100+ prezentów na DZIEŃ DZIECKA > zobacz
| Co cennego możemy ofiarować dzieciom w Dzień Dziecka?

Co cennego możemy ofiarować dzieciom w Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka to jedno z tych świąt, na które bardzo czekają wszystkie dzieci. Z ich perspektywy, obok urodzin czy świąt Bożego Narodzenia, to jeden z najważniejszych dni w roku.

Zwykliśmy mówić, że najważniejszą rzeczą, jaką możemy ofiarować naszym dzieciom, jest czas. Mało tego – ten czas się dzieciom po prostu należy, a my jako rodzice nie powinniśmy uznawać tego za wielkie poświęcenia z naszej strony. Wiadomo też, że liczy się jakość spędzania razem czasu a nie to, czy wyrobimy dzienną normę bycia razem.
Jak pisze Jesper Juul: “Dzieci nie potrzebują aż tyle uwagi, ile sądzi się, że potrzebują – ale potrzebni im są uważni dorośli, którzy mają do nich zaufanie i traktują poważnie ich reakcje”. (“Rodzic jako przywódca stada”)

Co cennego możemy ofiarować dzieciom w Dzień Dziecka:

Swoją ciekawość i akceptację

Choć jest to ważne dla dziecka każdego dnia, to w ten dzień dzieci szczególnie potrzebują, by je zobaczyć. Zobaczyć je sercem, nie tylko oczami. Zauważyć ich wyjątkowość i zachwycić się stworzeniem, które powołaliśmy do życia. Zachwycić się tym, na jakiego człowieka wyrosło, ze swoimi wadami i zaletami. Ujrzeć je jako niezwykłą całość i docenić jego geniusz. Nie zastanawiać się, co poprawić, jakie zachowanie skorygować czy którą jego cechę trudno nam przyjąć – po prostu zobaczyć dziecko jako niezwykłą całość. I nie ma znaczenia, czy twoje dziecko ma 5 czy 15 lat – wciąż potrzebuje, by je zobaczyć i się nim zachwycić.

Wspólne bycie tu i teraz

Nawet jeśli nie możemy zostać z dziećmi w domu cały dzień, mamy przed sobą chociaż popołudnie, które możemy spędzić rodzinnie, odkładając na bok pracę i telefony.
Żeby dzieci czuły się dostrzeżone, nie trzeba wiele – śniadanie podane do łóżka, udekorowany dom, może piknik w ogrodzie, może wyprawa na najwyższą wieżę w mieście lub wspólne oglądanie albumów i zdjęć dziecka…
Pomyślcie, co pamiętacie ze swojego dzieciństwa. To może być dobry trop, żeby zbudować takie wspomnienia u swoich dzieci.

Reklama sponsora artykułu

Klocki TEGU

Zestaw drewnianych klocków magnetycznych, który pozwala na budowę niezliczonych ilości konstrukcji.

ZOBACZ

Drewniane klocki magnetyczne

Doskonała, prosta i piękna zabawka wysokiej jakości na długie lata.

ZOBACZ

Klocki drewniane

Zestaw klocków, który zachwyci każdego, kto w zabawie ceni brak ograniczeń i narzuconych scenariuszy.

ZOBACZ

Rodzinę, wspólnotę

Dzieci potrzebują czuć się częścią większej całości. Szczęśliwi ci, którzy mogą zebrać się przy wielopokoleniowym, rodzinnym stole i choć na chwilę spędzić czas bez wzajemnych animozji. Przekazanie własnemu dziecku poczucia bycia częścią wspólnoty jest dzisiaj niedoceniane. Wszyscy potrzebujemy znać swoje miejsce w świecie, czuć swoją mapę przynależności. Jesteśmy w końcu stworzeniami stadnymi. Wspólnota to nie tylko rodzina, to po prostu nasza wioska, co dla każdego z nas może znaczyć coś innego. Ważne, żeby dzieci czuły się częścią całości właśnie w ważnych dla nich chwilach.

Spełnienie marzeń

Marzenia są ważne. Prawda? Te “małe” także. Marzeniem może być wycieczka pociągiem, młotek, rower, nowe łóżko, sukienka dla lalki, odwiedzenie babci albo zabawka ze sklepu zabawkowego! Marzeń się nie racjonalizuje. “(…) jak można pogodzić rodzicielskie przywództwo z podmiotowym traktowaniem dzieci? (…) ważne jest, aby potrzeby, życzenia, myśli, uczucia i marzenia dzieci traktować poważnie i uwzględniać je w swoich decyzjach. Nie trzeba spełniać wszystkich zachcianek, ale należy dostrzegać ich potrzeby i traktować tak, jak traktuje się potrzeby wszystkich innych członków rodziny, włącznie ze swoim” – pisze Juul.
I Dzień Dziecka jest właśnie od spełniania takich specjalnych dziecięcych marzeń, nie codziennych zachcianek. Nie uważacie?

Mamy bardzo ciekawe doświadczenia wyniesione z przedszkola waldorfskiego naszych dzieci. Tam z okazji swoich urodzin dostawały one co roku… kamyczek. Dzieci siedziały w kręgu, najważniejsze, urodzinowe dziecko miało na głowie złotą koronę. Na środku była zapalona świeczka i dzieci podawały sobie ów kamyczek z rąk do rąk, podchodziły do świeczki i dokładnie go oglądały. Kilka takich kamyczków nasza córka zachowała jako swoje największe skarby. Czy to nas, dorosłych, może czegoś nauczyć?
Nie czarujmy się, że teraz nasza 9-latka chciałaby na Dzień Dziecka dostać kamyczek. O, nie. Chodzi o samo doświadczenie, o wspólne bycie, o atmosferę, o celebrację, o to, co z tego zostało w pamięci.

Foto: flikr.com/scaarDzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

8 sposobów, które pomogą ukoić płaczące niemowlę

Czym się bawić? O zabawkach adekwatnych do wieku dziecka

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Przejdz do: