Butelka naśladująca pierś - do podawania odciągniętego pokarmu i jako "butelka ostatniej szansy"
| Butelka naśladująca pierś – do podawania odciągniętego pokarmu i jako “butelka ostatniej szansy”

Butelka naśladująca pierś – do podawania odciągniętego pokarmu i jako “butelka ostatniej szansy”

Jak podawać odciągnięty pokarm? Czy pijąc mleko z butelki dziecko jest w stanie idealnie naśladować ssanie piersi? Czy okazjonalne podawanie odciągniętego pokarmu z piersi może zaburzyć odruch ssania u dziecka?

W ostatnich latach pojawiły się butelki do karmienia, które kształtem nawiązują do kobiecej anatomii. Czy to tylko designerski niuans, czy coś więcej? Wśród butelek z tej kategorii wyróżnia się Mimijumi. Doceniono ją już jako „butelkę drugą po piersi”, czy „butelkę ostatniej szansy”.  Czy jest w stanie zyskać uznanie mam, które na pierwszym miejscu stawiają karmienie naturalne, a po butelkę sięgają raz na jakiś czas?

Mimijumi2

Przygotowanie do karmienia piersią, w przeciwieństwie do karmienia mieszankami dla niemowląt, nie wymaga wiele zachodu. Za wszystko odpowiada natura – już w II trymestrze ciąży uruchamiają się procesy laktacyjne i rozpoczyna się wytwarzanie pokarmu. W tym przypadku wyprawka dla niemowlaka ogranicza się więc do minimalnych zakupów – może być to laktator i jedna butelka “na wszelki wypadek”, wyjścia czy wyjazdu mamy, kiedy to odciągnięty pokarm może podać tata lub inna osoba.

Wyprawka dla niemowląt – karmienie naturalne

Wybór butelki przy karmieniu naturalnym to dla wielu mam trudny kompromis. Może to dlatego producenci nowoczesnych butelek zapewniają, że pijąc z butelki dziecko jest w stanie idealnie naśladować sposób ssania piersi. Ale czy te stwierdzenia nie wydają się zbyt naciągane? Nie trzeba skomplikowanych badań by stwierdzić, że żaden, nawet najbardziej silikonowy smoczek, nie będzie równie miękki, elastyczny, ciepły i przyjemny jak pierś mamy. Położne polecają w razie potrzeby stosować butelki, których używanie nie wpływa na zakłócenie naturalnego odruchu ssania – umiejętności, którą niemowlę odkrywało od pierwszych chwil przy piersi.

W ostatnich latach pojawiło się sporo propozycji butelek, które wyglądem do złudzenia przypominają kobiecą pierś. Wśród nich wizualnie wyróżnia się butelka Mimijumi. Jest doceniania w USA, gdzie na forach jest nazywana „butelką ostatniej szansy”, „butelką powrotu do pracy”, butelką drugą po piersi („Albo pierś, albo mimijumi”).

Mimijumi3

Podanie pokarmu bezpieczne dla karmienia piersią

Wiele z tych opinii wyrażanych jest przez rodziców, których dzieci odrzucały inne butelki, a zaakceptowały butelkę mimijumi. Mimijumi zyskało również uznanie mam, które na pierwszym miejscu stawiają karmienie naturalne, a po butelkę sięgają okazjonalne, by podać swój odciągnięty pokarm.

Dlaczego właśnie ona przekonała do siebie dzieci i rodziców? Butelka Mimijumi zaskakuje prostotą. Faktura użytego materiału i cielista kolorystyka smoczka faktycznie łudząco zbliżone są do piersi mamy. Idealnie półokrągła część ze smoczkiem ma charakterystycznie wydłużony ustnik – przypominający wydłużoną brodawkę sutkową w czasie ssania.

Na pierwszy rzut oka konstrukcja butelki nie wydaje się skomplikowana. Jednak butelka posiada zawór, tak pożądany w dobrych butelkach polecanych przez położne do karmienia pod nieobecność mamy do dokarmiania, czy karmienia mieszanego. Sprawia on, że dziecko samo kontroluje przepływ mleka. A więc kiedy niemowlę ssie, mleko płynie, a kiedy przestaje ssać, mleko nie wydostaje się z butelki. Dodatkowo ścięty kształt butelki umożliwia wygodne karmienie malucha, bez wyginania ręki pod nienaturalnym kątem.

Mimijumi4

Jakość szklanej butelki do karmienia niemowląt

Mimijumi spodoba się też mamom, które wolą szklane butelki do karmienia niemowląt od tych plastikowych. Może służyć mamie i dziecku przez kilkanaście miesięcy i nie zmatowieje, nie odbarwi się, nadal zostanie przeźroczysta, tak jak szklana butelka dla niemowląt. Jakość dorównującą szkłu gwarantuje wysokiej jakości tworzywo do zastosowania medycznego opracowane w Szwajcarii.

Tak więc tę jedyną butelkę warto wybrać niezwykle starannie, aby w rezultacie nie mnożyć niepotrzebnych akcesoriów. Czasem wydaje się, że butelka dołączona do laktatora dobrze się sprawdzi, często jednak nadaje się tylko do przetrzymywania odciągniętego pokarmu. Nie wszyscy rodzice zdają sobie z tego sprawę jeszcze na etapie kompletowania wyprawki. W ankiecie przeprowadzonej przez amerykańskiego producenta Mimijumi okazało się, że aż ¾ rodziców, którzy nabyli tę butelkę, wcześniej wypróbowali co najmniej cztery inne, które nie spełniły ich wymagań. Gdyby od początku właściwie wybrali, uniknęliby mnożenia niepotrzebnych wydatków.

Mimijumi5

Dobrze wybrana butelka – tata do karmienia!

Mimijumi to w języku polinezyjskim miłość mamy. Ale butelka ta staje się również symbolem aktywnego tacierzyństwa. Coraz więcej ojców chce podkreślić swoją obecność w takich dziedzinach jak karmienie niemowląt. Świadczą o tym kampanie społeczne i codzienna praktyka – ojcowie promujący karmienie piersią w miejscach publicznych są ciekawym przykładem (amerykańska akcja „ If I could I would”). A jeśli chodzi o codzienną praktykę, tata z butelką Mimijumi w ręku daje sobie świetnie radę z karmieniem pod nieobecność mamy.

Butelki Mimijumi dla niemowląt dostępne są w dwóch wielkościach:

Artykuł został przygotowany przez ekspertki w żywieniu niemowląt i małych dzieci z Kidy.pl

kidyDzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/


Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

Przeczytaj więcej:

natuli.pl
8 książek o Porozumieniu bez Przemocy (NVC)

karmienie
Samodzielne jedzenie to wielka radość! Zimowe przepisy BLW dla niemowląt w wieku 6m+ i 12m+

karmienie
Pleśniawki i afty mogą powodować problemy z jedzeniem. Skąd się biorą i jak im zapobiegać?

karmienie
Aden+Anais, czyli design dla dzieci i rodziców

karmienie
Etyczne zabawki, czyli dlaczego nie warto kupować “Made in China”

karmienie
Czy możliwa jest podróż z dzieckiem bez tabletu?

karmienie
Czy spowijanie może zaburzyć rozwój ruchowy niemowlęcia?

karmienie
Jak pomóc dziecku w czasie ząbkowania?

karmienie
8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

karmienie
Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

karmienie
Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?