fbpx
Bestseller "Rozwój seksualny dzieci" - dziś 30% RATATU
| Autyzm, otyłość, depresja i inne “zdobycze” cywilizacyjne

Autyzm, otyłość, depresja i inne “zdobycze” cywilizacyjne

To nie bieda, głód i śmiertelne wirusy dziesiątkują społeczeństwo na całym globie, ale choroby cywilizacyjne, zwane też niezakaźnymi. Co roku z ich powodu umiera około 16 mln ludzi jeszcze przed osiągnięciem 70. roku życia. Według niektórych specjalistów, za 20 lat choroby cywilizacyjne będą zabijać pięć razy więcej osób, niż choroby zakaźne. To zjawisko, które moglibyśmy znacznie zredukować, gdybyśmy zmienili swoje nawyki żywieniowe, zaczęli dbać o kondycję fizyczną i rzucili palenie.

Wachlarz chorób cywilizacyjnych jest wyjątkowo bogaty i dotyczy zarówno chorób o typowo fizycznych objawach, jak też chorób psychicznych (anoreksja, nerwica, depresja, alkoholizm, narkomania). Poniżej prezentujemy tylko 10. wybranych przykładów, kórych występowanie zintensyfikowało się na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Lista chorób cywilizacyjnych pozostaje jednak otwarta i co roku dołączają do niej kolejne pozycje. 

1. Cukrzyca

Uznawana za jedno z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych, rozprzestrzeniających się w tak szybkim tempie, że może stać się epidemią XXI wieku. Nieleczona cukrzyca uszkadza masę narządów i ich funkcji, może być również przyczyną śmierci. Środki zaradcze? Normalizacja masy ciała, zwiększenie aktywności fizycznej, właściwa dieta. Człowiek ewolucyjnie przystosowany został do tego, by zdobywać pokarm, choć niekoniecznie – w sklepie spożywczym, a już na pewno nie tak przetworzony, obfitujący z tłuszcze i cukry. Tych zapasów energii nasz organizm nie jest w stanie spalić. Gromadzi je więc, prowadząc do otyłości, która jest jedną z głównych przyczyn wzrostu zachorowań na cukrzycę.

2. Otyłość

To przewlekła choroba spowodowana nadmierną podażą energii zawartej w pokarmach, w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Nadmiar magazynowany jest w postaci tkanki tłuszczowej. Otyłości towarzyszą różne powikłania układu sercowo-naczyniowego i innych narządów. Cierpi na nią około 20 proc. osób na całym świecie! Liczba ta jednak drastycznie rośnie i dziś z powodu otyłości umiera na świecie więcej osób, niż z powodu głodu.

3. Depresja

Najczęstsza choroba psychiczna ludzkości jest też chorobą cywilizacyjną. Jest wiele przyczyn depresji, ale spora część z nich wiąże się z nadmiernym stresem i czynnikami środowiskowymi. Żyjemy coraz szybciej, jesteśmy przeciążeni kolejnymi wyzwaniami i bodźcami, a mózg mamy taki sam, jak człowiek żyjący miliony lat temu. Według specjalistów, na różne odmiany tej choroby cierpi co najmniej 21 proc. Polaków. Objawy tej choroby są różne w poszczególnych przypadkach, ale ich wspólną cechą jest przedłużające się obniżenie nastroju i pojawiający się wówczas brak umiejętności radzenia sobie z problemami, pracą, utrata zainteresowań, radości życia. Człowiek funkcjonuje w zwolnionym tempie, ma zaburzenia koncentracji i niską samoocenę. Przy leczeniu depresji najbardziej pomocna jest odpowiednia terapia.

4. Nowotwory

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczbę zachorowań na raka możemy zmniejszyć aż o 66 proc., wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym funkcjonowaniu. Epidemiolodzy twierdzą również, że to właśnie niezdrowy styl życia (zła dieta, brak aktywności fizycznej) odpowiada za ponad 80 proc. zachorowań na nowotwory. Tylko niewielki procent tych zachorowań nie zależy od nas samych. Większość nowotworów jest też w 100 proc. uleczalna, pod warunkiem – że choroba zostanie szybko wykryta.

5. Autyzm

Jego występowanie może mieć związek z przyczynami genetycznymi, z chorobami, które dziecko przeszło w łonie mamy, ale również – z czynnikami środowiskowymi. Nie ma wątpliwości, że jest to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, będąca zagrożeniem dla ludzkości stawianym zaraz po AIDS, nowotworach i cukrzycy. Wystarczy wspomnieć, że występowanie autyzmu w ostatnich 20. latach zwiększyło się aż dziesięciokrotnie, a samej Europie cierpi na niego ponad 5 mln osób. Podstawowe objawy tej choroby można zaobserwować już u trzyletniego dziecka i są to zazwyczaj: niereagowanie na prośby, brak porozumiewania się głosem, mową czy gestem, “nietypowe” zachowanie. W rzeczywistości jednak zaburzenia ze spektrum autyzmu są bardzo różne, i mogą mieć wyjątkowo łagodny przebieg, jak też występować w dużo cięższej formie (np. w przypadku zespołu Kannera).

6. Alergie

W ciągu ostatnich stu lat liczba przypadków alergii na świecie wzrosła kilkadziesiąt razy. Skalę, z jaką się ona rozprzestrzenia, doskonale widać na przykładzie Szwajcarii, w której jeszcze w latach 20. ubiegłego wieku liczba alergii nie przekraczała 1 proc. Dziś jest to ponad 20 proc. Ten potężny wzrost, według naukowców, wynika z czynników środowiskowych, w tym zanieczyszczenia powietrza, nadmiernej higieny i nienaturalnego trybu życia.

7. Astma oskrzelowa

Przewlekła, zapalna choroba dróg oddechowych, powstająca na tle alergicznym. Coraz częściej rozpoznawana u dzieci, wiąże się przede wszystkim z postępującym zanieczyszczeniem środowiska i przetworzoną żywnością, spożywaną w nadmiernych ilościach (konserwanty, sztuczne barwniki, polepszacze smaku). Badacze jej źródła upatrują również w obecności w organizmie pasożytniczych grzybów, żyjących w przewodzie pokarmowym i oddechowym człowieka.

8. Próchnica

Pomimo wszechobecnej profilaktyki stomatologicznej, stan naszych zębów jest gorszy, niż ludzi zamieszkujących te same tereny przed tysiącami lat. Próchnica jest dziś zjawiskiem, dotykającym niemalże każdego mieszkańca globu. Jej intensywny rozwój bezpośrednio związany jest z naszym stylem życia – nadmiernym spożywaniem cukru oraz paleniem tytoniu. Występowanie próchnicy determinują również wzorce zachowań związane z higieną jamy ustnej.

9. Pracoholizm

Choroba cywilizacyjna, w którą wpędza nas perfekcjonizm, ale też niepewność siebie i niedowartościowanie. Pracoholik za wszelką cenę dąży do osiągnięcia sukcesu i prestiżu społecznego. Jednocześnie taka osoba pełna jest obaw związanych z własnym talentem, spontanicznością czy kreatywnością. Przyczyny jego występowania? Gonitwa za pieniądzem, prekaryzacja społeczeństwa, pouczcie braku kontroli nad własnym życiem.

10. Anoreksja

Zwana też zaburzeniami odżywiania. Polega na celowej utracie wagi i jest tzw. chorobą duszy – osoba chora ma zaburzony obraz własnego ciała i wyznacza sobie niski limit wagi, do którego osiągnięcia uporczywie dąży. Duży wpływ na występowanie anoreksji mają czynniki kulturowe (oraz rodzinne). Żyjemy w społeczeństwie, w którym promuje się szczupłą sylwetkę, będącą przepustką do lepszego świata. Równie ważnym czynnikiem, który może mieć związek z występowaniem zaburzeń odżywiania, jest kwestia związana z układami panującymi w rodzinie. Leczenie anoreksji polega na nauce samoakceptacji, rozumienia własnych emocji i wypracowaniu nowych wzorców radzenia sobie z nimi.  

Foto: flikr.com/nhojleunamme


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Czytaj na dziecisawazne.pl

natuli.pl
Uważność – najlepsze książki dla dzieci i dorosłych

odżywianie naturalne
Wegańska Wielkanoc smakuje dokładnie tak, jak tradycyjna! 6 świątecznych przepisów

niemowlę
7 ważnych informacji o masażu wcześniaka

zdrowie
Hałas szkodzi zdrowiu! Jak zadbać o mózg dziecka w pełnym hałasu świecie

rodzina
Zacznijmy traktować ojców poważnie!

rodzina
8 kreatywnych pomysłów do dziecięcego pokoju

olini
Zakwas z buraków – naturalny sposób na niedobory żelaza

wychowanie
10 prostych zabaw rozwijających koncentrację uwagi

wychowanie
Swobodna zabawa (bez nadzoru dorosłych!) sprawia, że dzieci są szczęśliwsze, bardziej pewne siebie i lepiej się uczą!

wywiady
Każdy rodzic może być dobrym przywódcą! Rozmowa z Zofią Schacht-Petersen, cz.2

wychowanie
Jak przestać zachęcać dziecko do jedzenia, żeby mogło zacząć jeść