| W czym tkwi sukces klocków Lego?

W czym tkwi sukces klocków Lego?

W niewielkiej miejscowości Billund w Danii w 1932 roku, Oleg Kirk Christiansen założył przedsiębiorstwo zabawkarskie o nazwie Lego, które początkowo zajmowało się produkcją zabawek z drewna. Nazwa została zaczerpnięta od duńskiego zwrotu „Leg godt” (baw się dobrze). W 1947 roku przedsiębiorstwo zaczęło produkować m.in. klocki - cegiełki składane za pomocą systemu wypustek i gniazd. Tak powstały klocki Lego, które po 70 latach są tak samo popularne, jak z chwilą ich powstania. W czym tkwi ich sukces?

Uniwersalna zabawka dla każdego

Nie ważne, ile mamy lat, czy jesteśmy chłopcem, czy dziewczynką – wszyscy możemy składać klocki Lego i czerpać z tego radość. Istnieją zestawy przeznaczone dla najmłodszych dzieci (LEGO Duplo), jak i zestawy dla większych dzieci (LEGO Friends, LEGO Ninjago, LEGO City i inne). Dla młodzieży zaś przeznaczone są LEGO Technic – klocki zaawansowane pod względem konstrukcji.

Niezależnie od typu zestawu, klocki LEGO rozwijają przestrzenne myślenie, logikę oraz uczą kreatywności. Dzięki nim możemy sobie zapewnić zabawę na długie godziny. Żadne inne klocki z tworzywa sztucznego nie mają aż tylu różnych rodzajów, z których każde łączą się ze sobą.

Niezmienność konstrukcji

Tajemnica sukcesu klocków LEGO tkwi także i w tym, że pomimo upływu czasu one zanadto  się nie zmieniają. Od powstania w latach 40. XX wieku pierwowzoru plastikowych klocków LEGO z gniazdami i wypustkami, ich forma pozostała w zasadzie taka sama. Dlatego klocki sprzed 50 lat będą pasowały do tych zestawów, jakie sprzedawane są w sklepach obecnie.

Fakt, że klocki z różnych serii łączą się ze sobą bezproblemowo, sprawia, że można z nich zbudować właściwie wszystko. Najlepszym tego przykładem są budowle wystawione w parku Legoland w duńskim Billund.

LEGO idzie z duchem czasu

Bez wątpienia LEGO nie byłoby takie popularne gdyby nie fakt, że dostosowuje się do zmieniających potrzeb i pragnień dzieci. Firma wypuszcza klocki tematycznie opierające się na wydarzeniach na świecie, głównie związane z grami, filmami i bajkami. Dlatego mamy klocki z superbohaterami, zestawy Star Wars i Harry Potter, czy Kraina Lodu i inne bajki z klasyki światowej. LEGO bez wątpienia nadąża za modą, a serie związane z filmami, grami i komiksami cieszą się ogromną popularnością.

Klocki LEGO są ponadczasowe, uniwersalne, a różne ich rodzaje są podzielone na kategorie wiekowe. Pozwalają rozwijać umiejętności typowe dla małych dzieci, przedszkolaków, uczniów i nastolatków. Uczą kolorów, kształtów, liter i cyferek, wprowadzając maluchy w różnorodność kształtów. Rozwijają zdolności manualne. Zestawy z serii Junior wprowadzają dziecko w  świat konstrukcji bardziej zaawansowanych, a LEGO Technic pobudza wyobraźnię nawet dorosłych fanów LEGO.

0bf5c20fae46cbfdb874de29143b8e98be277bd5945036ac00pimgpsh_fullsize_distr.jpg


Marlena Jakubik

Tekst pochodzi od redakcji dziecisawazne.pl lub od partnera
Odwiedź stronę autorki/autora:
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania z kaszą)

Kim jest doula?

7 powodów, dlaczego warto chodzić boso (także dla dorosłych)

Przejdz do: