| Dlaczego warto rozszerzać dietę dziecka po 6 miesiącu życia, nie wcześniej?

Dlaczego warto rozszerzać dietę dziecka po 6 miesiącu życia, nie wcześniej?

Kilkadziesiąt lat temu przekonywano nasze mamy i babcie, że najlepszym momentem na rozszerzanie diety dziecka jest 3– 4 miesiąc życia. Dziś, ze względu na wiedzę dotyczącą rozwoju układu pokarmowego, czas rekomendowanego wyłącznego karmienia piersią wydłużył się do końca 6 miesiąca życia. Co warto wiedzieć na temat rozszerzania diety i o czym pamiętać, decydując się na wprowadzenie stałych pokarmów?

Fizjologia – dojrzewanie układu pokarmowego dziecka

Dojrzewanie układu pokarmowego dziecka to proces, który trwa kilkanaście pierwszych miesięcy życia. To właśnie dlatego rozszerzanie diety zaczynamy dopiero powyżej 6 miesiąca – wcześniej bowiem układ pokarmowy nie jest gotowy do tego, by trawić i przyswajać inne pokarmy niż mleko matki (bądź mleko modyfikowane).

Zaraz po przyjściu na świat noworodek jest już w stanie trawić i wchłaniać substancje odżywcze pochodzące z pokarmu, ale tym właściwym dla niego – przynajmniej do 6 miesiąca życia – jest przede wszystkim mleko matki. Poza tym, że jest ono najlepiej zbilansowanym posiłkiem dla dziecka, sprzyja również dojrzewaniu przewodu pokarmowego i układu odpornościowego.

W 2–3 miesiącu życia usprawnia się działanie dolnego zwieracza przełyku, czyli mięśnia znajdującego się pomiędzy przełykiem i żołądkiem, dzięki któremu pokarm z żołądka nie cofa się do przełyku. Umiejętność pobierania pokarmu z łyżeczki, skoordynowana z rozwojem mięśni przełyku, żołądka i jelit, pojawia się między 4 a 6 miesiącem życia.

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Amerykańska Akademia Pediatrii zalecają, by do 6 miesiąca karmić dziecko wyłącznie mlekiem matki. Jeszcze do niedawna standardy żywieniowe zalecały wprowadzanie stałych pokarmów nieco wcześniej, jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym. Obecne standardy obowiązujące w Polsce takie podziały zniosły.

“Wszystkie stanowiska eksperckie i zalecenia dotyczące żywienia niemowląt zgodnie stwierdzają, że najlepszym i wzorcowym sposobem żywienia dziecka w pierwszym półroczu życia jest karmienie tylko mlekiem matki. Wiadomo, że mleko kobiece w tym okresie w pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze. Jedyną standardowo rekomendowaną w tym czasie suplementacją jest suplementacja witaminami D i K. Dzieci, które w tym czasie nie są karmione mlekiem matki, powinny dostawać mieszankę początkową. W okresie około pół roku po narodzinach większość dzieci zaczyna interesować się próbowaniem jedzenia innego niż mleko. Dzieci nabierają umiejętności motorycznych umożliwiających sięganie po jedzenie i żucie go. Półroczne dziecko zwykle potrafi już siedzieć z podparciem dosyć stabilnie, umie sięgać i chwytać, zanika odruch wypychania językiem obiektów, które znajdują się w buzi. Układ pokarmowy i immunologiczny rozwijają się i są w stanie poradzić sobie z produktami mniej bezpiecznymi niż mleko mamy lub mieszanka. Niektóre wytyczne mówią o tym, że rozszerzanie diety niemowlęcia może się rozpocząć po ukończonym 4 miesiącu, jednak żadne nie zalecają tego jako standardowego postępowania. Nie ma też wytycznych ani dowodów na to, że dzieci karmione mieszanką powinny mieć wcześniej rozszerzaną dietę niż dzieci karmione piersią. Głównym wyznacznikiem powinna być zawsze gotowość dziecka. Dokładnie wyliczone tygodnie nie są najważniejszym warunkiem do podawania dziecku posiłków uzupełniających. Znaczna większość dzieci osiąga wspomnianą gotowość w okolicach pół roku, niektóre nieco szybciej, inne później, ale naprawdę bardzo rzadko dzieje się to z dniem ukończenia przez dziecko czterech miesięcy” – wyjaśnia Małgorzata Jackowska, dietetyk, promotorka karmienia piersią, specjalizująca się w pracy z mami i dziećmi, autorka bloga malgorzatajackowska.com.

Reklama sponsora artykułu

Miseczka z podkładką

Miseczka z podkładką, która nie ślizga się po stole. Silikon nie zawiera BPA, PVC, ołowiu czy ftalanów.

ZOBACZ

Śliniak z kieszonką

Dwustronny śliniak z funkcjonalną kieszonką, do której wpadają resztki żywności.

ZOBACZ

Łyżeczka dopasowana do ust dziecka

Łyżeczka ułatwia prawidłowe zassanie i połknięcie pokarmu.

ZOBACZ

Warto przy tym pamiętać, że tak naprawdę rozwój każdego dziecka przebiega indywidualnie, a początkowe zapotrzebowanie na stałe pokarmy jest niewielkie i rośnie wraz z rozwojem umiejętności wkładania jedzenia do buzi czy zdolności trawiennych. Czas, w którym maluch naprawdę potrzebuje większej ilości pokarmów, następuje dopiero w okolicach 9–12 miesiąca życia.

Jak rozpoznać gotowość dziecka do przyjmowania stałych pokarmów?

W większości przypadków niemowlę jest gotowe do rozpoczęcia przygody z odkrywaniem nowych, pozamlecznych pokarmów, gdy jest w stanie wykonać wszystkie wymienione niżej czynności:

 • potrafi siedzieć stabilnie z podparciem,
 • wyciągnąć rączki i chwycić różne przedmioty, a następnie szybko i skutecznie włożyć je do buzi.

Kilka wskazówek, jak zacząć:

 • Przede wszystkim – ze spokojem, uśmiechem i gotowością do wsparcia.
 • Wcale nie musisz serwować dziecku papek wkładanych do buzi łyżeczką. Równie dobrze możesz mu podawać do jedzenia np. pocięte w wygodne do uchwycenia pałeczki kawałki warzyw i owoców, które – mimo braku uzębienia – dziecko spokojnie przeżuje (przeczytaj więcej na temat metody odżywiania zwanej BLW: Samodzielne jedzenie niemowląt, czyli Baby Led Weaning.
 • Pozwól dziecku dotykać jedzenia rączkami!
 • Staraj się jeść posiłki wspólnie z dzieckiem.
 • Zadbaj o to, by pokarmy, które podajesz, były zdrowe, pełnowartościowe i nieprzetworzone.
 • Zacznij od warzyw (owoce są słodkie i przez to bardziej pociągające, rozpoczęcie rozszerzania diety od warzyw pozwoli dziecku od początku polubić się z tym, co mniej słodkie).
 • Podawaj pokarmy o różnej fakturze, kształcie, kolorze – niech jedzenie będzie ciekawe i urozmaicone.
 • Nie warto opóźniać wprowadzania produktów potencjalnie alergicznych – znacznie lepiej zaproponować dziecku np. jedną truskawkę i obserwować, czy pojawia się reakcja alergiczna.
 • Wraz z posiłkiem możesz serwować dziecku do popicia wodę.
 • Nie przejmuj się, jeśli maluch nie jest zainteresowany jedzeniem, i pamiętaj o tym, że mleko mamy jest dla niego pełnowartościowym posiłkiem przynajmniej do 12 miesiąca życia.

Foto: flikr.com/gail_thepinkpeppercornDzieci są ważne

Redakcja serwisu dziecisawazne.pl.
Odwiedź stronę autorki/autora: https://dziecisawazne.pl/
Książeczki Pucio – zabawy logopedyczne dla najmłodszych

Książki wspierające wszechstronny rozwój najmłodszych dzieci od wydawnictwa Tekturka

Naprawdę przeciwsłoneczne okulary dla dzieci (Real Kids Shades)

3 niecodzienne sposoby na owoce w diecie dziecka

Kasze glutenowe i bezglutenowe (11 przepisów na bezglutenowe dania dla najmłodszych)

Lepienie, budowanie, tworzenie konstrukcji… Dlaczego zabawy konstrukcyjne są ważne dla rozwoju dziecka?

Przejdz do: