7 porad, jak zadbać o bezpieczne korzystanie ze smartfonu lub tabletu
| 7 porad, jak zadbać o bezpieczne korzystanie ze smartfonu lub tabletu

7 porad, jak zadbać o bezpieczne korzystanie ze smartfonu lub tabletu

Dziś niemal każdy z nas jest w posiadaniu smartfonu bądź tabletu, a elektroniczne urządzenia otaczają nas niemal wszędzie. Kolorowe, świecące się ekrany, na których wiele się dzieje, są dla dzieci niezwykle atrakcyjnym bodźcem. Jako rodzice, chcemy jednak dbać o bezpieczeństwo oraz prawidłowy rozwój naszych pociech. W jaki sposób możemy chronić nasze dzieci przed szkodliwymi skutkami nadużywania takich urządzeń? Warto wcielić w życie siedem poniższych zasad:

1. Wybierz odpowiedni wiek.

Eksperci radzą, by dobrze przemyśleć wiek, w którym po raz pierwszy udostępnimy najmłodszym tablet bądź smartfon. Dobrze jest, aby dzieci najpierw dobrze rozwinęły umiejętności motoryczne (ruch, równowagę, orientację w terenie) i zdolności manualne, a dopiero potem dostały do ręki urządzenie elektroniczne. Wielu psychologów mówi, że dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny w ogóle korzystać ze smartfonów czy tabletów, a dzieci w wieku przedszkolnym powinny robić to w stopniu bardzo umiarkowanym – dopiero wiek szkolny jest ich zdaniem odpowiednim czasem na odkrywanie dobrodziejstw tych urządzeń i korzystanie z różnych aplikacji.

2. Udostępnij dziecku odpowiednie aplikacje.

Skoro już o aplikacjach mowa, dopilnuj by Twoje dziecko korzystało z wartościowych, rozwijających aplikacji do nauki i zabawy. Możesz pobrać aplikację YouTube Kids, dzięki której będziesz mieć pewność, że dziecko ogląda tylko te treści, które są przeznaczone do niego. Jeżeli szukasz ciekawych aplikacji mobilnych, z pewnością znajdziesz wiele interesujących gier w appmarketach. Na pewno warto przyjrzeć się grom tworzonym przez polskie studia developerskie, takie jak MythicOwl. Produkcje te nie tylko pozwalają na naukę poprzez zabawę, ale powstają pod nadzorem kompetentnych pedagogów, którzy dbają o poprawność treści zawartych w aplikacjach i ich adekwatność do wieku wczesnoszkolnego. Miłośników geografii na pewno zaciekawi gra Geo Flags Academy (Akademia Flag i Państw), w której zastosowano SuperMemo – unikalny algorytm przyspieszający proces uczenia się flag i państw. Młodym miłośnikom muzyki z pewnością spodoba się aplikacja Note Fighter – wirtualne pianino, dzięki któremu można uczyć się nut, a fanom łamigłówek matematycznych gra Divido

3. Zadbaj o różnorodne bodźce.

W wychowaniu dziecka bardzo ważne jest to, aby dostarczać dzieciom różnorodnych bodźców. Zadbaj o to, by Twoja pociecha spędzała czas zarówno na czytaniu książek, zabawach manualnych, zabawach na świeżym powietrzu z rówieśnikami, ale także na poznawaniu świata nowych technologii. Odpowiedni balans sprawi, że dziecko nie będzie czuło się znudzone i będzie odpowiednio się rozwijać. Nie pozbawiajmy dziecka kontaktu z urządzeniami, by nie utworzyć wokół tego aury „zakazanego owocu”, który będzie tylko kusił ich do coraz częstszego korzystania.

4. Kontroluj czas i porę korzystania.

Nikt nie ma wątpliwości, że powinniśmy kontrolować to, ile czasu nasze dziecko spędza przed smartfonem bądź tabletem. To ważne, by ustalić jasne zasady i być konsekwentnym w trzymaniu się ich. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, by wyznaczyć dzieciom określony, dzienny limit korzystania z urządzeń: np. codziennie nie dłużej niż 30 minut bądź 2 razy dziennie po 15 minut. Dbajmy o to, by dzieci nie przekraczały ustalonego dziennego limitu i nie korzystały z urządzeń np. w trakcie posiłków. Zabawa przed ekranem bez umiaru sprawi, że dziecko może łatwo uzależnić się od tabletu czy smartfonu.

5. Nie pozwalaj na korzystanie z urządzeń przed snem.

Światło emitowane przez monitory urządzeń źle wpływa na zasypianie i jakość snu – ekspozycja na takie promienie wywołuje w mózgu reakcje, które zakłócają nasz rytm dobowy i ograniczają wydzielanie melatoniny w mózgu. Zadbajmy o prawidłową higienę snu dziecka i odstawmy je od urządzeń przynajmniej na godzinę przed snem, by wyciszyło się i mogło spokojnie zasnąć.

 6. Nie traktuj urządzeń jako nagrody/kary.

Nie traktujmy korzystania ze smartfonów czy tabletów jako nagrodę bądź nie karzmy dzieci poprzez ich zabieranie. W oczach najmłodszych podnosi to atrakcyjność tych urządzeń, przez co mogą się one do nich jeszcze bardziej przywiązać. Traktujmy te urządzenia jako zwyczajne elementy naszego życia, nie budujmy wokół nich aury czegoś niedostępnego czy wyjątkowego.

7. Korzystaj z tabletów i smartfonów wraz z dzieckiem.

Korzystanie z urządzeń mobilnych nie musi być czasem, który dziecko spędza w pojedynkę. Razem z nim możemy oglądać różne programy czy też korzystać z aplikacji – czytać polecenia, rozmawiać o tym, co dziecko widzi na ekranie. Może to być bardzo wartościowy czas spędzony wspólnie – wszystko zależy od naszych chęci i inwencji twórczej.

 

Jak widać, nie ma co przesadnie obawiać się o korzystanie naszych dzieci z urządzeń elektronicznych. Wystarczy wdrożyć w życie kilka zasad, dzięki którym dzieci będą mogły bezpiecznie korzystać z dobrodziejstw technologii, a rodzice będą mogli ze spokojem obserwować i wspierać rozwój swoich pociech.


Karolina Ślusarczyk

Filolog, pedagog, redaktorka serwisu Dzieci są ważne. Mieszka z rodziną na wsi. Miłuje książki, ubóstwia naturę i aktywny tryb życia. Kocha polskie Tatry i Bieszczady. Mama Alicji i Igi.
Odwiedź stronę autorki/autora:


Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

wychowanie
Dlaczego dziecko najgorzej zachowuje się przy mamie?

wychowanie
Jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką?

edukacja alternatywna
Dzieci, które mają częsty kontakt z naturą są mniej zestresowane, bardziej kreatywne i szybciej się uczą

wychowanie
Zrozumieć dziecko. Fragment książki

wywiady
Wściekli i skuteczni. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

rodzina
Zabawka doskonała? Kilka świetnych pomysłów na zabawy z użyciem kartonów

ciąża i poród
7 niezwykłych rzeczy, które dziecko robi w brzuchu mamy

edukacja alternatywna
7 rzeczy, które może zrobić rodzic, by pomóc dziecku w adaptacji przedszkolnej

zdrowie
Mózg rośnie razem z sercem, czyli o korzystnym wpływie bliskości na rozwój dziecięcych mózgów

olini
4 przepisy na energetyczne śniadania z masłem orzechowym