Kategorie
Problemy zdrowotne Zdrowie

Domowe sposoby na zgagę – jak szybko pożegnać pieczenie w przełyku?

Zgaga to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, że gdy czujemy pieczenie w okolicach przełyku, nie musimy od razu sięgać po preparaty z apteki. Ulgę bardzo często przynoszą produkty, które każdy z nas znajdzie w swojej spiżarni. Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby na zgagę.

Zgaga to powszechna przypadłość, na którą skarży się większość ludzi, niezależnie od płci i wieku. Najczęściej jednak cierpią na nią osoby po 50. roku życia oraz kobiety w ciąży. Jakie są przyczyny i objawy zgagi? Co możemy zrobić, by nieprzyjemne pieczenie w przełyku minęło jak najszybciej? Czy domowe sposoby na zgagę są skuteczne?

Przyczyny zgagi – osłabienie dolnego zwieracza przełyku

Zgaga to uczucie pieczenia w przełyku. Jej główną przyczyną jest osłabienie dolnego zwieracza przełyku – mięśnia pełniącego funkcję zastawki pomiędzy przełykiem a wejściem do żołądka. U zdrowej osoby dolny zwieracz przełyku jest stale napięty, a rozluźnia się tylko w momencie przechodzenia pokarmu do żołądka. Zdarza się jednak, że mięsień ten przestaje działać prawidłowo, a kwaśna treść żołądkowa przedostaje się do przełyku (którego pH jest obojętne) i drażni go. Wówczas mówimy o chorobie refluksowej przełyku (zwanej również refluksem żołądkowo-przełykowym, a potocznie refluksem), której głównym objawem jest właśnie zgaga. Dlaczego jednak zwieracz, który powinien przez niemal cały czas być szczelny, ulega rozluźnieniu? Przyczyn może być wiele, a do najczęstszych z nich należy dojrzały wiek (po 50. roku życia), ciąża, otyłość, cukrzyca, nadużywanie alkoholu, ciężkostrawna dieta i stosowanie niektórych leków.

Uwaga! Reklama do czytania

Granice dzieci i dorosłych

Prosta w zastosowaniu koncepcja granic osobistych pomaga porozumiewać się i współpracować z dzieckiem, unikać nieporozumień i codziennych dramatów.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Palenie w klatce piersiowej i inne objawy zgagi

Przemieszczające się kwasy żołądkowe powodują podrażnienia błony śluzowej przełyku. Zgadze mogą towarzyszyć puste odbijania (czyli wydalanie samego powietrza) oraz uczucie cofania się treści pokarmowej do gardła. Dokuczliwe objawy zwykle nasilają się, gdy leżymy na plecach, podczas pochylania się lub parcia, a także bezpośrednio po spożyciu ciężkostrawnego posiłku.

Domowe sposoby na zgagę. Leczenie refluksu – co pomaga na uczucie zgagi?

Podstawą leczenia farmakologicznego choroby refluksowej przełyku jest przyjmowanie leków osłaniających błonę śluzową, zobojętniających oraz hamujących wydzielanie kwasu żołądkowego. Aby pożegnać nieprzyjemne objawy, warto również wypróbować naturalne sposoby na zgagę. Są skuteczne i bezpieczne, dzięki czemu mogą po nie sięgać również kobiety w ciąży.

Jak złagodzić zgagę? Modyfikacja diety

Aby wygrać walkę ze zgagą, warto poznać jej przyczyny. Często okazuje się, że wystarczające jest wprowadzenie niewielkich zmian w swojej diecie. Zadbajmy o to, by nasza dieta była zdrowa, różnorodna, pełna sezonowych owoców i warzyw. Jedzmy pięć posiłków w ciągu dnia, ograniczmy tłuszcze, sięgajmy po chudy nabiał, gotowane warzywa i białe, nietłuste mięso. Jeśli palenie za mostkiem jest nasilone, zrezygnujmy z napojów gazowanych i pełnoziarnistego chleba – w tej sytuacji lepszym wyborem będzie jasne pieczywo (jest bardziej lekkostrawne).

Uwaga! Reklama do czytania

Seria Niuniuś. Książki o emocjach małego dziecka

Historyjki obrazkowe dla najmłodszych, których bohaterami są urocza świnka i jej rodzice. Pełne humoru opowieści o codzienności, które dają wytchnienie, służą oswojeniu lęków i ułatwiają radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Odwiedź księgarnię Natuli.pl

Co pomaga na zgagę? Zmiana nawyków

Nie każdy z nas wie, że przyczyną zgagi często są nawyki związane z ubieraniem się czy snem. Postarajmy się ustawić wezgłowie łóżka o 10-15 cm wyżej niż do tej pory, kładźmy się na lewym boku (taka pozycja ogranicza cofanie się kwasów z żołądka do przełyku), a kilka godzin przed nocnym odpoczynkiem wybierzmy się na krótki spacer. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości należy również pamiętać o luźnych, nieuciskających okolic żołądka ubraniach.

Domowe sposoby na zgagę – napary ziołowe

Picie naparów ziołowych jest jednym z najlepszych sposobów łagodzenia objawów zgagi. W tej roli najlepiej sprawdza się napar z rumianku, który usprawnia procesy trawienne i działa rozluźniająco, a także napar z melisy, regulującej pracę układu pokarmowego i zmniejszającej uczucie pełności w jamie brzusznej.

Sposoby na refluks żołądkowo-przełykowy – siemię lniane

Siemię lniane to naturalny lek na wiele dolegliwości, także na zgagę. Przygotowany z niego napój chroni śluzówkę przed szkodliwym działaniem kwasów żołądkowych, a tym samym zmniejsza dokuczliwe pieczenie w przełyku.

Domowe sposoby na refluks w ciąży – zgaga kontra… migdały

Migdały to od wielu lat niezastąpiony składnik w diecie każdej kobiety w ciąży. Nasiona te łagodzą nudności, a przy tym zawierają znaczną ilość kwasu foliowego. Słyną również z właściwości zobojętniających kwas żołądkowy – już jedna garść migdałów zmniejsza ryzyko wystąpienia zgagi.

Domowe sposoby na zgagę. Naturalne leczenie zgagi – mleko

Wśród domowych sposobów na zgagę nie mogło zabraknąć również ciepłego mleka. Warto jednak pamiętać, że mleko przynosi ulgę tylko na chwilę i nie sprawdzi się w przypadku uporczywej, często występującej zgagi – w takim wypadku może nawet przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Domowe sposoby na zgagę – leki homeopatyczne

Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem na zgagę są także leki homeopatyczne. W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów (w formie tabletek do ssania lub granulek), które rozprawią się nie tylko z nieprzyjemnym pieczeniem, ale też innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Lista leków homeopatycznych na zgagę jest bardzo długa, dlatego najlepiej będzie, jeśli wybór najodpowiedniejszego z nich skonsultujemy z homeopatą. Do najczęściej wybieranych preparatów należą:

  • Nux vomica – sprawdzi się w przypadku zgagi połączonej z odbijaniem i uczuciem ciężaru w żołądku, a także wówczas, gdy przyczyną problemów jest przejedzenie.
  • Lycopodium clavatum – pomoże, jeśli palenie za mostkiem połączone jest ze wzdęciami (a także wtedy, gdy po posiłku występuje biegunka i spadek energii).
  • Kalium bichromicum – jest skuteczny, gdy wrażenie palenia za mostkiem promieniuje aż do kręgosłupa.
  • Pulsatilla – sprawdzi się, gdy refluks jest odpowiedzią na zjedzenie zbyt tłustych pokarmów.
  • Carbo vegetabilis – można po niego sięgnąć, jeśli dolegliwość występuje po spożyciu alkoholu lub przejedzeniu.

Zgaga w ciąży – co działa?

Zgaga jest problemem, na który cierpi większość przyszłych mam. Rosnąca macica uciska na żołądek, co z kolei powoduje cofanie się pokarmu. Nie bez znaczenia są również ciążowe hormony, które sprawiają, że dolny zwieracz przełyku przestaje działać prawidłowo. Naturalne sposoby leczenia zgagi, które wymieniliśmy wyżej, mogą być z powodzeniem stosowane również przez kobiety oczekujące dziecka. Skuteczne w tym wyjątkowym czasie mogą również okazać się inne leki homeopatyczne, wśród których wyróżnić należy:

  • Robinia pseudoacacia – jest skuteczny, jeśli dolegliwości najsilniej są odczuwane w nocy, a pieczeniu towarzyszy kwaśny posmak w ustach.
  • Iris versicolor – sprawdzi się, gdy refluks pojawia się w godzinach popołudniowych i towarzyszą mu wymioty.
  • Kreosotum – warto go wypróbować, gdy zgaga nasila się po zjedzeniu zimnych potraw, a także towarzyszą jej osłabienie, mdłości i wymioty.
  • Bryonia alba – jest pomocny, jeśli czujemy gorzki posmak w ustach. Ulgę przyniesie również wypicie szklanki bardzo zimnej wody.

Domowe sposoby na zgagę. Jak uniknąć zgagi?

Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego powinno mieć charakter kompleksowy, dlatego przede wszystkim musimy pamiętać o zmianie stylu życia. Jedzmy mniej, a częściej (złotym środkiem jest pięć małych porcji w ciągu dnia), bez pośpiechu, a ostatni posiłek spożyjmy 3 godziny przed snem. Unikajmy alkoholu, gazowanych napojów, smażonych, kwaśnych i tłustych potraw. I, co najważniejsze, nie zapominajmy o zdrowych nawykach żywieniowych, gdy zgaga minie. Nie bez powodu przecież się mówi, że są one kluczem do zdrowia.

Avatar photo

Autor/ka: NATULI dzieci są ważne

Redakcja NATULI Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.