| 8 zabawek na dłużej niż 5 minut!

8 zabawek na dłużej niż 5 minut!

Obdarowywanie najbliższych jest wielką przyjemnością. Ale bywa także sporym wyzwaniem! Zwłaszcza gdy jesteśmy rodzicami lub w rodzinie są małe dzieci. Podstawowe pytanie brzmi: co kupić, by było ładne, niedrogie i zajmowało dziecko na dłużej?

Oto kilka ponadczasowych zabawek, którymi bawiły się pokolenia naszych rodziców i my i które z powodzeniem sprawdzą się także dla najmłodszych:

1. Drewniane klocki

Choć bez wątpienia wszystkie klocki są zabawkami godnymi uwagi, te drewniane mają swój niepowtarzalny urok. Są zdecydowanie trwalsze i (choć to istotne głównie dla rodzica) bardziej estetyczne niż ich plastikowe odpowiedniki. Drewniane klocki to doskonały prezent dla dziecka w każdym wieku: niemowlęta będą badać ich fakturę i ciężar, starsze maluchy układać wieże, a przedszkolaki tworzyć niesamowite konstrukcje. To chyba wyjątkowo uniwersalna zabawka, która może być wykorzystywana na wiele sposobów, z nauką liczenia włącznie. Zabawa klockami poza tym, że rozwija wyobraźnię przestrzenną (na której bazują późniejsze zdolności matematyczne), usprawnia też dużą i małą motorykę, ćwiczy precyzję i cierpliwość.

2. Koń na biegunach

Koń na biegunach to zabawka z długim rodowodem. Pierwsze tego typu przedmioty pojawiły się już w XVII wieku, natomiast prototyp w postaci konia na patyku był popularny już w średniowieczu. Nie da się ukryć, że te zabawki do dziś cieszą się dużym powodzeniem! Dlaczego? Ponieważ małe dzieci uwielbiają się bujać! Nie bez przyczyny. Łagodne kołysanie jest bardzo korzystne dla ich rozwoju: działa kojąco, wycisza i uspokaja. Dodatkowo wpływa korzystnie na rozwój psychoruchowy i na wszelkie procesy związane z integracją sensoryczną, a także uczy równowagi. Ta pozornie błaha czynność pobudza mózg do większej aktywności, ponieważ ułatwia wytwarzanie połączeń pomiędzy neuronami. Ponadto ponieważ konik jest napędzany siłą mięśni dziecka, to doskonały trening, który poprawia koordynację i zwiększa płynność ruchów.

Reklama sponsora artykułu

3. Huśtawka

Większość dzieci uwielbia się huśtać. Ta prosta aktywność to z jednej strony mnóstwo radości, a z drugiej także relaks i ukojenie dla dziecięcych emocji. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że bujanie to najlepszy rodzaj stymulacji, jaki możemy zapewnić naszemu dziecku! Huśtanie się na huśtawce ma mnóstwo zalet: wspomaga procesy poznawcze, wzmacnia mięśnie całego ciała, rozwija wyobraźnię przestrzenną i wpływa na rozwój układu przedsionkowego. A poza tym daje poczucie bezpieczeństwa. To chyba wystarczający argument, by wpisać huśtawkę (ewentualnie hamak) na listę tegorocznych prezentów!

4. Lalka

Może być dzidziusiem, najlepszym przyjacielem, powiernikiem i talizmanem. Taki „miniaturowy człowiek” w rączkach dziecka pomaga mu się uczyć opiekuńczości, miłości i empatii. Lalki to zabawki chyba z najdłuższą historią – bawiono się nimi już w starożytności. Wykonywano je z różnych materiałów: drewna, gliny, skóry, kamienia oraz – rzadziej – z kości. Często ubierano, dorabiano włosy. Niektóre miały nawet ruchome kończyny.

Dziecko od pierwszych chwil życia doświadcza opieki rodziców. Doświadczenia te przenosi na lalkę: z podopiecznego staje się opiekunem. Poprzez twórcze naśladownictwo dziecko ma szansę oswajać emocje, radzić sobie z trudnymi sytuacjami i pogłębiać umiejętności społeczne. Poza tym lalka doskonale wspiera rozwój motoryki małej – trzeba ją ubrać, uczesać i zajmować się nią podczas zabawy. Nie zapominajmy, że to doskonała zabawka także dla chłopca – rozwija, uwrażliwia, wspiera rozwój mowy i pomaga walczyć ze stereotypami społecznymi.

5. Zabawka do ciągnięcia na sznurku

Historia zabawek ze sznurkiem trwa od bardzo dawna – już w starożytnym Egipcie wykonywano proste drewniane przedmioty w formie koników, krokodyli czy hipopotamów, które dzięki kółkom i sznurkowi można było ciągnąć po ziemi. Są bardzo lubiane przez maluchy, które doskonalą swoje zdolności motoryczne. Mobilizują dziecko do ruchu i zachęcają do dłuższych aktywności. To niezastąpiony towarzysz pierwszych spacerów!

Reklama sponsora artykułu

6. Puzzle

Pierwsze puzzle (przedstawiające mapę świata) zostały wymyślone w 1767 roku przez Brytyjczyka Johna Spilsbury’ego. Miały być dla dzieci pomocą dydaktyczną w nauce geografii. Na tym nie kończą się ich zalety! Układanie puzzli to doskonała gimnastyka dla mózgu dziecka. Może pomóc nawet uniknąć dysleksji! Poza tym układanki uczą spostrzegawczości, cierpliwości i są świetnym treningiem koncentracji. To także doskonały sposób na cementowanie rodziny, wspólne spędzanie czasu i naukę przez zabawę.

7. Pluszowy miś

Chyba każdy z nas miał taką zabawkę: wysłużoną, noszącą znamiona czasu i bezcennych, wspólnie spędzonych chwil. Dlaczego pluszowy miś to wyjątkowy przedmiot w życiu dziecka? Z wielu powodów. Ze względu na swoją fizjonomię uchodzi za symbol łagodności i opiekuńczości. Sprawdza się jako powiernik dziecięcych sekretów i tarcza ochronna w nowych, trudnych sytuacjach. Z psychologicznego punktu widzenia to doskonałe wsparcie na etapie separacji od mamy, np. w trakcie rozpoczynania przygody ze żłobkiem, nianią lub przedszkolem. Pluszowy miś jest czymś, co zapewnia dziecku stabilność i oparcie w trudnych sytuacjach, gdy nie ma wsparcia rodziców. Potrafi nawet łagodzić dolegliwości bólowe i stany lękowe!

8. Klocki Lego

„Leg godt” po duńsku wymawia się mniej więcej jak “lego”, co znaczy dokładnie tyle co “baw się dobrze”. Właśnie od tego wzięła się nazwa jednej z najsłynniejszych duńskich firm. Klocki Lego, podobnie jak każde inne klocki, to doskonałe narzędzie do ćwiczenia precyzji ruchów i motoryki małej. Świetnie kształtują wyobraźnię przestrzenną. Ale to nie koniec ich zalet! Badania przeprowadzone w USA i w Wielkiej Brytanii udowadniają, że ukierunkowana zabawa klockami Lego może być skutecznym narzędziem wspierającym rozwój umiejętności komunikacyjnych (w tym rozwój mowy), rozwiązywanie problemów, planowanie działań itp. Mogą być używane nawet w terapii dzieci ze spektrum autyzmu. Nie ma co ukrywać – dzieci je uwielbiają!Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Zielone koktajle – najzdrowszy fast food na świecie!

Przejdz do: