Kategorie
Rzeczy dla dzieci

Bezpieczeństwo w internecie, czyli o tajemnicach ochrony wizerunku w sieci

Każdy z nas, niezależnie od wieku, ma prawo do prywatności, zarówno w świecie offline, jak i online. Szczególnie nastolatkowie korzystający z portali społecznościowych powinni wiedzieć, jak chronić swój wizerunek w internecie. Jako rodzic zadbaj więc o dziecko w sieci i wyjaśnij, jakie treści może tam publikować.

Bezpieczeństwo w internecie oraz sposoby ochrony prywatności młodych użytkowników sieci to jeden z modułów kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam Fundacji Orange skierowanego do rodziców.

W dobie nowych technologii i internetu, kiedy ludzie chętnie dzielą się informacjami, opiniami i emocjami w sieci, na znaczeniu nabiera temat ochrony prywatności i swojego wizerunku. Obecnie łatwo i szybko możemy dzielić się treściami na temat tego, gdzie jesteśmy, jak żyjemy, co robimy, jak wyglądamy, co lubią nasze dzieci, jak wygląda nasz dom. W ten sposób zapraszamy innych do swojego życia i pokazujemy im swoje prywatne chwile. Dorośli najczęściej wiedzą już, że najbezpieczniej jest upubliczniać takie informacje tylko w gronie znanych nam osób, ale czy taką świadomość ma młody internauta, który używa mediów społecznościowych? I czy rodzicom także nie zdarza się czasami upubliczniać o swoich dzieciach zbyt dużo informacji?

W internecie łatwo jest pokazać lub powiedzieć za dużo, a wiele portali i aplikacji zachęca do udostępniania informacji o sobie i swoim stylu życia poprzez zdjęcia, wpisy, posty i komentarze. W sieci zostawiamy też ślady po sobie w nieświadomy, dosyć automatyczny sposób. Historia przeglądanych stron, frazy wpisywane w wyszukiwarkę, pobierane czy udostępniane materiały – wszystko to zostaje zapamiętane i tworzy nasz profil jako internauty, pokazując wyszukiwarkom, kim jesteśmy, jakie są nasze preferencje, wybory, opinie, wartości czy zachowania. Ślady naszej aktywności w internecie wpływają m.in. na to, jakie reklamy pojawiają się w odwiedzanych przez nas  serwisach internetowych i jakiej jakości treści podsuwa nam wyszukiwarka. Ale także na nasze relacje z ludźmi w sieci. Pamiętaj, że dotyczy to także twojego dziecka, któremu dajesz do ręki tablet, komputer, smartfon z dostępem do internetu i któremu pozwoliłeś na korzystanie z mediów społecznościowych, a także którego zdjęcia zamieszczasz w sieci jako rodzic.

22222-2

Bezpieczeństwo w internecie i prywatność

Gdy dziecko jest małe, wielu rodziców pragnie pokazać go swoim znajomym właśnie za pośrednictwem swoich kont społecznościowych. Jeżeli to robisz, zachowaj rozwagę, szczególnie publikując zdjęcie dziecka w intymnej sytuacji, w kąpieli czy nad wodą. Maluch siedzący na nocniku? Bardzo brudny, strojący wyjątkowo śmieszne miny lub przeklinający? Zanim naciśniesz „publikuj”, jako rodzic zastanów się dwa razy, czy sam chciałbyś, aby świat widział ciebie w takiej sytuacji bez twojej zgody i aprobaty. Warto zweryfikować grono odbiorców, zadbać o ustawienia prywatności umieszczonego wpisu, pamiętając jednak, że taki materiał może zatoczyć szersze kręgi niż nam się wydaje. Najlepiej nie podpisuj też zdjęcia imieniem i nazwiskiem dziecka. Dodatkowo miej świadomość, że w przyszłości tego typu treści mogą narazić twoje dziecko na przykrości i złośliwości ze strony rówieśników. Postaraj się jak najlepiej zadbać o dziecko i jego bezpieczeństwo w internecie. W naturalny sposób troszczysz się o malucha w świecie offline, pomagasz mu w nauce chodzenia, uczysz ostrożności w kontaktach z nieznajomymi – tak samo postępuj w świecie online, w którym dziecko mogą także spotkać różne niebezpieczeństwa.

W dobie nowych technologii i internetu, kiedy ludzie chętnie dzielą się informacjami, opiniami i emocjami w sieci, na znaczeniu nabiera temat ochrony prywatności i swojego wizerunku

Starsze dziecko w sieci i jego wizerunek

Malucha możemy kontrolować znacznie łatwiej niż dziecko, które dorasta i w naturalny sposób dąży do większej samodzielności. Często ma już własny telefon z dostępem do internetu lub tablet. Tym samym rola rodziców także ulega zmianie – nie możemy już ciągle towarzyszyć dziecku w trakcie jego wirtualnych podróży, dlatego kluczowym elementem jest nauczenie go samokontroli, kultury i ostrożności w relacjach online oraz zasad ochrony swojej prywatności. Dzięki temu będzie wiedziało, jak być bezpiecznym w sieci i jakie treści może publikować, a jakie lepiej zachować dla siebie. Niestety czasami nastolatków ponosi fantazja lub chcą robić w sieci to, co robią ich rówieśnicy. Popularność i wszechobecność portali społecznościowych sprawia, że dzielenie się szczegółami ze swojego życia jest szybkie i łatwe. Z jednej strony młodzi internauci dzięki nim utrzymują relacje towarzyskie, zdobywają wiedzę, z drugiej jednak mogą trafić tam na niepokojące zjawiska. Jednym z nich jest cyberprzemoc – na przykład publikowanie ośmieszających zdjęć lub filmów, wulgarnych komentarzy, podszywanie się pod czyjeś konto, nękanie wiadomościami. Chcąc chronić młodsze dzieci przed potencjalnymi zagrożeniami, Facebook wprowadził ograniczenie wiekowe. Na tym serwisie oficjalnie mogą założyć swoje profile tylko osoby powyżej 13. roku życia. Praktyka pokazuje jednak, że już młodsze dzieci są na nim obecne. Jeżeli nasza pociecha ma już tam swoje konto, zadbajmy o odpowiednie ustawienie prywatności widocznych tam danych i treści tak, aby czuło się bezpiecznie. Zwróć uwagę, że czasami nawet niewinny z pozoru żart może być dla kogoś trudnym i smutnym doświadczeniem. Poproś dziecko, aby zwróciło się do ciebie jak najszybciej, jeśli coś takiego się jemu przytrafi. Ustal z nim także, jakie treści o sobie może publikować, a jakie nie. Ostrzeż, aby do grona znajomych w sieci nie przyjmowało osób, których nie zna osobiście.

33333-3

Współczesny rodzic nie jest w stanie ochronić swojego dziecka przed każdym zagrożeniem w sieci, ale może mu pomóc zrozumieć zasady i wyjaśniać, jak ma się zachowywać, by dbać o swoją prywatność. Kluczem do tego jest wykształcenie w młodym internaucie odpowiednich postaw i dawanie mu wzoru, także w świecie rzeczywistym. Niezależnie od wieku i rodzaju problemów, postaraj się znaleźć czas na rozmowę z młodym internautą – dzięki temu budujecie więź i pogłębiacie wzajemne zaufanie, które może być bardzo ważne w przypadku, gdy dziecko znajdzie się w sytuacji zagrożenia. Poruszaj z dzieckiem tematy dotyczące typów materiałów, jakie publikuje, tłumacz, co może zrobić i jak powinno się zachować w sytuacji, gdy bliska mu osoba nalega na przesłanie zdjęć czy filmów na swój temat. Koniecznie też upewnij się, że dziecko wie, jak zabezpieczyć dostęp do prywatnych zasobów cyfrowych oraz zwróć uwagę na konfigurację ustawień na jego profilach w serwisach społecznościowych. Przypomnij, aby swój profil zabezpieczyło silnym hasłem i nie podawało go znajomym.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad ochrony prywatności w sieci, szkodliwych treści czy zabezpieczeń na portalach społecznościowych, możesz skorzystać z bezpłatnego kursu internetowego Bezpiecznie Tu i Tam, który przygotowała Fundacja Orange. Kurs dostępny jest pod adresem: http://www.fundacja.orange.pl/kurs i jego przejście nie powinno zająć Ci więcej niż 1,5 h. E-learning porusza wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem dzieci w internecie – nauczy cię chronić dziecko przed niebezpiecznymi treściami w sieci, pokaże, na co zwrócić uwagę i jak zapobiegać cyberprzemocy czy nadużywaniu internetu.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.