| Badanie ginekologiczne – kobiecy obowiązek

Badanie ginekologiczne – kobiecy obowiązek

Każda osoba, niezależnie od wieku i stanu zdrowia powinna co roku zgłosić się na badania profilaktyczne. Obejmują one badanie krwi, w tym oznaczenie poziomu cukru, badanie moczu, a także badanie ciśnienia, okulistyczne. Co pół roku powinniśmy zapisać się na wizytę u stomatologa. Oczywiście, dopóki nie pojawią się problemy ze zdrowiem - ból, gorączka, częste infekcje, kompletnie o tym zapominamy. Zapominają też kobiety o regularnych wizytach u ginekologa, obowiązkowych, nawet jeśli nie współżyją albo są bardzo młode.

Kiedy zgłosić się do ginekologa?

Nikt nie określił dolnej ani górnej granicy wiekowej, która zwalnia kobiety z regularnych badań ginekologicznych. Wskazaniem do pierwszej wizyty u specjalisty są jednak objawy zbyt wczesnego lub opóźniającego się dojrzewania, nieregularne, zbyt częste lub zbyt rzadkie czy bolesne i obfite miesiączki, bóle w podbrzuszu, infekcje i oczywiście objawy ciąży. Głównie młode kobiety, które nie miały jeszcze styczności z ginekologiem, obawiają się takiej wizyty. Nie da się ukryć, że rozebranie się w gabinecie i obnażenie najbardziej intymnych części ciała wiąże się ze stresem, poczuciem wstydu, a pierwsze badanie także jest wielką niewiadomą. Jednak z czasem, zwłaszcza, gdy lekarz budzi zaufanie, jest empatyczny, a obok wszechstronnego wykształcenia i doświadczenia wyróżnia się też miłym sposobem bycia i profesjonalizmem, wizyty w gabinecie ginekologa przestaną budzić lęk.

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Samo badanie ginekologiczne powinno odbywać się w zamkniętym gabinecie, bez obecności osób trzecich. Najpierw lekarz przeprowadza wywiad z pacjentką, wypytując o datę ostatniej miesiączki, kłopoty zdrowotne czy plany związane z rozpoczęciem współżycia albo powiększeniem rodziny. Po wywiadzie pacjentka musi rozebrać się i położyć na fotelu, z nogami ułożonymi na rozstawionych strzemionach. Lekarz za pomocą palców i wziernika bada wnętrze pochwy i macicy, zwraca uwagę na ewentualne reakcje na ucisk oraz pobiera wymaz do badania cytologicznego, które umożliwia wczesne wykrycie przeróżnych chorób kobiecych, także nowotworowych. Badanie ginekologiczne pozwala też na określenie wielkości i położenia macicy, na sprawdzenie stanu jajników oraz jajowodów. Badanie takie jest bezpieczne, nie wiąże się z żadnym zagrożeniem dla zdrowia, a wykonywane regularnie pozwala na szybkie zdiagnozowanie raka szyjki macicy czy innych chorób narządów rodnych.

Inne ważne badania ginekologiczne

Badanie ogólne należy wykonywać raz do roku, niezależnie od fazy cyklu poza dniami, kiedy występuje miesiączka. Innym rodzajem badań jest określenie stopnia czystości pochwy. Jest ono ważne szczególnie dla tych kobiet, które skarżą się na częste infekcje pochwy. Sam zabieg jest bezbolesny, bo polega na pobraniu wydzieliny pochwy, którą później bada pracownik laboratorium.

Lekarz może też zalecić badanie USG przez pochwę. Takie badanie pozwala dokładnie obejrzeć szyjkę macicy, wykryć ewentualne torbiele, które są częstą przypadłością u kobiet, lekarz może określić też wygląd jajników. To badanie także jest bezbolesne i przeprowadzane za pomocą sondy okrytej prezerwatywą, dla zachowania maksymalnej higieny i bezpieczeństwa.

Coroczne badanie u ginekologa wiąże się także z badaniem piersi. Ponieważ nie wszystkie kobiety badają się w domu, lekarz kontrolnie, palpacyjnie bada piersi i węzły chłonne pod pachami, a gdy zajdzie taka potrzeba kieruje na USG piersi.

Oczywiście wszelkie problemy ze zdrowiem powinny zmobilizować do częstszych wizyt u lekarza ginekologa. Motywacją jest także ciąża. Chociaż zarówno objawy ciąży, jak i pozytywny test ciążowy może upewnić kobietę, że oczekuje dziecka, to jednak pierwsza wizyta u ginekologa jest konieczna nie później, niż w 10 tygodniu ciąży. Ginekolog nie tylko określi czy płód dobrze się rozwija, wyznaczy termin porodu, ale zleci też przyjmowanie witamin oraz badania moczu i krwi. Idealnie jest, jeśli pierwsza wizyta u ginekologa odbędzie się między 6 a 8 tygodniem ciąży. Do 28 tygodnia odbywać się one będą co miesiąc, a później, aż do porodu, co dwa tygodnie, a nawet co tydzień. W przypadku przedłużającej się ciąży, nawet codziennie. Warto wziąć to pod uwagę, wybierając ginekologa prowadzącego ciążę. Częste, długie dojazdy mogą wyczerpać mamę z dużym, ciężkim brzuszkiem.

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Na wizytę u ginekologa można umówić się zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i każda kobieta ma prawo do wyboru swojego lekarza, niezależnie od tego w jakim miejscu mieszka. Popularne są też wizyty w gabinetach prywatnych. Pamiętajmy jednak, że każdy odbierać może inaczej tego samego lekarza. Jednym osobom podoba się lekarz cichy i skupiony, inni wolą wygadanego, otwartego i czasami nawet sprawiającego wrażenie roztargnionego. Są kobiety, które nie wyobrażają sobie rozebrania się przed obcym mężczyzną, inne uważają, że ginekolog-mężczyzna jest delikatniejszy i bardziej ostrożny, niż lekarz-kobieta.

Nie ma problemu z wizytą u ginekologa, gdy mieszkamy w tym samym miejscu od wielu lat i od kilku chodzimy do tego samego lekarza. Problem pojawia się, gdy z jakiś przyczyn musimy zmienić miejsce zamieszkania, przychodnie i dotychczasowego ginekologa, albo kierowani jesteśmy do specjalisty (np. od trudnych ciąż). Zanim pójdziemy do nowego ginekologa, warto zapoznać się z opiniami o jego doświadczeniu i podejściu do pacjentek, popytać też znajomych kobiet. Dużym ułatwieniem może okazać się baza danych na temat ginekologów w całej Polsce, jak stworzona została na stronie http://www.ginweb.pl/ To wyspecjalizowany portal, który zbiera informacje dotyczące ginekologów wraz z adresami gabinetów oraz opiniami dotychczasowych pacjentek. Jest on szczególnie przydatny dla tych pań, które poszukują wiedzy na temat nowoczesnej antykoncepcji i planowania rodziny, przydaje się także źródło informacji o godzinach pracy gabinetu, czy informacji dotyczącej zasad umawiania się na wizytę. W samym portalu znaleźć można wiele praktycznych informacji dotyczących przebiegu badań. To szczególne ważne dla młodych kobiet, które nie mają jeszcze doświadczenia i planują dopiero swoją pierwszą wizytę u ginekologa.

Pamiętajmy, że wizyty profilaktyczne i regularne badanie się są prostą i łatwą drogą do zdrowego i dłuższego życia. Poświęcenie jednej godziny w roku na wizytę u dobrego specjalisty może nas uspokoić, gdy nic nam nie dolega lub zmobilizować do podjęcia szybkich kroków w celu wyleczenia wykrytych problemów ze zdrowiem.


Dzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: