozszerzenie diety o lokalne produkty uzupełniające. W krajach rozwijających się zalecane jest karmienie piersią minimum 3 lata lub dłużej, szczególnie dzieci obciążonych alergiami. Eksperci od spraw żywienia uważają, że zgodnie z naturalnym, zachodzącym od wieków procesem rozwoju, należy płynnie przejść od wyłącznego karmienia piersią do uzupełniania mlecznej diety dziecka innymi produktami. W drugim półroczu życia malucha powinna być to jedynie degustacja, zapoznawanie z nowymi konsystencjami, zapachami, smakami tak by stanowiły zaledwie trzecią części całości wyżywienia (aż do okolic 12 miesiąca). Proporcje stopniowo powinny się zmieniać, by około 24 miesiąca życia dziecka mleko mamy stanowiło trzecią część pożywienia.

Źródła: askdrsears.com, maternityaction.org.uk


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Nie dajmy sobie wmówić, że ktoś inny wie lepiej, jak karmić piersią nasze dzieci! Rozmowa z Magdą Karpienią

Czy plastik jest naprawdę lepszy od szkła?

Juul na poniedziałek, cz. 91 – Odpowiedzialność matek za relacje dzieci z ojcem – to nikomu nie przynosi korzyści

Przejdz do: