Kategorie
Polecamy

Co pomaga na kolkę niemowlęcą? 4 sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka

Kolka niemowlęca to przykra dolegliwość maluchów poniżej pierwszego roku życia, z którą zmaga się wielu zmartwionych rodziców. Objawy kolki najczęściej doskwierają dzieciom między 4. tygodniem a 6. miesiącem życia i potrafią być wyjątkowo dotkliwe. Jak leczyć kolkę niemowlęcą? Co pomaga na kolkę niemowlęcą? Odpowiadamy!

Dlaczego kolka niemowlęca powstaje i czy trzeba się nią martwić?

Kolka niemowlęca to przypadłość, na której powstanie wpływa wiele czynników. Wyróżnia się zarówno biologiczne, emocjonalne, jak i rozwojowe przyczyny tej dolegliwości. Naukowcy wskazują, że na zaburzenie wpływa genetyka – kolka jest częstsza w rodzinach, w których we wcześniejszych pokoleniach dysfunkcja ta występowała. Również istotną rolę odgrywa poziom dojrzałości pracy układu pokarmowego maluszka, a także jego alergie i nietolerancje pokarmowe. Dowiedziono, że kolce sprzyja nieprawidłowa więź emocjonalna z rodzicami, a także niewłaściwe pielęgnowanie noworodka – przykładowo niewłaściwy sposób karmienia, czyli taki, w którym maluch połyka powietrze.  Aby zrozumieć, co pomaga na kolkę niemowlęcą, warto poznać jej przyczyny i objawy.

Sporadycznie pojawiająca się kolka niemowlęca nie stanowi powodu do niepokoju, natomiast jeśli pojawia się regularnie, a jej objawy mają duże nasilenie, warto skonsultować się z lekarzem, który zaleci właściwy preparat na kolkę niemowlęcą. Pojedyncze epizody nie odbijają się negatywnie na rozwoju oraz ogólnym stanie zdrowia maluszka. Warto zaznaczyć, że nie istnieje sposób na kolkę niemowlęcą, który raz na zawsze zażegna problem. Ze względu na polietiologiczny charakter tej dolegliwości, istnieje wiele metod mogących przynieść ulgę maluszkowi, jednak nie dają one stuprocentowej gwarancji na szybkie odejście objawów dyskomfortu. Jednak zanim skorzysta się z pomocy lekarskiej, warto poznać domowe sposoby na kolkę niemowlęcą.

Właściwe karmienie – najlepsza profilaktyka kolki

Jedną z przyczyn powstawania kolki jest połykanie przez maluszka powietrza, które zazwyczaj dostaje się do przewodu pokarmowego podczas karmienia. Dlatego pierwszym sposobem zapobiegania dyskomfortu trawiennego niemowlaka powinno być zapewnienie właściwej pozycji podczas karmienia piersią czy butelką oraz zadbanie, aby usta dziecka dokładnie przylegały do piersi lub smoczka, co zredukuje szanse na dostawanie się powietrza do jego buzi.

Rodzice karmiący pociechę mlekiem modyfikowanym mają możliwość zakupu dodatkowych akcesoriów – na rynku znajduje się szeroki wybór butelek i smoczków antykolkowych. Tego rodzaju produkty do karmienia zawierają specjalnie opatentowane systemy odpowietrzające, dzięki czemu uniemożliwiają dopływ powietrza do ust maluszka podczas podawania pokarmu. W przypadku, gdy karmienie dziecka jest utrudnione, mama ma problemy z piersiami lub pojawiają się wątpliwości co do wyboru pozycji, należy zasięgnąć porady położnej.

Masaż antykolkowy – naturalna i łagodna metoda

Podczas epizodu kolki jelitowej, w brzuszku dziecka powstają nadmierne ilości gazów, przez co maluch doznaje dyskomfortu lub nawet bólu. Aby pomóc mu wydalić gazy, warto delikatnie rozmasowywać brzuszek. Pozwoli to na rozluźnienie mięśni całego ciała, zmniejszenie pobudzenia psychoruchowego, ułatwi wydalanie gazów i usprawni wypróżnienie.

Pomoc w postaci masażu antykolkowego pozwala na skuteczne zwalczenie dyskomfortu – maluch wyjątkowo szybko pozbywa się kolki. Metoda ta, choć przynosząca niemal natychmiastowe rezultaty, działa jedynie krótkotrwale, warto więc stosować masaż antykolkowy obok innych technik przeciwdziałających dolegliwościom.

Ciepła kąpiel i okłady na brzuszek – szybka ulga dla dziecka

Kolejnymi nieinwazyjnymi metodami walki z kolką jelitową u niemowlaków są ciepłe okłady na brzuszek oraz kąpiele. Tego rodzaju działania, podobnie jak masaż antykolkowy, pozwalają na rozluźnienie mięśni całego ciałka malucha, dzięki czemu wspierają wydalanie nagromadzonych w jego jelitach gazów. Połączenie kąpieli z masażem szybko przynosi dziecku ulgę.

Herbatki ziołowe i roztwór sacharozy – napoje zmniejszające ból i zapobiegające powstawaniu gazów

Roztwór sacharozy wykazuje działanie lekko przeciwbólowe – dobre efekty terapeutyczne uzyskuje się, podając maluchowi, w trakcie trwania objawów kolki, 2 ml 12% roztworu cukru. Napary z ziół, takich jak: koper włoski, mięta pieprzowa, lukrecja czy rumianek działają zapobiegawczo na objawy kolki jelitowej niemowląt – charakteryzują się efektem spazmolitycznym na mięśnie gładkie, czyli zmniejszają napięcie i skurcze w przewodzie pokarmowym. Stosowanie ziół u niemowląt nie powinno być jednak zwyczajową i często stosowaną metodą, gdyż istnieje możliwość ich przedawkowania, a w konsekwencji zaszkodzenia dziecku.

Bibliografia:

  1. J. Rusin, Kolka niemowlęca – czym jest, jak leczyć?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a469-Kolka_niemowleca__czym_jest_jak_leczyc, [dostęp: 23.10.2022]
  2. M. Kolary, Co na kolki u niemowlaka?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a501-Co_na_kolki_u_niemowlaka, [dostęp: 23.10.2022]
  3. M. Czerwionka-Szaflarska, J. Gawryjołek, Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/10046/8547, [dostęp: 23.10.2022]
  4. A. Rurarz, K. Ratajczak, W. Feleszko, Kolki niemowlęce, https://bibliotekanauki.pl/articles/1033912, [dostęp: 23.10.2022]
Avatar photo

Autor/ka: Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.