Kategorie
Ekowiadomości

Mikołajki. Kiedy obchodzimy święto Mikołaja z Miry? I skąd pomysł na drobne upominki?

Ma długą, białą brodę, nosi czerwony płaszcz i charakterystyczną czapkę z ogromnym pomponem. Dźwiga ciężki wór wypełniony po brzegi prezentami, ale za to nie musi martwić się transportem – renifery wszystko ogarniają. Kto to? Święty Mikołaj? Akurat! Ten prawdziwy wcale tak nie wygląda. I skąd wzięły się mikołajki? Kiedy się je obchodzi? Chodźcie, wszystko wam wyjaśnimy.

Co kraj, to obyczaj. W starym powiedzeniu jest wiele racji. Zwyczaj wręczania prezentów wygląda inaczej w wielu krajach i, co ciekawe, nie zawsze za wszystkie atrakcje odpowiada Święty Mikołaj. Tym razem skupimy się na tym, co grudniową porą dzieje się w Polsce.

Uwaga! Reklama do czytania

Cudowne wierszyki, które wprowadzają świąteczną atmosferę.

Historia mikołajek. Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta…

Święty Mikołaj, którego znamy z reklam, filmów, książek i potężnych tronów w galeriach handlowych, „urodził się” w latach 30. XX wieku. Funkcjonującą w kulturze masowej postać (z białą brodą, w czerwonym płaszczu – wiecie, o kim mowa) spopularyzował koncern Coca-Cola. I choć producent słynnych na całym świecie napojów z bąbelkami od lat przekonuje nas, że święta są coraz bliżej, a hojny brodacz, zamiast sań, wybiera wielką, czerwoną, oświetloną ciężarówkę, musicie poznać prawdę. Mikołaj z Miry, a więc święty katolicki i prawosławny, ku czci którego obchodzimy mikołajki, nie przypomina Mikołaja z reklamy. Ikonografia podsuwa postać mężczyzny trzymającego pastorał, noszącego mitrę (tak, żadnej śmiesznej czapki z pomponem!) i długą, czerwoną szatę biskupią. 

Mikołajki – święto. Więcej o życiu świętego Mikołaja (tego prawdziwego)

Najstarsze przekazy o biskupie pochodzą z VI wieku. Według legendy, Mikołaj urodził się w 270 roku w Patarze, a zmarł 6 grudnia 345 lub 352 roku w Mirze. Wsławił się pomocą biednym i potrzebującym, z czym zresztą wiąże się też legenda o trzech córkach spisana w żywocie autorstwa archimandryty Michała. Pojawia się w niej postać bogatego i chciwego człowieka, który drwił z pobożności Mikołaja. Bóg go ukarał, a mężczyzna popadł w skrajną biedę i postanowił sprzedać swoje córki, które, ze względu na brak posagu, i tak nie mogłyby liczyć na zamążpójście. Mikołaj postanowił uratować cnotę dziewcząt i pod osłoną nocy wybierał się do sąsiada i wrzucał przez okno pieniądze. Mężczyznę ciekawiło jednak, kto jest aż tak hojny. Czuwał całą noc przy oknie i odkrył, że to wyśmiewany przez niego Mikołaj przynosi dary. Od tej pory żył zgodnie z przykazaniami.

Uwaga! Reklama do czytania

Książka dla dzieci Gdy Mikołaj był malutki

Gdy Mikołaj był malutki

Święta są co roku, ale mamy dla was historię, której jeszcze nie znacie.

Kiedy myślimy o Mikołaju, wyobrażamy sobie grubszego starszego pana z siwą brodą i rumianymi policzkami. Wszyscy zapomnieliśmy, że Mikołaj też był malutki. Jak sądzicie, jakim był dzieckiem?

CHCESZ? KLIKNIJ!

Prezenty z okazji mikołajek. Dlaczego mikołajki obchodzone są 6 grudnia?

Wspomniana legenda nie jest jedyną, która przedstawia biskupa Mikołaja, nie brakuje również wzmianek o nim. Wciąż nie znamy jednak wielu szczegółów, sporny jest m.in. rok śmieci biskupa, ale co do dnia nie ma żadnych wątpliwości. To 6 grudnia. W wigilię tego dnia, na cześć Mikołaja, wręcza się dzieciom drobne upominki. Ten wzruszający zwyczaj ma być wspomnieniem świętego z Miry, który w średniowieczu nazywany był patronem dzieci. W wielu dokumentowanych od XV wieku źródłach europejskich (w tym także polskich) znajdziemy informację, że odwiedzał on i obdarowywał tylko grzeczne dzieci, a niegrzeczne… uderzał pastorałem. Dziś, całe szczęście, nikt mnie mówi już o wymierzaniu kary atrybutem biskupów (choć straszenie dzieci Mikołajem nadal jest częstą praktyką – z czym walczy Alicja Dyrda w opowieści „Święta”). Za to w nocy z 5 na 6 grudnia drobne upominki lądują pod poduszkami najmłodszych, ale często też w ich butach lub dużych, świątecznych skarpetach.

Uwaga! Reklama do czytania

Świąteczne opowieści Krasnalka

Czyli o tym, jak widzialni i niewidzialni mieszkańcy lasu witali zimę, czekali na święta i jak podpatrywało to pewne dziecko.

CHCESZ? KLIKNIJ!

Mikołajki kontra Boże Narodzenie – to kiedy w końcu przychodzi święty Mikołaj? Kto przynosi dzieciom prezenty?

Mikołajki w Polsce obchodzimy 6 grudnia. Co do tego wszyscy jesteśmy zgodni. Zwykle jednak nie przywiązujemy większej wagi do tego zwyczaju – oczywiście mikołajki organizowane są często w przedszkolach, szkołach czy salach zabaw, co dla dzieci jest dodatkową atrakcją, ale na prawdziwe świętowanie czekamy aż do wigilii Bożego Narodzenia. I kto wtedy nas odwiedza? Cóż, tutaj sprawa się nieco komplikuje. Dużą część Polski „obsługuje” Święty Mikołaj (ten, na którego czekają najmłodsi, zdecydowanie bardziej przypomina kultową postać z reklamy niż świętego z Miry), ale w wielu regionach rodziny czekają na innych obdarowujących. Na Górnym Śląsku jest to Dzieciątko, na Śląsku Cieszyńskim – Aniołek, na Dolnym Śląsku – Gwiazdka, w Wielkopolsce, na Kujawach i Pomorzu – Gwiazdor, a na wschodzie Polski – Dziadek Mróz. Niezależnie jednak od tego, kto i kiedy przynosi prezenty, warto pielęgnować tę magiczną tradycję. Nie tylko dzieci na nią czekają. Rodzice również!

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne


Mądry rodzic, bo czyta…

Sprawdź, co dobrego wydaliśmy ostatnio w Natuli.

Czytamy 1000 książek rocznie, by wybrać dla ciebie te najlepsze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.